Nagyberuházás. Az F-35-ösökért mintegy 6,5 milliárd dollárt fizet Románia
Fotó: Wikipédia
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
2024. augusztus 28., 19:182024. augusztus 28., 19:18
2024. augusztus 28., 19:212024. augusztus 28., 19:21
A szerdán nyilvánosságra került, a Digi 24 hírcsatorna által ismertetett tervezet szerint a jelenlegi F-16-osokat 2034-től, fokozatosan vonják ki a forgalomból, és
Ugyanakkor 2040 után további F-35-ösök beszerzését is tervezik.
Mint arról beszámoltunk, Románia első körben 32 F-35-öst akar vásárolni. Az új technológia megvásárlásához törvénymódosítás is szükséges, hogy Románia az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül szerezhesse be a vadászgépeket.
A Monitorul Apărării (Védelmi szemle) által idézett minisztériumi források szerint
A pénzügyminisztérium által nyilvános vitára bocsátott, a kormány és kormányzati szervek által védelmi és biztonsági projektekre rendelkezésre bocsátott finanszírozási eszközök diverzifikálásának lehetőségét szabályozó jogszabálytervezet már tartalmazza az Egyesült Államok kormánya által más államok kormányainak felajánlott pénzeszközökkel kapcsolatos külföldi katonai finanszírozási mechanizmus igénybe vételének lehetőségét is.
Jogszabályokat módosít Románia, hogy katonai technológiát vásárolhasson az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül.
Az államadósságra vonatkozó 64/2007 kormányrendelet módosításával lehetővé válik, hogy az Egyesült Államok kormánya által más államok kormányainak felajánlott külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül kedvező pénzügyi feltételekkel lehessen pénzeszközökhöz jutni.
Azáltal, hogy Románia az államadósság finanszírozásának ilyen típusú eszközét is bevonja, követheti Lengyelország példáját, amely az USA-tól és Dél-Koreától kapott kölcsönöket fő fegyverkezési programjaihoz.
az Egyesült Államok kormányának garanciájával. A fő előny az alacsony finanszírozási költség. Ahhoz, hogy 2024-ben hozzáférhessenek ezekhez a pénzeszközökhöz, az amerikai kormány és a román kormány közötti hitelszerződést 2024. szeptember 30-ig alá kell írni – áll a pénzügyminisztériumi dokumentumban.
Védelmi források szerint a román kormány a legdrágább, 6,5 milliárd dolláros, 32 F-35-ös repülőgépre vonatkozó beszerzési programhoz szeretne amerikai hitelekhez jutni. A két század A 32 repülőgép és a logisztikai csomag beszerzéséről szóló első szerződés aláírásának várható időpontja 2024 októbere és 2025 januárja között lesz. A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tavaly döntött az 5. generációs többfeladatú repülőgépek beszerzéséről.
Klaus Iohannis államfő már 2022 februárjában bejelentette, hogy Románia a Lockheed Martin által gyártott 5. generációs F-35-ös repülőgépeket vásárol, amelyeket számos NATO-tagállam alkalmaz már. Az 5. generációs repülőgépekre való átállást 2030 utánra is tervezik, vagyis évekig tart majd, és magába foglalja az infrastrukturális, logisztikai és pilótaképzési előkészületeket is.
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett Norvégiától – amely szintén F-35-ösökre tér át – 32, ugyancsak használt F-16-ost vásárolt.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
szóljon hozzá!