Fotó: Gábos Albin
A 65 éven felüliek egy megszabott idősávban elhagyhatják otthonukat a kijárási tilalom ideje alatt is – jelentette be kedd este Ludovic Orban miniszterelnök. A kormányfő gyakorlatilag az államelnök korábbi nyilatkozatára cáfolt rá.
2020. március 24., 20:302020. március 24., 20:30
2020. március 24., 20:562020. március 24., 20:56
A kormányfő cáfolta azokat a „híreszteléseket”, miszerint a kijárási tilalom ideje alatt a 65 éven felüliek egyáltalán nem hagyhatják el otthonukat. „Közismert tény, hogy az idős személyek, a nyugdíjasok vannak a leginkább kitéve a megbetegedés kockázatának. A lakhelyelhagyási tilalom egyetlen célja az, hogy védjük őket, de lesz egy megszabott időintervallum, amely alatt elhagyhatják otthonukat” – fogalmazott a kormányfő.
„Ugyanakkor kimehetnek majd egy sétára is” – nyomatékosította. Megjegyzendő, a nap folyamán korábban Klaus Johannis államfő beszélt arról, hogy a legveszélyeztetettebb, 65 év feletti korosztály számára teljes kijárási tilalmat rendelnek el Romániában. „Saját érdekükben gyakorlatilag állandóan otthon kell tartózkodniuk” – fogalmazott Johannis. Ludovic Orban este rámutatott, a belügyminiszter az este folyamán ismertetni fogja az újabb óvintézkedésekről szóló katonai rendeletet.
A miniszterelnök megerősítette egyúttal, hogy a kedden már beharangozott új katonai rendelet értelmében az elkövetkezőkben napközben is korlátozzák a kijárást. A kormányfő hangsúlyozta, míg eddig 22 és 6 óra között volt érvényben a lakhelyelhagyási tilalom, az új rendelet értelmben 6 óra és 22 óra között is érvényes lesz. Ez azt jelenti, hogy csak akkor hagyhatják el lakásukat az emberek, ha a munkahelyükre mennek, ha alapszükségleti cikkeket kell beszerezniük, vagy ha halaszthatatlan orvosi vizsgálatra szorulnak. „A rendelet ugyanakkor lehetővé teszi a lakhely körüli mozgást és az állatsétáltatást” – magyarázta Orban, hozzátéve, a hadsereg katonái részt vesznek az őrjáratokban és támogatják a határrendőrség munkáját is.
A miniszterelnök hozzátette, kormánya célja, hogy 5-7 napon belül napi kétezer, vagy annál is több koronavírus-tesztet tudjanak elvégezni. Elmondta azt is, hogy a kormány minden erőfeszítésével igyekszik beszerezni a COVID-19 betegség ellen védő felszereléseket, egyes, általa meg nem nevezett cégek vagy államok döntése miatt azonban szerinte nem sikerült szerződést kötniük a beszerzés céljából.
Orban kérdésre válaszolva elmondta, a bankhitelek havi törlesztésének elnapolásáról szóló esetleges intézkedést a kormánynak a Román Nemzeti Bankkal (BNR) és a pénzügyi-banki szférával közösen kell meghoznia. Kifejtette, abban a pillanatban, amikor a pénzügyi-banki szféra nem pumpál több pénzt a gazdaságba, nem ad kölcsönt a vállalatoknak, nem ad hiteleket a lakosság, az állam számára, a gazdaság nagyon súlyos helyzetbe kerül. „Nekünk támogatnunk kell a vállalatokat és az állampolgárokat, akikre közvetlenül vagy közvetett módon kihatnak a megszorító intézkedések, hogy átütemezzék banki hiteleik fizetését, hogy elhalaszthassák bizonyos havi részletek kifizetését. Mi készen állunk felvállalni a kamat egy részének a kifizetését is, azonban egy ilyen intézkedést a jegybankkal, a pénzügyi-banki szférával közösen kell meghoznunk” – fejtette ki Orban a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!