A jogszabály olyan előírásokat is tartalmaz, amely az RMDSZ és a jobbközép ellenzék szerint ellehetetleníti az egyesületek és alapítványok működését
Fotó: Cdep.ro
A szavazás megismétlése után elfogadta a képviselőház szerdán a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről szóló törvénytervezetet.
2018. október 24., 15:592018. október 24., 15:59
2018. október 24., 17:342018. október 24., 17:34
A plénum szerdai ülésén kétszer bocsátották szavazásra a törvényjavaslatot. Először az elfogadásához szükséges 165 helyett csak 163 támogató voksot kapott az indítvány. A Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője, Daniel Suciu azonban kérte a szavazás megismétlését, arra hivatkozva, hogy a teremben ülő több kollégájának voksa nem jelent meg a kijelzőn az összesítéskor. A második szavazáson végül 170 támogató és 70 ellenszavazattal elfogadták a tervezetet. Az ellenzék máris bejelentette: alkotmányossági óvást emel az eljárás ellen.
A jogszabály a pénzmosás elleni európai irányelvet hivatott beépíteni a romániai joggyakorlatba, ám olyan előírásokat is tartalmaz, amely az RMDSZ és a jobbközép ellenzék szerint ellehetetleníti az egyesületek és alapítványok működését. A megszavazott javaslat többek között előírja, hogy a különféle egyesületeknek és alapítványoknak kötelező módon be kell jelenteniük az illetékes állami intézményeknek a támogatások haszonélvezőit. Az alsóház jogi bizottsága által hétfőn elfogadott módosító javaslat értelmében kivételt képeznek e kötelezettség alól a Nemzeti Kisebbségek Tanácsának tagszervezetei – beleértve az RMDSZ-t.
A kormánykoalícióval más esetekben együttműködő RMDSZ-t az is a tervezet ellen fordította, hogy a Szociáldemokrata Párt megpróbálta „lekenyerezni” a parlamenti képviselettel rendelkező kisebbségi szervezeteket – köztük az RMDSZ-t is –, kivonva őket a többi civil szervezetre érvényes előírás hatálya alól. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elégedetlenségének adott hangot a törvénytervezettel kapcsolatos szavazás miatt, amelyet a szövetség képviselői nem szavaztak meg.
„Disznóság volt megismételni a szavazást. Ez az eljárás nem fogadható el, nagy hiba volt. A képviselők szavaztak, és a törvény nem ment át. Nem lehet, hogy tíz perc múlva felébredsz, és azt mondod, szavazzunk még egyszer. Valóban a határon volt, 163 voks volt és 165-re lett volna szükség. De elfogadhatatlan addig ismételni a szavazást, amíg megvan a kellő szavazatszám” – nyilatkozta Kelemen, hozzátéve, ezzel ismét bebizonyosodott, hogy a koalíciós pártok „nem függnek az RMDSZ szavazataitól”.
A szövetségi elnök azt mondta, amennyiben az ellenzéki pártok megtámadják a jogszabályt az alkotmánybíróságon, a beadvány tartalmának függvényében az RMDSZ is támogathatja azt. Közben Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök a témáról nyilatkozva cáfolta, hogy az RMDSZ-es képviselők voksaiért cserében szavazták meg a kisebbségi szervezeteknek kedvező módosító javaslatot. A képviselőház döntő fórumként szavazott a jogszabályról.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!