Körmünkre néznek. A jelentés felszólítja az EP-t, hogy évente vegye górcső alá és folyamatosan kövesse nyomon a korrupció és a jogállamiság helyzetét
Elmarasztalja Romániát az Európai Parlament által a romániai jogállamiság tárgyában kidolgozott jelentés tervezete az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes főügyész eltávolítása miatt, ugyanakkor a titkosszolgálatok állítólagos igazságszolgáltatásba való beavatkozására is kitér, és számos ajánlást megfogalmaz Bukarest, illetve a brüsszeli illetékesek számára is.
2018. november 08., 08:432018. november 08., 08:43
2018. november 08., 08:562018. november 08., 08:56
A még nem végleges szöveget a Mediafax hírügynökség szerezte meg. A tervezetről szerdán tárgyalt az EP jogi, igazságügyi és belügyi bizottsága (LIBE), és várhatóan november 14-ei plenáris ülésén szavaz róla az uniós törvényhozás.
A jelentés várhatóan kitér majd a család fogalmának pontosításáról szóló, az alacsony részvételi arány miatt érvénytelen október eleji alkotmánymódosító népszavazásra is, amely kapcsán civil szervezetek arra vonatkozó aggodalmait idézi, miszerint a javaslat sértheti az emberi jogok szavatolásáról szóló nemzetközi normákat, és hozzájárulhat a homofóbián alapuló diszkrimináció fokozódásához.
Felemlegeti azt is, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése felszólította Bukarestet: ne fogadja el azt a jogszabályt, amely támogatások kedvezményezettjei kilétének bejelentésére kötelezi a civil szervezeteket, mint ahogy azt sem, hogy a korrupcióellenes főügyészt az igazságszolgáltatási tanács ellenvéleménye dacára is elmozdították tisztségéből. Idézi a Velencei Bizottság ajánlását, amely szerint meg kell erősíteni az ügyészek függetlenségét, és növelni kell az igazságszolgáltatási tanács elnökének szerepét az igazságügy-miniszter befolyásának kiegyensúlyozása érdekében, és felrója azt az októberi sürgősségi kormányrendeletet, amely az ügyészségeknél történő alkalmazási feltételek módosításával 48 ügyészt késztetett a tisztségéből való távozásra.
„Az EP mélységesen aggódik az igazságszolgáltatás működését és a büntetőjogi törvényeket érintő jogszabály-módosítások miatt, különös tekintettel arra, hogy azok alááshatják az igazságügyi rendszer függetlenségét és azon képességét, hogy felvegye a küzdelmet a korrupció ellen, illetve gyengíthetik a jogállamiságot is.” A jelentés tervezete egyúttal felrója az augusztusi kormányellenes tüntetések résztvevői elleni „aránytalan” fellépést is.
módosítsa a civil szervezetek finanszírozásáról szóló törvényt, aggodalmát fejezi ki a sajtó elleni politikai fellépések és a Románia külföldi bírálatáért tervezett szankciók miatt, felszólítja a parlamentet és a kormányt, hogy ültesse gyakorlatba a külföldi szervezetek ajánlásait, és tartózkodjék a jogállamiságot aláásó reformoktól, és az Európai Bizottsággal való lojális együttműködésre szólítja a kormányt. Emellett felszólítja az EB-t, hogy évente vegye górcső alá a korrupcióellenes harc helyzetét az összes tagállamban, mint ahogy a jogállamiság helyzetét is folyamatosan kövesse nyomon.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
1 hozzászólás