Fotó: Presidency.ro
Francia harci helikoptereket és légvédelmi rakétákat vásárol Románia – többek között erről is elvi megállapodás született Emmanuel Macron francia államfő csütörtöki bukaresti látogatásán.
2017. augusztus 24., 16:492017. augusztus 24., 16:49
Románia harci helikoptereket és rakétákat vásárol Franciaországtól – többek között erről született megállapodás Emmanuel Macron francia államfő bukaresti látogatása alkalmával csütörtökön.
A rakétaüzletről szóló megállapodást román részről Constantin Croitoru, a Romarm és Vlaicu Dinu Constantinescu, a ploiești-i Electromecanica vezérigazgatója, francia oldalról pedig Antoine Bouvier, a francia MBDA vezérigazgatója írta alá az államfői rezidenciául szolgáló Cotroceni-palotában, miután Macron közel egy órán keresztül tárgyalt román kollégájával, Klaus Johannisszal.
A megállapodás értelmében
Egyúttal Neculai Banea, a brassói IAR repülőgépgyár vezérigazgatója és Olivier Michalon, az Airbus Helicopters vezérigazgató-helyettese arról is nyilatkozatot írt alá, hogy az Airbus ötről tizenöt évre hosszabbítja meg az IAR repülőgépgyárral megkötött kizárólagossági szerződést. Ennek a feltétele az, hogy az üzem tíz év alatt 50 helikoptert szállítson le Romániának.
Áprilisban az Airbus Helicopters és az IAR általános megállapodást kötött kizárólagos együttműködésre, aminek keretében Romániában fogják gyártani a H215M típusú, többfunkciós, nehéz, kétmotoros helikoptert. A szerződés szerint a brassói vállalat lesz a fő beszállító a román védelmi minisztérium megrendeléseire, a program célja, hogy lecserélje elöregedett flottáját.
A találkozón Victor Negrescu európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter és Nathalie Loiseau francia Európa-ügyi miniszter egy, az Európát érintő kérdésekben való együttműködésről szóló megállapodást is aláírt.
Az aláírási ceremóniát követően Klaus Johannis emlékeztetett:
és szimbolikusnak nevezte a látogatás időpontját, hiszen jövőre lesz tízéves a két ország közötti stratégiai partnerség. Elmondta, a tárgyaláson a stratégiai partnerség elmélyítéséről döntöttek a politika, a gazdaság, a kultúra és a kutatás területén.
Szorosabb együttműködésről állapodtak meg az európai ügyekben is, az európai projekt megerősítése és új alapokra helyezése érdekében. Leszögezte: Románia erősen Európa-párti ország, amely részt akar venni az EU „újraalapításában”. Hozzátette: arról is tájékoztatta Macront, hogy Románia továbbra is csatlakozni kíván a schengeni övezethez, ez ugyanis álláspontja szerint magát az övezetet is erősebbé teszi.
Fotó: Presidency.ro
Közölte: a három megállapodás rendkívül fontos, és lényegesnek nevezte a gazdasági együttműködés elmélyítését.
Kiemelte, közös az álláspontjuk Johannisszal az európai ügyekről. Reményét fejezte ki, hogy sikerült megoldást találni a külföldre delegált munkavállalók ügyére, a jelenlegi szabályozás ugyanis lehetséges, hogy a franciaországi munkáltatók – például a közúti fuvarozók – más uniós tagállamok állampolgárait alkalmazzák az illető tagállamban alkalmazott bérért, ami ellentétes az uniós alapelvekkel.
Az európai védelem kapcsán kiemelte az európai védelmi alap létrehozatalát, amely kapcsán méltatta, hogy Johannis a tárgyalások során támogatásáról biztosította a tervet. Egyben fontosnak nevezte az együttműködés elmélyítését a védelem területén. Leszögezte: a cél az, hogy Európa előre haladjon.
Azt szeretné, ha a következő hónapokban sikerülne megreformálni a vonatkozó uniós jogszabályokat, sikerülne erősíteni a határvédelmet, és hatékonyabban kezelni a migráció kérdését.
Közölte: közösen kívánják kidolgozni az EU és az eurózóna megújításának tervét.
A francia államfő ezt követően munkaebéden vett részt Mihai Tudose államfővel, részt vett a francia nagykövetségen tartott fogadáson, majd a két államfői pár megtekintette a bukaresti falumúzeumot. Ezután Macron a francia üzleti szféra képviselőivel is találkozott, majd részt vett a Johannis államfő által a tiszteletére adott fogadáson.
Mint ismeretes, Románia a NATO előírásainak megfelelően vállalta, hogy bruttó hazai terméke 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítja. Ennek első elemeként Patriot rakétaütegek vásárlását jelentette be az Egyesült Államoktól.
Macron szerdán Ausztriában járt. Európának meg kell védenie polgárait – jelentette ki Emmanuel Macron francia államfő Salzburgban, és a szociális dömping elleni küzdelem, az adóharmonizáció, valamint az euróövezet saját költségvetésének fontosságáról beszélt, miután találkozott Christian Kern osztrák kancellárral szerdán.
Macron a terrorizmus elleni küzdelem és az európai biztonsági szolgálatok szorosabb együttműködésének fontosságát hangsúlyozta a találkozót követően. Úgy vélte, hogy eddig Európának kevéssé sikerült határait megvédeni, közös menekültjogban megegyezni és az országokat együttműködésre bírni. Meglátása szerint egyúttal új európai integrációs projektre van szükség.
„Nem szabad szítanunk mások aggodalmát és gyűlöletét” – fogalmazott.
A francia államfő az úgynevezett slavkovi hármas – vagyis Ausztria, Csehország és Szlovákia – kormányfőivel is egyeztetett. Bohuslav Sobotka cseh és Robert Fico szlovák miniszterelnök támogatta az osztrák kancellár és a francia elnök közös felvetését, miszerint a munkáért azonos bérezés jár. Fico nyilatkozata szerint mindegyik visegrádi ország egyetért ezzel a javaslattal, azonban meglátása szerint üdvözlendő lenne, ha a szállítmányozási szektorra nem vonatkozna.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!