Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Miután egy nappal korábban Alexandru Rafila egészségügyi miniszter megkongatta a vészharangot, Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az általa vezetett kabinet egyik év eleji prioritása a múlt év végén sikeresen szakvizsgázó rezidens orvosok helyzetének rendezése.
2024. január 04., 15:082024. január 04., 15:08
„Körülbelül 4500 orvosunk van, akiknek a képzésébe a román állam több százmillió eurót fektetett be, és gondoskodnunk kell az országban maradásukról. Emiatt
– idézte a miniszterelnöknek a csütörtöki kormányülés elsőfelében elhangzott kijelentését az Agerpres hírügynökség.
A kormányfő egyúttal a pénzügyminisztérium együttműködését kérte a helyzet mielőbbi megoldásához.
hogy az a mintegy 4000 orvos, aki a tavalyi év végén fejezte be rezidensképzését, és akinek a képzésére eurómilliókat fordítottak, Romániában dolgozhasson, és ne döntsön úgy, hogy külföldön vállal munkát.
„Még ha idén a felszabaduló álláshelyeket be is lehet tölteni memorandum nélkül, az ország számos kórházában munkaerőhiány van, különösen orvoshiány, a fejlesztési minisztériummal együtt megoldást kell találnunk, mert az önkormányzatok alá tartozó kórházak a fejlesztési minisztérium által kezdeményezett memorandummal (…) versenytárgyalást szervezhetnek.
Hamarosan aláírom a szakorvosi kinevezési rendeletet, de ha nincs hol dolgozniuk, akkor elhagyják az országot, és nem hiszem, hogy olyan helyzetben vagyunk, hogy a fiatal orvosokat arra ösztönözzük, hogy elhagyják az országot” – nyilatkozta Rafila.
Az egészségügyi miniszter azt mondta, tájékoztatni fogja Marcel Boloş fejlesztési és közigazgatási minisztert, valamint Marcel Ciolacu kormányfőt, találjanak megoldást arra, hogy „minél hamarabb feloldják ezeket az állásokat, és az egészségügyi egységek igényeinek megfelelően kiírják a versenyvizsgákat”.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerdán az egészségügyi alkalmazások felszabadítására szólított fel, hogy az a mintegy 4000 orvos, aki a tavalyi év végén fejezte be rezidensképzését, Romániában dolgozhasson.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!