Elsőszámú közellenség. Diana Șoșoacát botrányos viselkedése miatt kivezetik az Európai Parlament ülésterméből
Fotó: Ronald Wittek/EPA/Agerpres
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
2024. október 07., 23:382024. október 07., 23:38
2024. október 08., 00:072024. október 08., 00:07
A taláros testület hétfő este tette közzé az SOS Románia párt botrányairól és szélsőséges megnyilvánulásairól elhíresült vezetőjének államfőjelöltségét elutasító határozatának indoklását. Mint arról beszámoltunk, döntése miatt az alkotmánybíróságot a parlamenti pártok többsége hevesen bírálta, politikai indíttatásúnak nevezve Şoşoacă kiiktatását az elnökjelölti küzdelemből.
„A nyilvános állásfoglalásai (...) és az alkotmányos értékekkel (...) ellentétes meggyőződéseinek hangoztatása, valamint bizonyos nyilvános rendezvényeken való részvétele elegendő okot szolgáltatnak arra a következtetésre, hogy Diana Iovanovici-Şoşoacă asszony Románia elnökjelöltjeként megkérdőjelezi és figyelmen kívül hagyja az alkotmány tiszteletben tartásának kötelezettségét, amikor az állam alapvető értékeit és opcióit (...) garantáló NATO- és EU-tagság megszüntetéséről beszél” – olvasható a hétfőn este nyilvánosságra hozott, az Agerpres hjrügynökség által ismertetett 21 oldalas indoklásban.
Az alkotmánybíróság kifejti, hogy egy államelnökjelölt tisztában van a nyilvánosság előtt közölt „üzeneteinek, eszméinek, véleményeinek, meggyőződéseinek, értékítéleteinek és érveléseinek jelentőségével”, így mindezek jelzik, hogy miként viszonyul az alkotmányhoz és az alaptörvény értékeihez.
„A véleménynyilvánítás szabadságát és a vélemények sokszínűségét egy demokratikus társadalomban az alkotmány garantálja. A demokratikus szabályok a politikai nézeteitől függetlenül valamennyi állampolgárra vonatkoznak, de nem tolerálhatók az anarchista megnyilvánulások a közéletben” – érvelnek az alkotmánybírók.
Indoklásukban emlékeztettek arra, hogy választások előtt természetes a nézetek ütköztetése, és a jelöltek közötti viták segítenek a választóknak a megalapozott döntések meghozatalában. Ám a megnyilvánulásaikor Diana Şoşoacă nem a Románia demokratikus irányvonalával kapcsolatos politikai elképzeléseit fejti ki, hanem folyamatosan demokráciaellenes és antiszemita üzeneteket terjeszt, és „szisztematikusan aláássa a román állam alkotmányos alapjait és garanciáit, nevezetesen Románia euroatlanti tagságát”. A dokumentum végén az alkotmánybíróság megállapította: Şoşoacă megnyilvánulásai „nyilvánvalóan” távol állnak az alkotmány tiszteletétől és a demokrácia védelmétől, amelyek az államelnök-jelöltség feltételei.
Mint megírtuk, hétfőn másodszor is elutasította az alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását. A taláros testület hétfői ülését követően szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében arról tájékoztat, hogy elutasították az S.O.S. Románia párt elnökének a Központi Választási Iroda (BEC) határozatával szembeni fellebbezését.
Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!