Március 8-án megszűnik a járványügyi veszélyhelyzet Romániában

Március 8-án megszűnik a járványügyi veszélyhelyzet Romániában

Fotó: Presidency.ro

Március 8-án megszűnik a járványügyi veszélyhelyzet Romániában Klaus Iohannis államfő pénteki bejelentése szerint.

Krónika

2022. március 04., 16:112022. március 04., 16:11

2022. március 04., 18:352022. március 04., 18:35

Az elnök azután tette a bejelentést, hogy a nap folyamán tanácskozott a Cotroceni-palotában Nicolae Ciucă miniszterelnökkel és a kormány többi tagjával. Iohannis elmondta, hogy Románia immár túllépett a koronavírus-járvány ötödik hullámán.

„Elérkezett a pillanat, amikor új intézkedéseket kell foganatosítanunk a helyzet kapcsán, olyan döntéseket, amelyek döntő befolyással bírnak a jövő szempontjából” – jelentette ki Iohannis.

Hozzátette, a kormány tagjaival közösen úgy határoztak, hogy március 8-án már nem hosszabbítják meg Romániában a közel két évvel ezelőtt, 2020. május 18-án foganatosított járványügyi veszélyhelyzetet.

Az államfő szerint a pénteki döntéssel számos korlátozás is érvényét veszíti, ezekről elmondása szerint ezután tájékoztatják majd a lakosságot az illetékesek. A járvány kezelésével az egészségügyi minisztérium foglalkozik majd, tette hozzá, azon reményének is hangot adva, hogy a pandémia a végéhez közeleg.

Iohannis emlékeztetett, hogy az elmúlt két év járványhelyzet radikálisan megváltoztatta a romániai társadalmat, és több mint 63 000 román állampolgár veszítette el a vírus elleni harcot,

hatalmas űrt és számos gyászoló családot hagyva maga után.

Galéria

Fotó: MTI/Kiss Gábor

„Ezek a számok szenvedést, tragédiákat jeleznek, melyek nagyon mély nyomokat hagytak” – hívta fel a figyelmet az államfő. Az elmúlt két év számos kihívást hozott és különböző módokon tette próbára az embereket, mutatott rá, a vírus terjedése, az elszigetelődés, az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás, az iskolák bezárása, a gazdaság több ágazatának az érintettsége, a szociális kapcsolatok csökkentése mind negatív hatással volt és sorompókat állított az emberek közé, vélte.

Az áldozathozatal időszaka volt ez, mondta Iohannis, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a szolidaritás, a civil kurázsi, az odaadás és az implikálódás ideje is.

Külön köszönetet mondott az illetékes hatóságoknak, hogy megfelelően menedzselték ezt a történelmi krízishelyzetet, úgy vélve, hogy a járvány leküzdése nagyrészt az általuk hozott hatékony intézkedéseknek köszönhető.

De a román állampolgárok felelősségét és szolidaritását is dicsérte, ugyanis véleménye szerint ezek többsége megértette, hogy be kell tartani a járványügyi szabályokat, és be is tartotta ezeket. „Különösen köszönöm ezt nekik!” – fogalmazott.

Klaus Iohannis megköszönte az orvosok és egészségügyi alkalmazottak embert próbáló munkáját is, akik folyamatosan a „frontvonalban voltak” a vírus elleni harcban, melynek során odaadásról és profizmusról tettek tanúbizonyságot. Rámutatott, a járvány olyan leckékre tanított, melyeket értékesíteni kell, ezek közül talán a legfontosabb a szolidaritásé.

Idézet
„Segítséget nyújtottunk a bajban lévőknek és támogatást kaptunk európai partnereinktől akkor, amikor mi szembesültünk súlyos problémákkal”

– utalt Iohannis az olaszországi helyzetre, majd a romániai negyedik hullám súlyosságára. Hangsúlyozta, hogy az európai és nemzetközi tudományos együttműködés lehetővé tette, hogy rövid idő alatt megértsük egy új vírus működését, és rekordidő alatt védőoltást, gyógyszereket fejlesszünk ki ellene, melyek megelőzhetik, illetve kezelhetik ezt a súlyos kórt.

