Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Többek között az országos gyermekfigyelő rendszer létrehozását írja elő a gyermekek családjuktól való elválasztásának megelőzéséről szóló törvénytervezet, amelyet döntéshozó kamaraként szerdán elfogadott a bukaresti képviselőház.
2023. május 10., 17:262023. május 10., 17:26
2023. május 10., 17:302023. május 10., 17:30
A kormány jogszabályjavaslata – amely ellen a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvényhozói és hívei hevesen tiltakoztak a bukaresti parlament előtt, illetve az ülésteremben – 222 támogató és 40 elutasító szavazatot kapott. A tervezet szerint egy gyermek akkor van kitéve az elválasztás kockázatának, ha a családja rossz gazdasági és lakhatási körülmények között él, azaz a jövedelmi szegénység vagy a mélyszegénység veszélye fenyegeti. Kockázati tényező a család egy vagy több tagjának rossz egészségi állapota, beleértve a fogyatékosságot is; növelik az elválasztás veszélyét a bántalmazó, erőszakos családi környezet és a felnőtt-gyermek kapcsolatokat hátrányosan befolyásoló magatartásformák.
A törvénytervezet előírásai szerint az elválasztás megelőzése érdekében az illetékes állami szociális intézmények kötelesek támogatni a családot az elválasztás kockázatának kitett gyermek nevelésében és gondozásában többek között az alábbi esetekben:
– a család mélyszegénységben él, vagy alacsony jövedelemmel rendelkezik, és nem részesül szociális segélyben;
– a gyermeket egyedülálló munkanélküli szülő neveli, vagy mindkét szülő munkanélküli;
– a család jogellenesen foglalja el a lakóhelyét, túlzsúfolt, illegálisan épített, rögtönzött vagy nem lakás rendeltetésű ingatlanban él;
– a család kiskorú anyát vagy terhes kiskorút nevel;
– az egyedülálló szülő vagy mindkét szülő külföldön dolgozik;
– a család egy vagy több tagját börtönre ítélték;
– a szülők egy vagy több gyermeküket kórházban hagyták hátra.
A képviselők törölték a tervezetből az előírást, amely szerint szociális intézmények kötelesek támogatni azokat a családokat is, amelyeknek egy vagy több tagja nincs feliratkozva háziorvoshoz, a szociális helyzete „alkalmatlan gyermek nevelésére és oktatására”, illetve a tagjainak alacsony az iskolai végzettsége. A jogszabályjavaslat szerint az illetékes szociális intézmények végzik el a kockázatfelmérést az elválasztás veszélyének kitett gyermek otthonában.
A legkevesebb 12 hónapra kiterjedő csomagnak kötelező módon tartalmaznia kell a következő szolgáltatásokat és tevékenységeket: tájékoztatás, tanácsadás és kíséret biztosítása az egészségügy, az oktatás, a foglalkoztatás, a lakhatás és a szociális védelem területén; a szülői készségek fejlesztése; a szociális segélyekhez és a meglévő szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése; szociális, oktatási, egészségügyi és foglalkoztatási szolgáltatásokhoz való irányítás.
A tervezet előírja a gyermekvédelmi hatóság informatikai rendszerének részeként működő országos gyermekfigyelő rendszer létrehozását is, ami az elválasztás kockázatának kitett gyermekek számítógépes nyilvántartásba vételével kapcsolatos összes tevékenységet tartalmazza.
Újabb botrányba keveredett a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a parlamentben: a párt egyik női munkatársánál lőfegyverhez való töltényeket találtak a biztonsági ellenőrzés során, amikor szerdán reggel be akart menni a parlamentbe.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!