Fotó: Gecse Noémi
Döntő házként megszavazta a szenátus szerdán azt a törvénytervezetet, amely előírja, hogy abban az esetben, ha egy iskolaigazgatói állást nem töltenek be versenyvizsga útján, akkor az ideiglenes iskolaigazgatót az illető iskola vezetőtanácsa nevezi ki, nem pedig a tanfelügyelőség.
2021. június 30., 15:372021. június 30., 15:37
A tanügyi törvényt módosító javaslatot az USR PLUS, az RMDSZ és a PSD törvényhozóinak egy csoportja terjesztette be. A képviselőház múlt héten hagyta jóvá a tervezetet, amely most a felsőházban 75 támogató szavazatot kapott, 37-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak. Támogatták az USR PLUS, az RMDSZ és a PSD szenátorai, az AUR tartózkodott, a PNL ellenezte.
A projekt értelmében az igazgatói vagy igazgatóhelyettesi állás megüresedése esetén egy ügyvivő igazgató veszi át a tisztséget a versenyvizsga megszervezéséig, de ez nem terjedhet tovább a tanév végénél.
Azokban az oktatási intézményekben, ahol az oktatás teljes egészében egy nemzeti kisebbség nyelvén zajlik, az igazgatónak beszélnie kell az illető kisebbség nyelvét. Amennyiben az iskola csak egy részében folyik kisebbségi anyanyelvi oktatás, a tervezet szerint az igazgatók közül az egyiknek kell tudnia az illető kisebbség nyelvén – közölte az Agerpres.
Ezekben az esetekben az igazgató kinevezéséhez konzultálni kell azzal a szervezettel, amely az illető kisebbséget képviseli a román parlamentben. Ha az illető kisebbségnek nincs parlamenti képviselete, akkor a kisebbségek parlamenti csoportjával kell konzultálni a kérdésben. A teológiai profilú oktatási intézmények esetén az illető egyház képviselőivel is konzultálni kell.
– áll a jogszabályban.
Monica Anisie, a szenátus oktatási bizottságának elnöke úgy vélekedett, hogy a javaslat jó, de még elemzésre szorul. A PSD szenátora, Ionel Cristescu viszont azt mondta, hogy a PNL arra törekedik, hogy a párt nevezhesse ki az ügyvivő igazgatókat, Lucian Romaşcanu PSD-frakcióvezető pedig kijelentette, hogy az oktatást többé nem szőheti át a politika.
A PNL frakcióvezetője, Virgil Guran, a tervezet szakbizottsági újragondolását kérte, de a plénum leszavazta ezt a javaslatot. Turos Lóránd RMDSZ-frakcióvezető közölte, hogy támogatja a javaslatot, amelyet végül meg is szavazott a felsőház.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!