Marcel Ciolacu előbb Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásával, majd a schengeni csatlakozás elutasításával magyarázta a túlzott költségvetési hiányt
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu szombaton kijelentette, hogy Románia schengeni csatlakozásának elutasítása hozzájárult a költségvetési hiány növekedéséhez.
2023. szeptember 02., 20:572023. szeptember 02., 20:57
A parlamentben nyilatkozó kormányfő emlékeztetett arra, hogy pénteken Brüsszelben az EU több magas rangú tisztségviselőjével, köztük az Európai Bizottság főbiztosával, Ursula Von der Leyennel is tárgyalt a román helyreállítási tervről.
Eddig senki sem mondta ki, hogy az állam bevételei közel 2 százalékkal csökkentek emiatt” – fogalmazott az Agerpres szerint a miniszterelnök.
Amint arról beszámoltunk, pénteken este Marcel Ciolacu még „másra kente” a deficitet. Beszámolója szerint a miniszterelnök tájékoztatta az EU vezetőit az államháztartásra negatívan ható tényezőket:
Az Európai Bizottság megértette ezeket az érveket – tette hozzá. Ciolacu elmondta, hogy érvei hatására a brüsszeli tárgyalásain rugalmasságot tapasztalt az európai vezetők részéről a költségvetési hiánycél megemelésének kérdésében. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható döntés a túlzottdeficit-eljárásban szereplő költségvetési hiánycél esetleges növeléséről, Ciolacu azt felelte: „év végéig egészen biztosan”.
Arra a kérdésre, hogy a deficit hány százalékát teszi ki az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítség, a miniszterelnök az felelte: hazai szakértők több mint 3,5 százalékra, míg az Európai Bizottság csak 1,5 százalékra becsüli ezt az arányt.
Marcel Ciolacu arról számolt be péntek esti sajtótájékoztatóján, hogy a nap folyamán folytatott brüsszeli megbeszélésein határozottan elutasította az általános forgalmi adó (áfa/TVA) 19 százalék fölé emelését.
Ezt megelőzően Klaus Iohannis államfő kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni. „Hogy mennyivel fogja meghaladni – ezt a kormánynak kell elmagyaráznia, és ez a brüsszeli tárgyalások egyik célja” – jegyezte meg Iohannis. Úgy vélekedett, a hiánycél „enyhe” túllépése nem jelent problémát, de az adóbehajtás hatékonyságát növelő és a kiadásokat kordában tartó intézkedésekkel kell párosulnia, hogy a következő években Romániának már ne legyenek ilyen természetű gondjai.
Klaus Iohannis pénteken kijelentette, hogy Románia egyértelműen túl fogja haladni a 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt, de „nem hiszi”, hogy ez az uniós alapok elvesztéséhez fog vezetni.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!