Fotó: Facebook/Andrei Baciu
Andrei Baciu hétfőn bejelentette, hogy lemond az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) éléről. Lemondása összefüggésben állhat a koronavírus elleni oltások beszerzése ügyében az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) által indított eljárással.
2023. december 11., 11:212023. december 11., 11:21
„A nyilvánosság előtt megjelent információkra tekintettel úgy döntöttem, hogy benyújtom lemondásomat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöki tisztségéről. Lemondásomat nem jogi kötelezettség miatt, hanem becsületbeli okból nyújtom be, mert elkötelezett vagyok az általam vallott etikai és erkölcsi elvek iránt” – írta Baciu hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében.
Az egészségügyi szakember úgy fogalmazott, amióta kilenc éve visszatért Romániába, de különösen az elmúlt négy évben,
„Orvosként mindig az első helyre helyeztem a páciensek jóllétét. Teljesen megbízom az igazságszolgáltatásban, meggyőződésem, hogy az igazság győzni fog. Köszönöm mindenkinek az irántam való bizalmat és támogatást” – írta Baciu, aki 2023 augusztusa óta vezette az egészségbiztosítót.
Az egészségügyi minisztérium korábbi államtitkára alelnöke, majd Valeriu Gheorghiţă távozása után elnöke volt a 2022 júniusában megszűnt, a koronavírus elleni oltási kampányt másfél évig koordináló országos bizottságnak (CNCAV).
A DNA székhelyénél Baciu azt nyilatkozta a CNAS éléről való lemondása kapcsán, hogy azt „természetes és korrekt gesztusnak” véli.
A DNA korábban emlékeztetett, hogy 2020. június 17-én az Európai Bizottság elfogadta a koronavírus elleni oltóanyagok fejlesztésének, gyártásának és forgalmazásának felgyorsítására irányuló európai stratégiát. Ebben a hatékony vakcinaváltozatok központosított beszerzését javasolta, és vállalta, hogy a tagállamok nevében előzetes beszerzési megállapodásokat köt a gyártókkal. A vakcinákat a lakosság számával arányosan osztották szét az EU tagállamai között, amelyek saját hatáskörben dönthettek arról, hogy prioritásként kezelik-e a lakosság egyes kategóriáinak oltását. Az Agerpres által idézett tájékoztatás szerint
Az ügyészség közölte: azt vizsgálják, hogy 2021 januárja és májusa között bizonyos kormánytagok a jogszabályok megsértésével és a beszerzést alátámasztó dokumentumok/elemzések hiányában a szükségesnél jóval több Pfizer és Moderna oltóanyagadagot rendeltek.
A DNA szerint az akkori kormány közölte az Európai Bizottsággal, hogy Romániában az oltásra jogosultak száma 10,7 millió fő, és 2021. január elseje előtt több mint 23 millió személy számára elegendő oltóanyagot (összesen 37 588 366 adagot) rendelt. Ennek ellenére két gyanúsított kormánytag a harmadik segédletével elrendelte további 52 805 690 adag vakcina beszerzését és kifizetését, áfa nélkül összesen 1 005 498 687 euró értékben, és ezzel kárt okozott az állami költségvetésnek.
Ártatlanságát hangoztatta Florin Cîţu volt miniszterelnök, miután szerdán távozott az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) székhelyéről.
Florin Cîţu volt miniszterelnök egyetlen fontos döntést sem hozott meg Klaus Iohannis államfő nélkül – jelentette ki pénteken Vlad Voiuculescu volt egészségügyi miniszter a gyanús vakcinabeszerzések ügyében indított nyomozás kapcsán.
Egy férfi többször is rálőtt szombaton este egy 23 éves nőre egy Bukarest melletti lakóparkban.
A tavalyi parlamenti választások eredményeit figyelembe véve „természetszerűleg” a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) lenne elsőbbsége a kormányfő személyének nevesítésében – jelentette ki szombaton Sorin Grindeanu, a politikai alakulat ügyvivő elnöke.
A vidéki oktatás reformját sürgette a D-Tech Forumon elhangzott pénteki felszólalásában Daniel David tanügyminiszter.
Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök szombaton bejelentette, elrendelte ellenőrző testületének kiküldését a parajdi sóbányához, hogy gyorsan és alaposan feltárják az árvíz nyomán kialakult helyzet okait és felelőseit.
Tárcaközi munkacsoport létrehozását rendelte el Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök az elárasztott parajdi sóbánya megmentése érdekében – közölte a kormány sajtóirodája.
A körvonalazódó koalíciót alkotó pártok vezetői az új kormány szerkezetéről tárgyaltak pénteken Nicușor Dan államfővel, és megállapodtak abban, hogy nem technokrata miniszterelnök, hanem politikus fogja vezetni a kormányt.
Lezárult a létszámcsökkentés folyamata a szenátusban, a 147 megszüntetett állással 17,5 millió lejt takarít meg évente az állam – közölte pénteken Ilie Bolojan házelnök.
A tanügyi szakszervezetek pénteken bejelentették: ellenzik a pedagógusok kötelező óraszámának növelését az oktatásban, amire sajtóértesülések szerint a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot előkészítő munkacsoport tett javaslatot.
Cáfolta a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) az elnökválasztáson alulmaradt George Simion vezette Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vádjait, miszerint a második forduló előtt Romániában járt a francia külügyi hírszerzés igazgatója.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése korlátozza a köztisztségviselők vagyonának átláthatóságát, és erre a parlamentnek kell megoldást találnia – jelentette ki Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök pénteken.
szóljon hozzá!