2012. szeptember 21., 08:312012. szeptember 21., 08:31
A lépés annak nyomán vált aktuálissá, hogy – mint arról beszámoltunk – szerdán a taláros testület alkotmányellenessé nyilvánította a saját működését szabályozó törvény azon cikkelyét, miszerint csupán a parlament által megszavazott törvényekről, illetve az alkotmányos alapértékeket érintő parlamenti határozatokról nyilváníthat véleményt, a parlament működését vagy egyéni, személyi ügyeket érintő határozatokról viszont nem.
Mint ismeretes, a jogszabály-módosítást még júliusban fogadta el a parlament. Az ok a Traian Băsescu államfő leváltását célzó kormánypárti erőfeszítések sikere volt. A kormányzó Szociálliberális Unió (USL) először olyan módosítást fogadtatott el a parlamenti többség segítségével, amely minden parlamenti határozat esetében kivette volna a véleménynyilvánítás jogát az alkotmánybírák kezéből. Ennek az volt a célja, hogy anélkül válthassák le a két PDL-s házelnököt – a szenátus éléről Vasile Blagát, a képviselőházéról Roberta Anastasét –, hogy a PDL az alkotmánybíróságtól kérhessen jogorvoslatot az ügyben.
Ennek nyomán le is váltották a házelnököket. A PDL azonban alkotmányossági kifogást emelt a módosítás ellen, amelynek a taláros testület helyt is adott. Ennek nyomán a kormánytöbbség ismét módosította a jogszabályt, részben visszaállítva az alkotmánybíróság jogkörét, ugyanakkor a parlament működésével kapcsolatos határozatok fölötti ellenőrzést továbbra sem állították vissza, tehát a Blagáék leváltásáról szóló döntésről továbbra sem nyilváníthattak véleményt. (A PDL által akkor ez ügyben benyújtott panaszt éppen ezért nem is vehették figyelembe.)
A demokrata-liberálisok azonban az újabb törvénymódosítást is megtorpedózták, ennek nyomán döntött úgy szerdán a taláros testület, hogy nem korlátozható a jogköre. Toader Mocanu, a PDL szenátusi frakcióvezető-helyettese a Blaga leváltásával kapcsolatos mostani beadványról elmondta: azért döntöttek így, mert álláspontjuk szerint Blaga leváltása házszabályellenes volt.
Emlékeztetett: amikor az akkor még ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) által a szenátus élére jelölt, de a pártból kizárt Mircea Geoană leváltásáról döntöttek, akkor maga a PSD kezdeményezte a politikus visszahívását. Ez azért lényeges, mert egy korábbi alkotmánybírósági döntés értelmében a házelnökök menesztését csak az a frakció kezdeményezheti, amely a tisztségre jelölte őket. Blaga esetében viszont nem így történt. Blagát egyébként éppen Geoană helyére jelölte a PDL, ami ellen a PSD akkor hevesen tiltakozott, a PDL álláspontja szerint azonban a hely megüresedése nyomán bármely párt jelölhette saját emberét a tisztségre.
Nem így látja azonban Victor Ponta miniszterelnök, a PSD elnöke. A PDL kezdeményezése kapcsán úgy vélte: nem áll szándékában felülvizsgálni azt a döntést, amelynek nyomán Blagát leváltották, a helyére pedig Crin Antonescut, az USL társelnökét, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét nevezték ki. Álláspontja szerint Blaga visszatérése a szenátus élére néhány hónappal a választások előtt „nevetséges” volna. „December 9-én választásokat tartunk, az új parlament pedig majd megválasztja a házelnököket, akik értelemszerűen a többség soraiból kerülnek majd ki” – mondta Ponta. Mihai Voicu, a PNL szóvivője szintén úgy vélekedett, a PDL beadványa tárgytalan, mivel az alkotmánybíróság döntései a jövőbeni esetekre vonatkoznak, a szenátus elnöki tisztségére vonatkozó panasz ügyében pedig amúgy sem lehetne kétszer véleményt nyilvánítani. Emellett úgy vélte, hogy a házelnököket amúgy is a parlamenti többségnek kell jelölnie.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).