Galéria

Fotó: Beliczay László

„Megtanultuk értékelni az egészségünket, szeretteink egészségét, megtanultunk védekezni, megelőzni, felelősségteljes döntéseket hozni és betartani azokat” – jelentette ki Klaus Iohannis. Az államfő úgy vélte, az elmúlt két év arra tanított, hogy meg kell tanulni együtt élni a járvánnyal, alkalmazkodni a körülményekhez.

Idézet
„Alá szeretném húzni, hogy továbbra is ébernek kell lenni! Az elmúlt két évben megtanult hatékony megelőzési intézkedéseket továbbra is meg kell tartani”

– intette a lakosságot az államfő. Rámutatott, bár örvendetes jelei vannak annak, hogy az ötödik hullám leszálló ágon van, továbbra is fontos az oltás felvétele, a védekezés, mivel valószínűleg „együtt kell élni ezzel a vírussal”.

Iohannis szerint a pandémia elsősorban azt mutatta meg, hogy az egészségnek elsőbbséget kell élveznie, ezért szerinte át kell gondolni a jelenlegi mechanizmusokat, hogy az egészségügyi rendszer a jövőben jobban tudjon reagálni egy hasonló kihívásra.

Romániában több mint két éve, 2020. február 26-án észlelték az első koronavírusos esetet, a két esztendő alatt (idén február 26-ig) 2 724 480 Covid-19-megbetegedést diagnosztizáltak, és 63 294 ember életét követelte a kór a 19,18 millió lakosú országban.

Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A kétéves kerek évfordulón egyetlen nap alatt annyi új esetet jegyeztek (7191), mint a járvány első hét hetében, és annyi ember életét követelte a kór (96), mint a járvány első öt hetében összesen. A számok ennek ellenére nem tűnnek aggasztónak ahhoz képest, hogy

a járvány negyedik hullámában olyan nap is volt, amikor 586 elhalálozást jegyeztek, az ötödik hullám csúcsán pedig előfordult, hogy egy nap alatt 40 018 személynél diagnosztizálták a kórt.

 A hivatalos adatok táblázatából az olvasható ki, hogy a járvány ötödik hulláma a leszálló ágában van. Február nyolcadika óta csökken a hétnapi esetszám, több mint két hete a kórházba utalt koronavírusos betegek és az intenzív terápián kezelt súlyos esetek száma is csökken, több mint egy hete pedig már az elhalálozások hét napi száma is napról napra kevesebb.

A pénteki bejelentés napján 5602 új fertőzött nyilvántartásba vételéről adtak hírt; 5360 személyt kezelnek kórházban Covid-19-cel, 314-gyel kevesebbet, mint előző nap; intenzív terápiás ellátásra 816 beteg szorul, közülük 734-en oltatlanok.

Romániában március 8-án éjfélkor ér véget a veszélyhelyzet. Ezt 2020. május 18-án hirdette ki először a román kormány, azóta 30 naponként meghosszabbította. Az államfő által 2020 márciusában elrendelt, két hónapig (2020. május 14-ig) hatályos rendkívüli állapothoz hasonlóan

a veszélyhelyzet is arra teremtett jogalapot, hogy a hatóságok a járvány féken tartása érdekében az állampolgárok alapvető szabadságjogait korlátozó intézkedéseket vezessenek be, illetve ezek esetleges megsértését büntessék

– emlékeztet az MTI. A veszélyhelyzet egyebek mellett lehetővé tette, hogy a kormány vesztegzárat rendeljen el bizonyos térségekben, korlátozza a kijárást és gyülekezést, kötelezővé tegye a maszk viselését nyilvános helyeken, betiltsa a tömegrendezvényeket, korlátozza az üzletek nyitvatartását és korlátozza az országba történő beutazást.

