Fotó: Facebook/SIE-Serviciul de Informatii Externe
A rendszerváltás óta eltelt 30 évben először lesz magyar tagja a román parlament Külföldi Hírszerző Szolgálatot (SIE) felügyelő bizottságának. A törvényhozás két háza szerdán este szavazott a hírszerző szolgálatokat felügyelő testületek összetételéről, és a külügyi hírszerzésért felelős bizottságba az RMDSZ részéről bekerült Turos Lóránd szenátusi frakcióvezető is.
2021. február 18., 20:182021. február 18., 20:18
2021. február 18., 22:092021. február 18., 22:09
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) működését felügyelő testületben továbbra is Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető képviseli az RMDSZ-t.
– kommentálta lapunknak csütörtökön Turos Lóránd a döntést, amely nyomán a bizottság tagjává vált. Kérdésünkre, miként sikerült elérni ezt a „premiert”, elmondta, a politikai algoritmus „hozta így”, azt ugyanis úgy módosították, hogy a bizottságban ötről hétre növelték a tagok számát.
Emlékeztetett: mivel a bizottság ilyen kis létszámú volt, a parlamenti algoritmus alapján a 6 százalékos RMDSZ-nek eddig nem sikerülhetett helyet szereznie benne. Felvetésünkre, valóban csupán matematikai oka volt annak, hogy az RMDSZ eddig nem delegálhatott tagot a testületbe, vagy esetleg olyan megfontolások is szerepet játszhattak benne, hogy távol tartsák tőle a magyarokat, a Szatmár megyei szenátor sejtetni engedte: lehettek hátsó szándékok.
– hangsúlyozta.
Turos Lóránd: „Ez egyensúlyi kérdés egy demokráciában, mi pedig ennek a részesei lettünk.”
Fotó: Turos Lóránd/Facebook
Lapunk kérdésére, azon túlmenően, hogy a lépés szimbolikus jelentőséggel is bír, lehet-e konkrét hozadéka is a magyar közösség számára – például beletekinthet az RMDSZ is bizonyos folyamatokba –, a szenátor úgy vélte, ez jelentős lépés a normalitás felé. „Abból kell kiindulnunk, hogy a romániai magyarok ugyanúgy teljes jogú állampolgárai ennek az országnak, mint bárki más. Azon az úton kell haladnunk, hogy a magyar közösség ne nemzetbiztonsági kockázat legyen, hanem szerves része a hazai társadalomnak. Az a normális, hogy a magyar közösség képviselői is jelen lehessenek ezekben a testületekben, mint bármilyen más román politikai szervezetéi, amelyek tagjai a parlamentnek.”
Felvetésünkre, volt-e ellenkezés valamely párt részéről azzal kapcsolatban, hogy a bizottságnak magyar tagja legyen, elmondta, nem volt jellemző,
A bizottság, illetve az abban folytatandó saját tevékenysége kapcsán elmondta, a testület célja, hogy eleget tegyen azon törvényes kötelezettségnek, miszerint a parlament, mint választott fórum, felügyelje a titkosszolgálatokat. „Ez egyensúlyi kérdés egy demokráciában, mi pedig ennek a részesei lettünk.” – hangsúlyozta Turos Lóránd a Krónikának.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!