Választási szuperév. Már a képviselők és szenátorok megválasztására készül a román kormány
Fotó: Tuchiluș Alex
A kormány elfogadta az idei parlamenti választások menetrendjéről, szervezéséről, lebonyolításáról és költségeiről szóló határozatokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő. Mint részletezte, a szenátusi és képviselőházi választások előkészítésének, megszervezésének és zökkenőmentes lebonyolításának becsült költsége összesen 878,103 millió lej.
2024. augusztus 21., 15:542024. augusztus 21., 15:54
Emlékeztetett arra, hogy a választási menetrend szerint az első lépés a Központi Választási Iroda (BEC) létrehozása lesz.
A külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román polgárok szeptember 16-án kérhetik felvételüket a választási névjegyzékbe. Ezt megtehetik az Állandó Választási Hatóság (AEP) által létrehozott votstrainatate.ro weboldalon – sorolta a tudnivalókat Mihai Constantin.
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint a külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román állampolgárok számára fenntartott választókerület szenátusi és a képviselőházi jelöltjeinek listáját október 2-ig lehet benyújtani a BEC-hez. A nemzeti kisebbségek szervezeteinek szintén október 2-ig kell benyújtaniuk a jelöltlistáikat valamennyi választókerületben.
A pártok, pártszövetségek és választási szövetségek szintén október 17-ig nyújthatják be a BEC-hez a jelöltlistáikat, és ugyanez a határideje a független jelöltek regisztrálásának is – mondta el Constantin.
Közlése szerint a jelölőszervezetek október 22-ig terjeszthetik be a BEC-hez a választási logójukat. A parlamenti választásokon részt vevő pártok, pártszövetségek, választási szövetségek és a nemzeti kisebbségek szervezetei számára biztosított műsoridőt október 31-ig kell meghatározni.
A választási kampány november elsején kezdődik és november 30-án 7 órakor ér véget.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az év végi államelnöki és a parlamenti választások megszervezéséről.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!