Ambiciózus program. Románia 6,5 milliárd dollárért vásárolna 32 F-35-ös vadászgépet
Fotó: Pixabay
Jogszabályokat módosít Románia, hogy katonai technológiát vásárolhasson az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül.
2024. augusztus 14., 10:312024. augusztus 14., 10:31
A Monitorul Apărării (Védelmi szemle) által idézett védelmi minisztériumi források szerint a program részeként vásárolnák meg a 32 darab F-35-ös vadászrepülőgépet, amelyek becsült értéke 6,5 milliárd dollár.
A pénzügyminisztérium által nyilvános vitára bocsátott, a kormány és kormányzati szervek által védelmi és biztonsági projektekre rendelkezésre bocsátott finanszírozási eszközök diverzifikálásának lehetőségét szabályozó jogszabálytervezet már tartalmazza az Egyesült Államok kormánya által más államok kormányainak felajánlott pénzeszközökkel kapcsolatos külföldi katonai finanszírozási mechanizmus igénybe vételének lehetőségét is.
Az államadósságra vonatkozó 64/2007 kormányrendelet módosításával
Azáltal, hogy Románia az államadósság finanszírozásának ilyen típusú eszközét is bevonja, követheti Lengyelország példáját, amely az USA-tól és Dél-Koreától kapott kölcsönöket fő fegyverkezési programjaihoz.
Az FMF-eszköz keretében Románia akár 4 milliárd dollár összegű közvetlen hitelhez, vagy akár 8 milliárd dollár összegű pénzeszközhöz juthatna hozzá a pénzügyi piacokon, az Egyesült Államok kormányának garanciájával. A fő előny az alacsony finanszírozási költség.
– áll a pénzügyminisztériumi dokumentumban.
Védelmi források szerint
Jelenleg több olyan, a védelmi minisztérium által kiírt pályázat is folyamatban van, amelyeket 2024-ben zárnak le – derül ki a Defence and Security Monitornak küldött tájékoztatóból.
A legfontosabb program két századnyi ötödik generációs F-35-ös repülőgép beszerzése. A 32 repülőgép és a logisztikai csomag költsége 6,5 milliárd dollárra rúg. Az első szerződés aláírásának várható időpontja 2024 októbere és 2025 januárja között lesz.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tavaly döntött az 5. generációs többfeladatú repülőgépek beszerzéséről. Románia két szakaszban kívánja beszerezni az F-35-ös repülőgépeket:
Klaus Iohannis államfő már 2022 februárjában bejelentette, hogy Románia a Lockheed Martin által gyártott 5. generációs F-35-ös repülőgépeket vásárol, amelyeket számos NATO-tagállam alkalmaz már. Az 5. generációs repülőgépekre való átállást 2030 utánra is tervezik, vagyis évekig tart majd, és magába foglalja az infrastrukturális, logisztikai és pilótaképzési előkészületeket is. A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett Norvégiátol – amely szintén F-35-ösökre tér át – 32, ugyancsak használt F-16-ost vásárolt.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!