Fotó: Presidency.ro
Március 8-án megszűnik a járványügyi veszélyhelyzet Romániában Klaus Iohannis államfő pénteki bejelentése szerint.
2022. március 04., 16:112022. március 04., 16:11
2022. március 04., 18:352022. március 04., 18:35
Az elnök azután tette a bejelentést, hogy a nap folyamán tanácskozott a Cotroceni-palotában Nicolae Ciucă miniszterelnökkel és a kormány többi tagjával. Iohannis elmondta, hogy Románia immár túllépett a koronavírus-járvány ötödik hullámán.
Hozzátette, a kormány tagjaival közösen úgy határoztak, hogy március 8-án már nem hosszabbítják meg Romániában a közel két évvel ezelőtt, 2020. május 18-án foganatosított járványügyi veszélyhelyzetet.
Az államfő szerint a pénteki döntéssel számos korlátozás is érvényét veszíti, ezekről elmondása szerint ezután tájékoztatják majd a lakosságot az illetékesek. A járvány kezelésével az egészségügyi minisztérium foglalkozik majd, tette hozzá, azon reményének is hangot adva, hogy a pandémia a végéhez közeleg.
hatalmas űrt és számos gyászoló családot hagyva maga után.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
„Ezek a számok szenvedést, tragédiákat jeleznek, melyek nagyon mély nyomokat hagytak” – hívta fel a figyelmet az államfő. Az elmúlt két év számos kihívást hozott és különböző módokon tette próbára az embereket, mutatott rá, a vírus terjedése, az elszigetelődés, az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás, az iskolák bezárása, a gazdaság több ágazatának az érintettsége, a szociális kapcsolatok csökkentése mind negatív hatással volt és sorompókat állított az emberek közé, vélte.
Az áldozathozatal időszaka volt ez, mondta Iohannis, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a szolidaritás, a civil kurázsi, az odaadás és az implikálódás ideje is.
De a román állampolgárok felelősségét és szolidaritását is dicsérte, ugyanis véleménye szerint ezek többsége megértette, hogy be kell tartani a járványügyi szabályokat, és be is tartotta ezeket. „Különösen köszönöm ezt nekik!” – fogalmazott.
Klaus Iohannis megköszönte az orvosok és egészségügyi alkalmazottak embert próbáló munkáját is, akik folyamatosan a „frontvonalban voltak” a vírus elleni harcban, melynek során odaadásról és profizmusról tettek tanúbizonyságot. Rámutatott, a járvány olyan leckékre tanított, melyeket értékesíteni kell, ezek közül talán a legfontosabb a szolidaritásé.
– utalt Iohannis az olaszországi helyzetre, majd a romániai negyedik hullám súlyosságára. Hangsúlyozta, hogy az európai és nemzetközi tudományos együttműködés lehetővé tette, hogy rövid idő alatt megértsük egy új vírus működését, és rekordidő alatt védőoltást, gyógyszereket fejlesszünk ki ellene, melyek megelőzhetik, illetve kezelhetik ezt a súlyos kórt.
Fotó: Beliczay László
„Megtanultuk értékelni az egészségünket, szeretteink egészségét, megtanultunk védekezni, megelőzni, felelősségteljes döntéseket hozni és betartani azokat” – jelentette ki Klaus Iohannis. Az államfő úgy vélte, az elmúlt két év arra tanított, hogy meg kell tanulni együtt élni a járvánnyal, alkalmazkodni a körülményekhez.
– intette a lakosságot az államfő. Rámutatott, bár örvendetes jelei vannak annak, hogy az ötödik hullám leszálló ágon van, továbbra is fontos az oltás felvétele, a védekezés, mivel valószínűleg „együtt kell élni ezzel a vírussal”.
Iohannis szerint a pandémia elsősorban azt mutatta meg, hogy az egészségnek elsőbbséget kell élveznie, ezért szerinte át kell gondolni a jelenlegi mechanizmusokat, hogy az egészségügyi rendszer a jövőben jobban tudjon reagálni egy hasonló kihívásra.
Fotó: Jakab Mónika
A kétéves kerek évfordulón egyetlen nap alatt annyi új esetet jegyeztek (7191), mint a járvány első hét hetében, és annyi ember életét követelte a kór (96), mint a járvány első öt hetében összesen. A számok ennek ellenére nem tűnnek aggasztónak ahhoz képest, hogy
A hivatalos adatok táblázatából az olvasható ki, hogy a járvány ötödik hulláma a leszálló ágában van. Február nyolcadika óta csökken a hétnapi esetszám, több mint két hete a kórházba utalt koronavírusos betegek és az intenzív terápián kezelt súlyos esetek száma is csökken, több mint egy hete pedig már az elhalálozások hét napi száma is napról napra kevesebb.
A pénteki bejelentés napján 5602 új fertőzött nyilvántartásba vételéről adtak hírt; 5360 személyt kezelnek kórházban Covid-19-cel, 314-gyel kevesebbet, mint előző nap; intenzív terápiás ellátásra 816 beteg szorul, közülük 734-en oltatlanok.
Romániában március 8-án éjfélkor ér véget a veszélyhelyzet. Ezt 2020. május 18-án hirdette ki először a román kormány, azóta 30 naponként meghosszabbította. Az államfő által 2020 márciusában elrendelt, két hónapig (2020. május 14-ig) hatályos rendkívüli állapothoz hasonlóan
– emlékeztet az MTI. A veszélyhelyzet egyebek mellett lehetővé tette, hogy a kormány vesztegzárat rendeljen el bizonyos térségekben, korlátozza a kijárást és gyülekezést, kötelezővé tegye a maszk viselését nyilvános helyeken, betiltsa a tömegrendezvényeket, korlátozza az üzletek nyitvatartását és korlátozza az országba történő beutazást.
Szerdától várhatóan valamennyi felsorolt korlátozás – a maszkviselési kötelezettség is – hatálya megszűnik. Ugyanis ha nem hosszabbítják meg a veszélyhelyzetet, a hatóságok legfeljebb ajánlásként javasolhatják egyes óvintézkedések további alkalmazását.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!