Körmünkre néznek. A jelentés felszólítja az EP-t, hogy évente vegye górcső alá és folyamatosan kövesse nyomon a korrupció és a jogállamiság helyzetét
Elmarasztalja Romániát az Európai Parlament által a romániai jogállamiság tárgyában kidolgozott jelentés tervezete az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes főügyész eltávolítása miatt, ugyanakkor a titkosszolgálatok állítólagos igazságszolgáltatásba való beavatkozására is kitér, és számos ajánlást megfogalmaz Bukarest, illetve a brüsszeli illetékesek számára is.
2018. november 08., 08:432018. november 08., 08:43
2018. november 08., 08:562018. november 08., 08:56
A még nem végleges szöveget a Mediafax hírügynökség szerezte meg. A tervezetről szerdán tárgyalt az EP jogi, igazságügyi és belügyi bizottsága (LIBE), és várhatóan november 14-ei plenáris ülésén szavaz róla az uniós törvényhozás.
A jelentés várhatóan kitér majd a család fogalmának pontosításáról szóló, az alacsony részvételi arány miatt érvénytelen október eleji alkotmánymódosító népszavazásra is, amely kapcsán civil szervezetek arra vonatkozó aggodalmait idézi, miszerint a javaslat sértheti az emberi jogok szavatolásáról szóló nemzetközi normákat, és hozzájárulhat a homofóbián alapuló diszkrimináció fokozódásához.
Felemlegeti azt is, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése felszólította Bukarestet: ne fogadja el azt a jogszabályt, amely támogatások kedvezményezettjei kilétének bejelentésére kötelezi a civil szervezeteket, mint ahogy azt sem, hogy a korrupcióellenes főügyészt az igazságszolgáltatási tanács ellenvéleménye dacára is elmozdították tisztségéből. Idézi a Velencei Bizottság ajánlását, amely szerint meg kell erősíteni az ügyészek függetlenségét, és növelni kell az igazságszolgáltatási tanács elnökének szerepét az igazságügy-miniszter befolyásának kiegyensúlyozása érdekében, és felrója azt az októberi sürgősségi kormányrendeletet, amely az ügyészségeknél történő alkalmazási feltételek módosításával 48 ügyészt késztetett a tisztségéből való távozásra.
„Az EP mélységesen aggódik az igazságszolgáltatás működését és a büntetőjogi törvényeket érintő jogszabály-módosítások miatt, különös tekintettel arra, hogy azok alááshatják az igazságügyi rendszer függetlenségét és azon képességét, hogy felvegye a küzdelmet a korrupció ellen, illetve gyengíthetik a jogállamiságot is.” A jelentés tervezete egyúttal felrója az augusztusi kormányellenes tüntetések résztvevői elleni „aránytalan” fellépést is.
módosítsa a civil szervezetek finanszírozásáról szóló törvényt, aggodalmát fejezi ki a sajtó elleni politikai fellépések és a Románia külföldi bírálatáért tervezett szankciók miatt, felszólítja a parlamentet és a kormányt, hogy ültesse gyakorlatba a külföldi szervezetek ajánlásait, és tartózkodjék a jogállamiságot aláásó reformoktól, és az Európai Bizottsággal való lojális együttműködésre szólítja a kormányt. Emellett felszólítja az EB-t, hogy évente vegye górcső alá a korrupcióellenes harc helyzetét az összes tagállamban, mint ahogy a jogállamiság helyzetét is folyamatosan kövesse nyomon.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás