Románia az EU-s átlag felett van a női tudósok és mérnökök arányában
Fotó: Pixabay
Az Európai Unióban 2023-ban 7,7 millió nő dolgozott tudományos és mérnöki pályán, ami 41 százalékos arányt jelent. A környező országok, így Magyarország és Románia helyzete azonban ennél árnyaltabb.
2025. február 15., 16:232025. február 15., 16:23
2025. február 15., 16:272025. február 15., 16:27
Az Eurostat friss statisztikája szerint az EU-ban a tudósok és mérnökök munkaerő-állományának 41 százalékát nők alkották. Ez az arány a szolgáltatási szektorban magasabb volt, 45,6 százalék, míg az ipari termelésben csupán 22,4 százalékot tett ki. Más tevékenységek esetében a női tudósok és mérnökök aránya 23,9 százalék volt.
Az EU-tagállamok között jelentős eltérések mutatkoztak a női tudósok és mérnökök arányában 2023-ban:
Az EU régiói közül 12-ben voltak többségben a női tudósok és mérnökök.
amivel az ország az utolsó helyek egyikén szerepel az EU-ban. A magyarországi régiók közül Közép-Magyarországon (30,1%) és Dunántúlon (31,1%) a legkevesebb a női tudós és mérnök, ami az egyik legalacsonyabb arány az EU-ban.
amit szorosan követ 47 százalékkal a moldvai-dobrudzsai régió. Az ország déli régiói valamelyest rosszabbul állnak, a Bánságot is magába foglaló régió 42,7 százalékot, a Bukarestet is magába foglaló 42,4 százalékos arányt mutat.
A romániai arányok egyébként az elmúlt években is javultak, hiszen bár 2018-ban is az EU-s átlag feletti számot produkált ország, akkor a női tudósok és mérnökök még csak a szakma 41,12 százalékát tették ki.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!