Florin Cîțu miniszterelnök és Raed Arafat államtitkár ismertette a kormányzati intézkedéseket
Fotó: Videófelvétel
Elfogadta pénteki ülésén a román kormány a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások enyhítését célzó, május 15-én, szombaton hatályba lépő határozatot, amely egyebek mellett feloldja az éjszakai kijárási tilalmat, ugyanakkor szabadtéren zsúfolt helyekre szűkíti a kötelező maszkviselést.
2021. május 14., 22:002021. május 14., 22:00
2021. május 15., 00:352021. május 15., 00:35
A lazító intézkedésekről Florin Cîțu miniszterelnök és Raed Arafat, a katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője számolt be péntek esti sajtótájékoztatóján. A kormányfő előrebocsátotta: az enyhítések június elsejéig érvényesek, azután további lazítások várhatóak. Újdonság, hogy a korábbi szabályozásoktól eltérően a betegségen átesetteket már nem tekintik védetteknek a hatóságok, tehát nem sorolják a beoltottakkal, vagy negatív tesztet felmutatókkal azonos kategóriába. Május 15-től nem lesz már kötelező a kültéri maszkviselés, a piacok, vásárok és a tömegközlekedési járművek megállói kivételével.
A határozat értelmében a bárok és kávézók reggel 5 órától éjfélig tarthatnak nyitva. Szombattól kezdődően visszatérhetnek a nézők a szabadtéri sportesemények lelátóira, de egyelőre a férőhelyek legfeljebb 25 százalékát foglalhatják el, és kizárólag a beoltottak (ha a második dózis beadásától eltelt tíz nap), továbbá a 72 óránál nem régebb készült negatív PCR-tesztet vagy a 24 óránál nem régebbi antitesttesztet felmutatók kapnak bebocsátást.
A részvevők között ugyanakkor biztosítani kell a 2 négyzetméteres távolságot, ezeken a rendezvényeken pedig kötelező a maszkviselés. Megnyithatnak a zárt sporttermek, -csarnokok is, de csak kapacitásuk 50 százalékáig, és csakis azokon a településeken, ahol a fertőzöttek aránya nem haladja meg a 3 ezreléket.
Újságírói kérdésre válaszolva Florin Cîțu kormányfő leszögezte: a különböző rendezvényekre nem kapnak bebocsátást a koronavírus-fertőzésen átesettek, csak ha beoltatták magukat vagy tesztet mutatnak fel. Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár közölte, pénzbírsággal sújthatóak azok a rendevényszervezők, akik be nem oltott személyek számára is lehetővé teszik a részvételt a különböző eseményeken.
Nem kell júniusig várni a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítésére: Klaus Iohannis államfő csütörtökön bejelentette, hogy szombattól részben eltörlik a szabadtéri maszkviselést, és az éjszakai kijárási korlátozás sem marad tovább.
Engedélyezettek továbbá a felnőtteknek szóló képzések és workshopok – beleértve az európai alapokból finanszírozott projektek megvalósítása érdekében szervezetteket is – legfeljebb 50 fő részvételével beltéren és legfeljebb 200 fő részvételével kültéren, amennyiben legalább két négyzetméter területet biztosítnak személyenként, és a településen a 14 napra összesített incidencia nem haladja meg a 3-at, ezer lakosra vetítve. Kapacitásuk legfeljebb 50 százalékával nyithatnak az erő- és fittnesztermek, amennyiben legalább hét négyzetméter területet biztosítnak személyenként, és a településen a 14 napra összesített incidencia nem haladja meg a 3-at, ezer lakosra vetítve.
A fenti tevékenység a létesítmény befogadóképességének 70 százalékával, személyenként négy négyzetméter biztosításával űzhető, és az edzőtermekbe is csak azok léphetnek be, akik legalább tíz nappal előtte megkapták a koronavírus elleni védőoltás második dózisát, illetve negatív lett a 72 óránál nem régebbi RT PCR teszt, vagy a 24 óránál nem régebbi gyorsteszt eredményük.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!