Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Belső lázadás bontakozott ki a kormánykoalíció második legnagyobb pártjának számító Nemzeti Liberális Pártban (PNL), ahol a kiszivárgott hírek szerint Florin Cîțu pártelnök lemondását követelik. Egybehangzó sajtóértesülések szerint negyven helyi pártvezető írta alá azt a levelet, amelyben a pártelnök távozását követelik.
2022. március 31., 19:402022. március 31., 19:40
2022. március 31., 23:342022. március 31., 23:34
A belső „lázadás” a dél-romániai szervezetekből indult ki, és Iulian Dumitrescu, a párt egyik első alelnöke áll mögötte. A kezdeményezésére megírt levelet többek között Lucian Bode belügyminiszter és Rareș Bogdan, a párt másik első alelnöke, EP-képviselő is aláírta a megyei szervezetek vezetőinek többségével egyetemben. Ha az elnök nem mond le, rendkívüli kongresszust hívnak össze.
A hírek szerint Klaus Iohannis államfő, a PNL korábbi elnöke is áldását adta Cîțu elmozdítására.
Az elégedetlenség egyik oka az, ahogy az elnök a párt belső ügyeit intézi, de az is, hogy a nyilvánosság előtt folyamatosan támadja a PNL koalíciós partnerét, a Szociáldemokrata Pártot (PSD).
A pártvezetés azonban ebbe nem ment bele, és leszögezték: a miniszterek tevékenységének kiértékelése a miniszterelnök feladata. A pártelnök eltávolításának másik oka az, hogy a közvélemény-kutatások szerint ő rendelkezik a legalacsonyabb bizalmi indexszel, míg Ciucă a legnagyobbal. Cîțut, aki jelenleg egyesült államokbeli munkalátogatáson tartózkodik, a PNL szeptemberi kongresszusán választották pártelnökké.
„Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket”
A PNL két megyei elnöke is megerősítette, hogy Florin Cîţu lemondását és rendkívüli kongresszus összehívását kéri egy közös levélben negyven megyei szervezet. Alexandru Popa, a kormánypárt Brăila megyei szervezetének elnöke, parlamenti képviselő csütörtökön azt mondta, maga is az aláírók közé tartozik. Mint fogalmazott, Cîţu pártelnökként „korrekt módon” viselkedett mindenkivel, megköszönik, amit az alakulatért tett, de terveik nem egyeznek meg a jelenlegi elképzeléseivel, ezért szükségét érzik a változásnak. „A szervezetnek egyöntetűen az a véleménye, hogy rendkívüli kongresszust kell összehívni, és Nicolae Ciucă miniszterelnöknek kell átvennie a párt irányítását” – nyomatékosította. A levelet szintén aláíró Ion Dumitrel, a Fehér megyei szervezet elnöke csütörtöki közleményében rámutatott, a legutóbbi kongresszuson jómaga is Cîţu támogatói közé tartozott, a pártelnök azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. „El kell fogadnunk, hogy vannak dolgok, amelyeket azonnal korrigálni kell, nem lehet határozatlan ideig halasztani” – fogalmazott a politikus.
Egyébként a PSD által megrendelt, az Avangarde által készített legfrissebb, csütörtökön ismertetett felmérés szerint a legnagyobb bizalmi indexszel Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes és Nicolae Ciucă rendelkezik, mindegyikükben a megkérdezettek 34 százaléka bízik. A pártok között a PSD-t támogatják a legtöbben, 35 százaléknyian, a PNL a második 16 százalékkal, az AUR a harmadik 15 százalékkal, a negyedik helyen pedig a 12 százalékos USR áll.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!