A szakemberek azt tanácsolják a lakosságnak, hogy az antibiotikumok szedésekor kövessék orvosuk utasításait
Fotó: Pixabay.com
Helytelen használat esetén az antibiotikumok veszítenek a hatékonyságukból, a megszokott fertőzések kezelése egyre nehezebbé válik, így nő a betegségek terjedésének, súlyos formái kialakulásának és a halálnak a kockázata – állapították meg a Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei az európai antibiotikum nap alkalmából kiadott hétfői közleményükben.
2024. november 18., 14:232024. november 18., 14:23
Mint írták, az antimikrobiális rezisztencia súlyos veszélyt jelent az emberek egészségére,
A közleményben az orvosok hangsúlyozták, hogy az antimikrobiális rezisztencia elleni sürgős fellépés nélkül súlyos társadalmi, gazdasági és népegészségügyi következmények fenyegetnek, mert a fertőzéseket nehéz vagy lehetetlen lesz antibiotikumokkal kezelni, ami tartós betegséget vagy halált okozhat.
Az antibiotikumok túlzott fogyasztásának csökkentését célzó rendelet mellékletében szereplő 82 készítmény közül csak azt a 20-at lehet majd sürgős esetekre 48 órás kezeléshez szükséges mennyiségben kiadni a gyógyszertárakban.
Emellett az INSP szakemberei szerint a kórházi kezelések meghosszabbodása, a megnövekedett egészségügyi költségek és a betegség vagy az esetleges korai halálozás miatti termelékenységcsökkenés jelentős gazdasági hatást gyakorolhat az egyénekre, a családokra és a társadalomra.
A közleményben emlékeztetettek arra, hogy
Ennek érdekében bevezették azt, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben és csak a sürgősségi adagnak megfelelő mennyiségben adhatnak ki antibiotikumot, egy kezelés alatt egyetlen alkalommal, a beteg felelősségvállalási nyilatkozata alapján.
Világszerte erősíti az emberi egészséget súlyosan veszélyeztető antibiotikum-rezisztencia kialakulását a légszennyezettség egy új tanulmány eredményei szerint – adta hírül kedden a The Guardian.
A szakemberek azt tanácsolják a lakosságnak, hogy az antibiotikumok szedésekor kövessék orvosuk utasításait, lehetőség szerint védőoltással előzzék meg a fertőzést, rendszeresen mossanak kezet étkezés előtt, és mindig vényköteles antibiotikumokat használjanak – írja az Agerpres.
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a romániai lakosság 3 százaléka naponta szed valamilyen antibiotikumot, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon sok orvos játszi könnyedséggel állít ki hasonló készítmények kiváltásához szükséges receptet.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!