Marcel Ciolacu előbb Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásával, majd a schengeni csatlakozás elutasításával magyarázta a túlzott költségvetési hiányt
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu szombaton kijelentette, hogy Románia schengeni csatlakozásának elutasítása hozzájárult a költségvetési hiány növekedéséhez.
2023. szeptember 02., 20:572023. szeptember 02., 20:57
A parlamentben nyilatkozó kormányfő emlékeztetett arra, hogy pénteken Brüsszelben az EU több magas rangú tisztségviselőjével, köztük az Európai Bizottság főbiztosával, Ursula Von der Leyennel is tárgyalt a román helyreállítási tervről.
Eddig senki sem mondta ki, hogy az állam bevételei közel 2 százalékkal csökkentek emiatt” – fogalmazott az Agerpres szerint a miniszterelnök.
Amint arról beszámoltunk, pénteken este Marcel Ciolacu még „másra kente” a deficitet. Beszámolója szerint a miniszterelnök tájékoztatta az EU vezetőit az államháztartásra negatívan ható tényezőket:
Az Európai Bizottság megértette ezeket az érveket – tette hozzá. Ciolacu elmondta, hogy érvei hatására a brüsszeli tárgyalásain rugalmasságot tapasztalt az európai vezetők részéről a költségvetési hiánycél megemelésének kérdésében. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható döntés a túlzottdeficit-eljárásban szereplő költségvetési hiánycél esetleges növeléséről, Ciolacu azt felelte: „év végéig egészen biztosan”.
Arra a kérdésre, hogy a deficit hány százalékát teszi ki az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítség, a miniszterelnök az felelte: hazai szakértők több mint 3,5 százalékra, míg az Európai Bizottság csak 1,5 százalékra becsüli ezt az arányt.
Marcel Ciolacu arról számolt be péntek esti sajtótájékoztatóján, hogy a nap folyamán folytatott brüsszeli megbeszélésein határozottan elutasította az általános forgalmi adó (áfa/TVA) 19 százalék fölé emelését.
Ezt megelőzően Klaus Iohannis államfő kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni. „Hogy mennyivel fogja meghaladni – ezt a kormánynak kell elmagyaráznia, és ez a brüsszeli tárgyalások egyik célja” – jegyezte meg Iohannis. Úgy vélekedett, a hiánycél „enyhe” túllépése nem jelent problémát, de az adóbehajtás hatékonyságát növelő és a kiadásokat kordában tartó intézkedésekkel kell párosulnia, hogy a következő években Romániának már ne legyenek ilyen természetű gondjai.
Klaus Iohannis pénteken kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!