Selyemzsinórt kapott. Vége a Dumitru Buzatu és Marcel Ciolacu közötti „idillnek”
Fotó: Facebook/PSD Vaslui
Nagy port vert fel a hétvégén a kormány vezető erejét jelentő Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik veterán politikusának és helyi erős emberének számító Vaslui megyei tanácselnök, a korrupcióval gyanúsított Dumitru Buzatu őrizetbe vétele. Marcel Ciolacu pártelnökké választása óta Buzatun kívül számos más, Ciolacu potenciális kihívójának tekinthető PSD-s nagyágyú is dicstelen körülmények között volt kénytelen távozni tisztségéből. Pászkán Zsolt elemző a Krónikának úgy vélekedett, nem annyira tudatos leszámolásról van szó, mint szerencsés csillagállásról, Buzatu gyors kizárása a pártból pedig inkább látványpolitizálásnak tekinthető.
2023. szeptember 26., 10:012023. szeptember 26., 10:01
Dumitru Buzatu csuklóján azt követően kattant a bilincs, hogy pénteken tetten érték, amint 1,25 millió lej kenőpénzt vett át egy üzletembertől, azaz egy útkorszerűsítési munkálatokra kötött szerződés értékének 10 százalékát. Miközben az eset azt jelzi, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei nem alszanak, az is kétségtelen tény, hogy a román kormánypárt számára kellemetlen incidens Marcel Ciolacu PSD-elnök és miniszterelnök szempontjából pozitív hozadékkal is jár, mivel újabb potenciális párton belüli kihívótól szabadult meg.
Az Adevărul emlékeztet: Buzatu a PSD egyik meghatározó vezetője volt a párt vezetőségi ülésein, nem feltétlenül fogadott el mindent, amit Marcel Ciolacu vagy Paul Stănescu főtitkár mondott. A moldvai politikus Liviu Dragnea és Viorica Dăncilă pártelnöksége idején is hasonlóan viselkedett. Buzatu az 1990-es években alapozta meg befolyását Vaslui megyében, és mostanra ért el hatalma csúcspontjára. Három parlamenti képviselői ciklus (1992-2004) után két mandátumon át a Vaslui megyei önkormányzat alelnöke volt, most pedig harmadik ciklusát töltötte elnökként. A PSD vezetőinek jelenlegi gárdájából csak ő és két másik megyei önkormányzati vezető (Radu Moldovan Beszterce-Naszódban és Horia Teodorescu Tulceában) volt a harmadik egymást követő ciklusban megyei tanácselnök.
Volt felesége, Gabriela Crețu, akitől 2015-ben vált el, negyedik ciklusát tölti parlamenti képviselőként, és 2007-2009 között rövid időre megválasztották európai parlamenti képviselőnek is. Tudor Buzatu, az előzetes letartóztatásban lévő politikus fia a kormányfőtitkárság államtitkára volt – a tisztségről szombaton, édesapja őrizetbe vételét követően jelentette be lemondását.
„Áldozatok” Bădălăutól Fireáig
Ám nem Buzatu az első befolyásos PSD-s helyi kiskirály, akinek az elmúlt időszakban derékba tört a kiarrierje, és búcsúzni kényszerült a politika első vonalától.
A politikai tisztségekről 2020-ban mondott le, amikor a számvevőszék alelnökévé nevezték ki. Bădălău azonban továbbra is az árnyékból irányította a giurgiui pártszervezetet, és folyamatosan kapcsolatban állt más központi és vidéki PSD-s vezetőkkel is.
Niculae Bădălăut tavaly állították bíróság elé folytatólagosan elkövetett vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt
Fotó: Gazdasági minisztérium
Bădălăut 2022 végén a DNA 24 órára őrizetbe vette, majd bíróság elé állították folytatólagosan elkövetett vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt. Ennek nyomán lemondani kényszerült a számvevőszék alelnöki tisztségéről.
A jelenlegi miniszterelnök 2020 áprilisában bírálta Arsenét a nyilvánosság előtt tett nyilatkozatainak nyelvezete miatt, miután a Neamț megyei önkormányzat volt vezetője kemény megjegyzésekkel bírálta a sajtót és egyes párttársait, például Ana Birchallt.
Ionel Arsene volt Neamț megyei tanácselnököt jelenleg körözi a román rendőrség
Fotó: Román rendőrség
A befolyása tovább csökkent, miután 2022 júniusában felfüggesztette magát a PSD Neamț megyei szervezetének elnöki tisztségéből egy híd összeomlása után – amit nem önszántából tett, hanem Marcel Ciolacu felszólítására. 2023 márciusában aztán Arsenét 6 év és 8 hónap börtönbüntetésre ítélték korrupció miatt. Jelenleg szökésben van.
akit a PSD legutóbbi kongresszusán választottak meg az egyik vezető pozícióba. Júliusban, az idősotthonokban tapasztalt embertelen állapotok miatt kitört botrány nyomán felfüggesztették minden párttisztségéből, mivel kapcsolatban állt néhány érintett személlyel. A politikusnőnek a PSD első alelnöki tisztségéből és a bukaresti pártszervezet elnöki tisztségétől kellett – egyelőre ideiglenesen – búcsút vennie.
Emil Savin üzletember – akitől a Vaslui megyei tanács elnöke átvette a korrupcióellenes ügyészek tettenérésre előkészített pénzes táskáját – azt állítja, hogy nem tett feljelentést Dumitru Buzatu ellen.
Egy augusztus 10-i interjúban Ciolacu azt mondta, hogy a „horrorotthonok” ügyének kipattanásáig Firea volt a PSD bukaresti főpolgármester-jelöltje.
