Az oltáskampányban a Moderna-vakcinákat is bevetik
Fotó: Védelmi Minisztérium
Kiosztották az első bírságot, a kormánykoalíción belül pedig bírálatok érték az egészségügyi minisztert, amiért előfordulhatott, hogy egyesek soron kívül, jogosulatlanul kapták meg a vakcinát.
2021. január 28., 16:302021. január 28., 16:30
2021. január 28., 17:142021. január 28., 17:14
Máris megszületett az első szankció egy olyan oltóközpont vezetője ellen, ahol olyan személyeket is beoltottak a koronavírus elleni oltási kampány második körében, akik csak a harmadik fázisban lettek volna jogosultak a vakcinára.
Az egészségügyi tárca csütörtöki közleménye szerint az ellenőrök azt konstatálták, hogy az oltásra jelentkező személyeket nem ellenőrizték sem a számítógépes adatbázisban, sem az aznapra oltásra előjegyzett személyek listáján.
Azt is megállapították, hogy az oltópontot nem bővítették ki oly módon, hogy problémamentesen ki tudja szolgálni a második fázisban érkező oltandókat. Sajtóértesülések szerint Ilfov megyében is vizsgálatot rendeltek el annak gyanúja miatt, hogy sokan soron kívül, jogosultság nélkül jutottak oltáshoz.
Mint megírtuk, Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter szerdán jelentette be, hogy az oltási folyamat során rendellenességekre derült fény, többek között arra, hogy a beoltottak mintegy 30 százaléka nem az erre létrehozott kormányzati honlapon keresztül jelentkezett be az oltásra.
Ellenőrzések következnek az oltópontokon, miután a nyilvántartás szerint több mint ezren soron kívül juthattak hozzá a koronavírus elleni oltáshoz – jelentette be szerdán Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter.
Az ügy konfliktust váltott ki a kormánykoalíción belül. Florin Roman, a kormány fő erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője csütörtökön közleményben szólította fel az USR-PLUS által a kormányba delegált egészségügyi minisztert, hogy nevezze meg, kik jutottak soron kívül oltáshoz.
„A szónoklatok nem oldják meg az oltási folyamat hiányosságait” – szögezte le Roman. Mint megírtuk, Voiculescu arról is beszélt: több mint 1300 olyan személy szerepel beoltottként a nyilvántartásban, aki elvileg csak a harmadik oltási fázisban lenne jogosult az oltásra.
Eközben csütörtöktől hatályba lépett, és már alkalmazzák azt a rendeletet, amelynek értelmében a koronavírus elleni oltóanyag hiánya miatt tíz nappal eltolják egyes, az oltási kampány második fázisában érintett személyek beoltásának időpontját.
Mint arról beszámoltunk, több mint 35 ezer, január 28. és február 11. közötti időszakra regisztrált, kulcsfontosságú intézményekben dolgozó személy oltásának dátumát időzítik át. A 65 évnél idősebb személyek és a krónikus betegek ugyanakkor az eredetileg lefoglalt időpontban kapják meg a vakcinát.
Máris megmutatkozott a hatása annak, hogy a Pfizer-BioNTech-vakcina gyártója múlt héten a felét szállította le az előre leegyeztetett mennyiségnek: halasztani kell egyes kategóriák beoltását.
Az oltási folyamat koordinálásáért felelős testület közölte, az érintettek oltása az eddig használt Pfizer-BionTech oltás mellett a Moderna gyógyszergyártó termékével is történik – utóbbi abban különbözik az előzőtől, hogy nem 21, hanem 28 nappal az első után kell beadni a második, úgynevezett emlékeztető oltást. A Modernát február elsejétől alkalmazzák majd.
Február 1-jén elkezdődik az oltás Romániában a Moderna vakcinájával, amely esetében 28 nap után kell beadni az emlékeztető oltást – közölte szerda este a koronavírus elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV).
Ha tehát az időpont eltolása által érintett személyek közül valakinek eredetileg január 28-ára szólt a foglalása, az február 8-án kapja meg az első oltást. Az intézkedés összesen 35 304 személyt érint. A számítógépes rendszer automatikusan átidőzíti az érintettek időpontjait, ugyanazon oltóközpontokba és ugyanazon órára. Az érintetteket SMS-ben és ímélben is értesítik.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!