Szerdától várhatóan valamennyi felsorolt korlátozás – a maszkviselési kötelezettség is – hatálya megszűnik. Ugyanis ha nem hosszabbítják meg a veszélyhelyzetet, a hatóságok legfeljebb ajánlásként javasolhatják egyes óvintézkedések további alkalmazását.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 16., kedd

Brüsszeli nyomásra testületileg lemondott az állami „szuperügynökség” vezetősége

Benyújtotta lemondását kedden a romániai állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség (AMEPIP) vezetősége, és új vezetőség kinevezésére kerül majd sor.

Brüsszeli nyomásra testületileg lemondott az állami „szuperügynökség” vezetősége
2024. július 16., kedd

Mit tegyünk, ha az erdőben összefutunk egy medvével? – Kisokos a hegyimentőktől

Tapasztalataik szerint az emberek többsége nem tudja, mit kell tennie, ha medvével fut össze az erdőben, ezért kisokossal rukkolt elő a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont).

Mit tegyünk, ha az erdőben összefutunk egy medvével? – Kisokos a hegyimentőktől
2024. július 16., kedd

Szalmonellaveszély miatt hív vissza a forgalomból egy terméket a Kaufland

Szalmonella jelenlétének veszélye miatt visszahívja a forgalomból az Alfez Tahini elnevezésű szezámpasztát a Kaufland – jelentette be honlapján az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA).

Szalmonellaveszély miatt hív vissza a forgalomból egy terméket a Kaufland
2024. július 16., kedd

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Geoană elindul az államfői tisztségért

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese elindul az idei román államfőválasztáson.

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Geoană elindul az államfői tisztségért
2024. július 16., kedd

Bőröndbe rejtett holttestet találtak az út szélén az egyik romániai megyében

Bőröndbe rejtett holttestet találtak Vaslui megyében, egy falusi út szélén.

Bőröndbe rejtett holttestet találtak az út szélén az egyik romániai megyében
2024. július 16., kedd

A vörös kánikulariasztás mellett zivatarokra is figyelmeztetnek, a Partium és Erdély is érintett

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 20 megyére és Bukarestre.

A vörös kánikulariasztás mellett zivatarokra is figyelmeztetnek, a Partium és Erdély is érintett
2024. július 16., kedd

Ciucă döntött: „hadjáratot indít” az államfői tisztség megszerzéséért

Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke eldöntötte: pártja jelöltjeként harcba száll az államfői tisztségért az idei év végén esedékes elnökválasztáson.

Ciucă döntött: „hadjáratot indít” az államfői tisztség megszerzéséért
2024. július 16., kedd

A problémás medvék kilövésével kell kezdeni a környezetvédelmi miniszter szerint, aki amúgy elégedetlen a jogszabállyal

A most elfogadott törvény még nem oldja meg a romániai medveproblémát, és továbbra sem lehet garantálni, hogy az emberek az erdőben nem futnak össze a nagyvaddal vagy más vadállattal – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter hétfő este.

A problémás medvék kilövésével kell kezdeni a környezetvédelmi miniszter szerint, aki amúgy elégedetlen a jogszabállyal
2024. július 15., hétfő

Továbbgyűrűzik a SRI-s korrupciós botrány: a DNA kiterjesztette a nyomozást Florian Coldea ügyében

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kiterjesztette a nyomozást a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatójának volt első helyettese, Florian Coldea ügyében.

Továbbgyűrűzik a SRI-s korrupciós botrány: a DNA kiterjesztette a nyomozást Florian Coldea ügyében
2024. július 15., hétfő

Gyerekek és felnőttek is rosszul lettek egy tengerparti szállodakomplexumnál, mérgezés lehet az oka

Úgynevezett vörös beavatkozási tervet léptettek életbe hétfőn délután a Konstanca megyei hatóságok, miután mérgezés gyanúja merült fel az egyik szállodakomplexumnál Olimp üdülőtelepen.

Gyerekek és felnőttek is rosszul lettek egy tengerparti szállodakomplexumnál, mérgezés lehet az oka