Fotó: Facebook/SIE-Serviciul de Informatii Externe
A rendszerváltás óta eltelt 30 évben először lesz magyar tagja a román parlament Külföldi Hírszerző Szolgálatot (SIE) felügyelő bizottságának. A törvényhozás két háza szerdán este szavazott a hírszerző szolgálatokat felügyelő testületek összetételéről, és a külügyi hírszerzésért felelős bizottságba az RMDSZ részéről bekerült Turos Lóránd szenátusi frakcióvezető is.
2021. február 18., 20:182021. február 18., 20:18
2021. február 18., 22:092021. február 18., 22:09
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) működését felügyelő testületben továbbra is Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető képviseli az RMDSZ-t.
– kommentálta lapunknak csütörtökön Turos Lóránd a döntést, amely nyomán a bizottság tagjává vált. Kérdésünkre, miként sikerült elérni ezt a „premiert”, elmondta, a politikai algoritmus „hozta így”, azt ugyanis úgy módosították, hogy a bizottságban ötről hétre növelték a tagok számát.
Emlékeztetett: mivel a bizottság ilyen kis létszámú volt, a parlamenti algoritmus alapján a 6 százalékos RMDSZ-nek eddig nem sikerülhetett helyet szereznie benne. Felvetésünkre, valóban csupán matematikai oka volt annak, hogy az RMDSZ eddig nem delegálhatott tagot a testületbe, vagy esetleg olyan megfontolások is szerepet játszhattak benne, hogy távol tartsák tőle a magyarokat, a Szatmár megyei szenátor sejtetni engedte: lehettek hátsó szándékok.
– hangsúlyozta.
Turos Lóránd: „Ez egyensúlyi kérdés egy demokráciában, mi pedig ennek a részesei lettünk.”
Fotó: Turos Lóránd/Facebook
Lapunk kérdésére, azon túlmenően, hogy a lépés szimbolikus jelentőséggel is bír, lehet-e konkrét hozadéka is a magyar közösség számára – például beletekinthet az RMDSZ is bizonyos folyamatokba –, a szenátor úgy vélte, ez jelentős lépés a normalitás felé. „Abból kell kiindulnunk, hogy a romániai magyarok ugyanúgy teljes jogú állampolgárai ennek az országnak, mint bárki más. Azon az úton kell haladnunk, hogy a magyar közösség ne nemzetbiztonsági kockázat legyen, hanem szerves része a hazai társadalomnak. Az a normális, hogy a magyar közösség képviselői is jelen lehessenek ezekben a testületekben, mint bármilyen más román politikai szervezetéi, amelyek tagjai a parlamentnek.”
Felvetésünkre, volt-e ellenkezés valamely párt részéről azzal kapcsolatban, hogy a bizottságnak magyar tagja legyen, elmondta, nem volt jellemző,
A bizottság, illetve az abban folytatandó saját tevékenysége kapcsán elmondta, a testület célja, hogy eleget tegyen azon törvényes kötelezettségnek, miszerint a parlament, mint választott fórum, felügyelje a titkosszolgálatokat. „Ez egyensúlyi kérdés egy demokráciában, mi pedig ennek a részesei lettünk.” – hangsúlyozta Turos Lóránd a Krónikának.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!