Nagyberuházás. Az F-35-ösökért mintegy 6,5 milliárd dollárt fizet Románia
Fotó: Wikipédia
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
2024. augusztus 28., 19:182024. augusztus 28., 19:18
2024. augusztus 28., 19:212024. augusztus 28., 19:21
A szerdán nyilvánosságra került, a Digi 24 hírcsatorna által ismertetett tervezet szerint a jelenlegi F-16-osokat 2034-től, fokozatosan vonják ki a forgalomból, és
Ugyanakkor 2040 után további F-35-ösök beszerzését is tervezik.
Mint arról beszámoltunk, Románia első körben 32 F-35-öst akar vásárolni. Az új technológia megvásárlásához törvénymódosítás is szükséges, hogy Románia az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül szerezhesse be a vadászgépeket.
A Monitorul Apărării (Védelmi szemle) által idézett minisztériumi források szerint
A pénzügyminisztérium által nyilvános vitára bocsátott, a kormány és kormányzati szervek által védelmi és biztonsági projektekre rendelkezésre bocsátott finanszírozási eszközök diverzifikálásának lehetőségét szabályozó jogszabálytervezet már tartalmazza az Egyesült Államok kormánya által más államok kormányainak felajánlott pénzeszközökkel kapcsolatos külföldi katonai finanszírozási mechanizmus igénybe vételének lehetőségét is.
Jogszabályokat módosít Románia, hogy katonai technológiát vásárolhasson az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül.
Az államadósságra vonatkozó 64/2007 kormányrendelet módosításával lehetővé válik, hogy az Egyesült Államok kormánya által más államok kormányainak felajánlott külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül kedvező pénzügyi feltételekkel lehessen pénzeszközökhöz jutni.
Azáltal, hogy Románia az államadósság finanszírozásának ilyen típusú eszközét is bevonja, követheti Lengyelország példáját, amely az USA-tól és Dél-Koreától kapott kölcsönöket fő fegyverkezési programjaihoz.
az Egyesült Államok kormányának garanciájával. A fő előny az alacsony finanszírozási költség. Ahhoz, hogy 2024-ben hozzáférhessenek ezekhez a pénzeszközökhöz, az amerikai kormány és a román kormány közötti hitelszerződést 2024. szeptember 30-ig alá kell írni – áll a pénzügyminisztériumi dokumentumban.
Védelmi források szerint a román kormány a legdrágább, 6,5 milliárd dolláros, 32 F-35-ös repülőgépre vonatkozó beszerzési programhoz szeretne amerikai hitelekhez jutni. A két század A 32 repülőgép és a logisztikai csomag beszerzéséről szóló első szerződés aláírásának várható időpontja 2024 októbere és 2025 januárja között lesz. A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tavaly döntött az 5. generációs többfeladatú repülőgépek beszerzéséről.
Klaus Iohannis államfő már 2022 februárjában bejelentette, hogy Románia a Lockheed Martin által gyártott 5. generációs F-35-ös repülőgépeket vásárol, amelyeket számos NATO-tagállam alkalmaz már. Az 5. generációs repülőgépekre való átállást 2030 utánra is tervezik, vagyis évekig tart majd, és magába foglalja az infrastrukturális, logisztikai és pilótaképzési előkészületeket is.
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett Norvégiától – amely szintén F-35-ösökre tér át – 32, ugyancsak használt F-16-ost vásárolt.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
szóljon hozzá!