„Meglátjuk, hogyan alakulnak a dolgok. Jelenleg nincs más döntésem egy másik jelöltről, de nem hiszem, hogy ez lenne a hölgy és a PSD prioritása. A választások szeptemberben, jövőre lesznek” – tette hozzá a PSD elnöke. Gabriela Firea viszont azt mondta, Marcel Ciolacu megígérte neki, hogy ő marad a PSD jelöltje a polgármesteri tisztségre. Ugyanakkor
Gabriela Firea a rémségek házaként működő öregotthonok körüli botrány nyomán lett kegyvesztett a PSD-ben
Fotó: Családügyi minisztérium/Facebook
A sorban most Dumitru Buzatu következett – és bár akár azt is feltételezhetjük, hogy nem történt semmilyen háttérmachináció, és a DNA egyszerűen csak tette a dolgát, amikor lekapcsolt egy korrupt politikust, az ő esete is üzenetértékkel bír arra nézvést, hogy nem egy kimondott életbiztosítás olyan régi motorosnak, befolyásos helyi politikusnak lenni a PSD-ben, akinek hatalmában állhat megkérdőjelezni Marcel Ciolacu vezető pozícióját.
Elemző: politikai marketingakcióról van szó
Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet szakértője szerint ugyanakkor inkább amolyan politikai marketingakció szemtanúi lehetünk Marcel Ciolacu részéről. A nagybányai születésű Románia-szakértő a Krónika kérdésére, miszerint lehetséges-e, hogy Ciolacu a DNA segítségével próbálja félreállítani az útból riválisait, kifejtette:
„Azaz kicsinek tartom az esélyét annak, hogy valamiféle összejátszás lenne a DNA és Ciolacu között. Ez túl nagy veszéllyel járna mindkettőjük számára egy olyan országban, ahol még a titkosszolgálatok és a korrupcióellenes ügyészség közötti titkos megállapodások sem tudtak titokban maradni. Ugyanakkor az a fejlemény, hogy nemcsak a kenőpénz átvételén rajtakapott megyei tanácselnököt rakták ki a pártból, hanem az államtitkárként tevékenykedő fiát is a kormányfőtitkárságról, valamint a szenátorként tevékenykedő volt felesége párttagságát is felfüggesztették, arra mutat rá, hogy Ciolacu lépése túlmutat az egyszerű kármentésen. Könnyen lehet(ne) ezt a párt megújítása felé tett lépésként értékelni, és mint látom, néhány román kommentátor már el is indult ezen az ösvényen. De
Ennek hiányában viszont, véleményem szerint, itt csak egy politikai marketingakcióról van szó, mellyel egyrészt Marcel Ciolacu a keménykezű pártvezér képében akar tetszelegni, másrészt pártja korrupciós ügyek miatt az utóbbi hónapokban eléggé megtépett imázsát (idősotthonok ügye, crevediai gázrobbanás stb.) próbálja meg helyrepofozni” – mutatott rá Pászkán.
Az elemző felhívta a figyelmet arra is:
„De mint az elején jeleztem, ez egy pillanat szülte érdekszövetség, nem valami taktika része. Ezt támasztja alá, hogy egy másik DNA-ügy, amely idén február környékén zajlott le, és amelyben az agigeai PSD-s polgármester érintett, sokkal kisebb publicistást kapott, holott sokkal nagyobb összegről van szó (3,5 millió euró és 1,5 millió lej), mint Buzatu esetében (1,25 millió lej). De a Vaslui megyei tanácselnökkel ellentétben az agigeai PSD-s polgármestert nemcsak nem zárták ki azonnal a pártból, de a párt Konstanca megyei elnöke bejelentette, hogy továbbra is őt akarják indítani a tisztségért, amennyiben addig nem ítélik el. Tehát Marcel Ciolacu jelen lépése, legalábbis egyelőre, inkább tűnik látványkeménykedésnek, mint valódi rendteremtésnek” – húzta alá a Krónikának Pászkán Zsolt.
Ciolacu Buzatu vesztegetési ügyéről: soha életemben nem láttam még ennyi pénzt
Soha életében nem látott még ennyi pénzt – így kommentálta Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a párt egyik nagyágyúja, Dumitru Buzatu vesztegetési ügyét.
„Soha életemben nem láttam még ennyi pénzt. Soha. Láthatta a párt reakcióját, ez egy tisztességes reakció volt, kevesebb mint 24 órán belül a párt reagált, miután látta a DNA-közleményt, tettenérésről van szó, tehát a dolgok az én szemszögemből nézve egyértelműek. Másrészt mindenkinek joga van megvédeni magát. Sajnálom, amin a családja keresztülmegy, de ez olyasmi, amiről azt hittem, hogy soha többé nem látom a televízióban, függetlenül attól, hogy ki volt az érintett” – mondta Marcel Ciolacu hétfő este az Antena 3 műsorában.
A miniszterelnök szerint az ügy „teljesen elrugaszkodott a romániai valóságtól”.
„Remélem, ez lesz az utolsó esetek egyike. Amióta én vagyok a PSD vezetője, igyekeztünk teljesen elhatárolódni az ilyen jelenségektől. Nem gondoltam volna, hogy Buzatu úr még ebben a korban is hajlik ilyen dolgokra” – mondta a PSD elnöke.
Arra a kérdésre, hogy a pártnak milyen szűrői vannak még arra, hogy ezeket az embereket eltávolítsák a közéletből, Ciolacu azt mondta, hogy senki sem maradhat két ciklusnál tovább semmilyen tisztségben, mert ellenkező esetben „az ember elszakad a valóságtól”.
Fellebbezést nyújtott be a Vaslui megyei önkormányzat pénteken este vesztegetés elfogadás aközben tetten ért elnöke, Dumitru Buzatu a vaslui-i törvényszék szombati ítélete ellen, amellyel 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!