Marcel Ciolacu előbb Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásával, majd a schengeni csatlakozás elutasításával magyarázta a túlzott költségvetési hiányt
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu szombaton kijelentette, hogy Románia schengeni csatlakozásának elutasítása hozzájárult a költségvetési hiány növekedéséhez.
2023. szeptember 02., 20:572023. szeptember 02., 20:57
A parlamentben nyilatkozó kormányfő emlékeztetett arra, hogy pénteken Brüsszelben az EU több magas rangú tisztségviselőjével, köztük az Európai Bizottság főbiztosával, Ursula Von der Leyennel is tárgyalt a román helyreállítási tervről.
Eddig senki sem mondta ki, hogy az állam bevételei közel 2 százalékkal csökkentek emiatt” – fogalmazott az Agerpres szerint a miniszterelnök.
Amint arról beszámoltunk, pénteken este Marcel Ciolacu még „másra kente” a deficitet. Beszámolója szerint a miniszterelnök tájékoztatta az EU vezetőit az államháztartásra negatívan ható tényezőket:
Az Európai Bizottság megértette ezeket az érveket – tette hozzá. Ciolacu elmondta, hogy érvei hatására a brüsszeli tárgyalásain rugalmasságot tapasztalt az európai vezetők részéről a költségvetési hiánycél megemelésének kérdésében. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható döntés a túlzottdeficit-eljárásban szereplő költségvetési hiánycél esetleges növeléséről, Ciolacu azt felelte: „év végéig egészen biztosan”.
Arra a kérdésre, hogy a deficit hány százalékát teszi ki az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítség, a miniszterelnök az felelte: hazai szakértők több mint 3,5 százalékra, míg az Európai Bizottság csak 1,5 százalékra becsüli ezt az arányt.
Marcel Ciolacu arról számolt be péntek esti sajtótájékoztatóján, hogy a nap folyamán folytatott brüsszeli megbeszélésein határozottan elutasította az általános forgalmi adó (áfa/TVA) 19 százalék fölé emelését.
Ezt megelőzően Klaus Iohannis államfő kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni. „Hogy mennyivel fogja meghaladni – ezt a kormánynak kell elmagyaráznia, és ez a brüsszeli tárgyalások egyik célja” – jegyezte meg Iohannis. Úgy vélekedett, a hiánycél „enyhe” túllépése nem jelent problémát, de az adóbehajtás hatékonyságát növelő és a kiadásokat kordában tartó intézkedésekkel kell párosulnia, hogy a következő években Romániának már ne legyenek ilyen természetű gondjai.
Klaus Iohannis pénteken kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!