Fotó: Gecse Noémi
Döntő házként megszavazta a szenátus szerdán azt a törvénytervezetet, amely előírja, hogy abban az esetben, ha egy iskolaigazgatói állást nem töltenek be versenyvizsga útján, akkor az ideiglenes iskolaigazgatót az illető iskola vezetőtanácsa nevezi ki, nem pedig a tanfelügyelőség.
2021. június 30., 15:372021. június 30., 15:37
A tanügyi törvényt módosító javaslatot az USR PLUS, az RMDSZ és a PSD törvényhozóinak egy csoportja terjesztette be. A képviselőház múlt héten hagyta jóvá a tervezetet, amely most a felsőházban 75 támogató szavazatot kapott, 37-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak. Támogatták az USR PLUS, az RMDSZ és a PSD szenátorai, az AUR tartózkodott, a PNL ellenezte.
A projekt értelmében az igazgatói vagy igazgatóhelyettesi állás megüresedése esetén egy ügyvivő igazgató veszi át a tisztséget a versenyvizsga megszervezéséig, de ez nem terjedhet tovább a tanév végénél.
Azokban az oktatási intézményekben, ahol az oktatás teljes egészében egy nemzeti kisebbség nyelvén zajlik, az igazgatónak beszélnie kell az illető kisebbség nyelvét. Amennyiben az iskola csak egy részében folyik kisebbségi anyanyelvi oktatás, a tervezet szerint az igazgatók közül az egyiknek kell tudnia az illető kisebbség nyelvén – közölte az Agerpres.
Ezekben az esetekben az igazgató kinevezéséhez konzultálni kell azzal a szervezettel, amely az illető kisebbséget képviseli a román parlamentben. Ha az illető kisebbségnek nincs parlamenti képviselete, akkor a kisebbségek parlamenti csoportjával kell konzultálni a kérdésben. A teológiai profilú oktatási intézmények esetén az illető egyház képviselőivel is konzultálni kell.
– áll a jogszabályban.
Monica Anisie, a szenátus oktatási bizottságának elnöke úgy vélekedett, hogy a javaslat jó, de még elemzésre szorul. A PSD szenátora, Ionel Cristescu viszont azt mondta, hogy a PNL arra törekedik, hogy a párt nevezhesse ki az ügyvivő igazgatókat, Lucian Romaşcanu PSD-frakcióvezető pedig kijelentette, hogy az oktatást többé nem szőheti át a politika.
A PNL frakcióvezetője, Virgil Guran, a tervezet szakbizottsági újragondolását kérte, de a plénum leszavazta ezt a javaslatot. Turos Lóránd RMDSZ-frakcióvezető közölte, hogy támogatja a javaslatot, amelyet végül meg is szavazott a felsőház.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
szóljon hozzá!