Elsőszámú közellenség. Diana Șoșoacát botrányos viselkedése miatt kivezetik az Európai Parlament ülésterméből
Fotó: Ronald Wittek/EPA/Agerpres
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
2024. október 07., 23:382024. október 07., 23:38
2024. október 08., 00:072024. október 08., 00:07
A taláros testület hétfő este tette közzé az SOS Románia párt botrányairól és szélsőséges megnyilvánulásairól elhíresült vezetőjének államfőjelöltségét elutasító határozatának indoklását. Mint arról beszámoltunk, döntése miatt az alkotmánybíróságot a parlamenti pártok többsége hevesen bírálta, politikai indíttatásúnak nevezve Şoşoacă kiiktatását az elnökjelölti küzdelemből.
„A nyilvános állásfoglalásai (...) és az alkotmányos értékekkel (...) ellentétes meggyőződéseinek hangoztatása, valamint bizonyos nyilvános rendezvényeken való részvétele elegendő okot szolgáltatnak arra a következtetésre, hogy Diana Iovanovici-Şoşoacă asszony Románia elnökjelöltjeként megkérdőjelezi és figyelmen kívül hagyja az alkotmány tiszteletben tartásának kötelezettségét, amikor az állam alapvető értékeit és opcióit (...) garantáló NATO- és EU-tagság megszüntetéséről beszél” – olvasható a hétfőn este nyilvánosságra hozott, az Agerpres hjrügynökség által ismertetett 21 oldalas indoklásban.
Az alkotmánybíróság kifejti, hogy egy államelnökjelölt tisztában van a nyilvánosság előtt közölt „üzeneteinek, eszméinek, véleményeinek, meggyőződéseinek, értékítéleteinek és érveléseinek jelentőségével”, így mindezek jelzik, hogy miként viszonyul az alkotmányhoz és az alaptörvény értékeihez.
„A véleménynyilvánítás szabadságát és a vélemények sokszínűségét egy demokratikus társadalomban az alkotmány garantálja. A demokratikus szabályok a politikai nézeteitől függetlenül valamennyi állampolgárra vonatkoznak, de nem tolerálhatók az anarchista megnyilvánulások a közéletben” – érvelnek az alkotmánybírók.
Indoklásukban emlékeztettek arra, hogy választások előtt természetes a nézetek ütköztetése, és a jelöltek közötti viták segítenek a választóknak a megalapozott döntések meghozatalában. Ám a megnyilvánulásaikor Diana Şoşoacă nem a Románia demokratikus irányvonalával kapcsolatos politikai elképzeléseit fejti ki, hanem folyamatosan demokráciaellenes és antiszemita üzeneteket terjeszt, és „szisztematikusan aláássa a román állam alkotmányos alapjait és garanciáit, nevezetesen Románia euroatlanti tagságát”. A dokumentum végén az alkotmánybíróság megállapította: Şoşoacă megnyilvánulásai „nyilvánvalóan” távol állnak az alkotmány tiszteletétől és a demokrácia védelmétől, amelyek az államelnök-jelöltség feltételei.
Mint megírtuk, hétfőn másodszor is elutasította az alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását. A taláros testület hétfői ülését követően szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében arról tájékoztat, hogy elutasították az S.O.S. Románia párt elnökének a Központi Választási Iroda (BEC) határozatával szembeni fellebbezését.
Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!