Mesterséges termék. Iohannis helyett erős kezű vezetőt szeretnének a románok
Fotó: Presidency.ro
Miután a mesterséges politikai termékként felépített Klaus Iohannis már nem indulhat újabb mandátumért, már nem építik az imázsát, ennek tudható be a népszerűségének csökkenése Pászkán Zsolt elemző szerint. A szakértő úgy véli, azért növekszik a vágy egy autoriter vezető iránt, mert az emberek megunták a politikai valóságshow-t.
2022. június 09., 14:062022. június 09., 14:06
2022. június 09., 14:182022. június 09., 14:18
Klaus Iohannis államfő csupán egy mesterséges politikai termék, az ország lakosságának nagy része pedig beleunt a jelenlegi társadalomszervezési formátumba – ezzel magyarázza Pászkán Zsolt elemző annak a héten ismertetett felmérésnek az eredményét, amely szerint jelentősen csökkent a román elnök népszerűsége, a polgárok többsége pedig a régióban a legnagyobb mértékben véli úgy, hogy az országnak egy autoriter, erős kezű vezetőre van szüksége.
A pozsonyi székhelyű, GLOBSEC nevű globális agytröszt (think-tank) a közép- és kelet-európai térség belpolitikai és geopolitikai tendenciáit vizsgálja, és Románia mellett Magyarországon, Szlovákiában, Bulgáriában, Csehországban, Lengyelországban és a balti államokban vizsgálta a lakosság álláspontját a felmérés során. Ebből kiderül, hogy Klaus Iohannis államfő népszerűsége egy év alatt 44 százalékról 29-re zuhant. A felmérés szerint Románia az egyetlen ország a térségben, ahol a nyugati orientáció támogatottsága az elmúlt évben csökkent: 43 helyett már csak 27 százalékos. A megkérdezettek 12 százaléka nem tudja, milyen geopolitikai irányvonalat kellene az országnak követnie.
Ennek fényében nem meglepő, hogy 66 százalék szerint mindegy, ki van hatalmon, mert úgysem változik semmi. Mindazonáltal ha holnap népszavazást tartanának a NATO-tagságról, 80 százalék a katonai szövetségben való bennmaradásra szavazna.
Klaus Iohannis mesterségesen felépített politikai termék volt, amelyet úgy gyúrtak össze, hogy megfeleljen két alapvető feltételnek: egyrészt legyen képtelen az önálló gondolkodásra, elkerülendő a váratlan politikai húzások lehetőségét, másrészt illeszkedjen abba a hazai és külföldi „külvilág” felé megnyilvánuló kényszeres megfelelési igyekezetbe, ami a meglehetősen extrovertált, valamint számos gerjesztett és öngerjesztett történelmi frusztráció által terhelt román társadalom jelentős részére jellemző – magyarázta a felmérés némileg meglepő eredményeit a Krónikának Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.
„A tervezők egyetlen lényeges elemről feledkeztek meg: a román elnöknek, ha már nem alkalmas, legalább szórakoztatónak kell lennie! Miután a második mandátumát is csak úgy tudták „megnyeretni” Iohanisszal, hogy egy nála még gyatrább ellenjelöltet (Viorica Dăncilă) indítottak ellene, a kérdésben szereplő 44 százalékos támogatottság is inkább csak egy mesterségesen, alaptalanul felpumpált virtuális számnak tűnik, a 29 százalék pedig azt jelzi, hogy mivel – elvileg – már nem indulhat újabb mandátumért, és ezért a tervezők számára már nem rendelkezik belpolitikai értékkel, nincs értelme különösebb energiát fektetni a belföldi imázsépítésbe” – hangsúlyozta Pászkán Zsolt.
Arra a felvetésre, hogy minek tudható be Romániában a demokrácia iránti elkötelezettség csökkenése, Pászkán felhívta a figyelmet: a GLOBSEC nem semleges agytröszt, hanem a „fősodor-narratíva” egyik közép-kelet-európai zászlóshajója, a válasz ugyanakkor részben az előző kérdésben is megtalálható. „A politikai/gazdasági irányítók által „valóságshow”-vá változtatott közéletet akként fogyasztó román társadalom beleunt a jelenlegi társadalomszervezési formátumba, és mivel a „fősodor-média” és rajta keresztül a „fősodor-narratíva” bármilyen más modellt elzár a közvélemény elől, ez utóbbi számára újra felértékelődik az, amelyet közvetlenül vagy közvetve ismerni vél” – hangsúlyozta.
„Amennyiben ezek az adatok helytállók, nem csoda, hogy a kommunista tömbön belül a legbolsevikabb rendszert kitermelő Romániában a legnagyobb vonzódás egy tekintélyelvű vezető iránt” – hívta fel a figyelmet az elemző.
Az egyiket az AUR, vagy valamilyen mutációja képviselheti majd, amelyik a befele fordulás érzetét, benyomását keltve igyekszik majd valamiféle fogódzót adni a mindennapi élet bizonytalanságaiba belefáradt, a fentebbi FEA-felmérés által kimutatott csalódott társadalmi rétegeknek. A másikat pedig az egyesült államokbeli oligarchák és az európai uniós eurokraták által fenntartott, finanszírozott és a „fősodor-média” által népszerűsített neobolsevik irányvonal valamiféle romániai mutációja képviseli majd (az utóbbi évtizedekben felerősödött neobolsevizmust nem az ideológiai tartalom, hanem a hatalom megszerzési és –gyakorlási technikák teszik a XX. századi bolsevizmus replikájává).
Erre eredetileg az USR, majd a PLUS jelentkezett be, de ez utóbbi megszűnésével és az előbbi „konszolidálásával” egyelőre képviselet nélkül maradt. „Elválik, hogy e neobolsevik irányvonal egyik jeles képviselője, Dacian Cioloş ezt a szerepet a mostanában beharangozott, az USR-ből kiváló, főleg európai parlamenti képviselőkből álló REPER-re próbálja-e kiosztani, vagy a politikai aktivizmusban jeleskedő, zömmel a már említett oligarchák és eurokraták által finanszírozott „civil szervezetek” valamelyike kapja majd ezt a feladatot” – mutatott rá Pászkán Zsolt.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
szóljon hozzá!