Fotó: Facebook/Vlad Voiculescu
Florin Cîţu volt miniszterelnök egyetlen fontos döntést sem hozott meg Klaus Iohannis államfő nélkül – jelentette ki pénteken Vlad Voiuculescu volt egészségügyi miniszter a gyanús vakcinabeszerzések ügyében indított nyomozás kapcsán a korrupcióellenes ügyészség (DNA) székháza előtt
2023. december 08., 11:292023. december 08., 11:29
2023. december 08., 12:092023. december 08., 12:09
A tárca élére a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben kinevezett volt miniszter leszögezte: a Covid-19 elleni vakcinák beszerzésével kapcsolatban minden döntést Florin Cîţu volt miniszterelnök hozott meg, aki „mindig” konzultált előtte Klaus Iohannis államfővel.
Vlad Voiculescut azért idézték be a DNA-hoz, hogy tudomására hozzák: hivatali visszaélés gyanújával büntetőeljárás indul ellene a koronavírus-vakcinák beszerzésével kapcsolatos ügyben,
A volt egészségügyi miniszter a DNA székháza előtt nyilatkozott az újságíróknak.
„Azt hiszik, hogy Románia mást tett, mint a többi európai ország? Nem én hoztam meg a döntéseket, hanem Cîţu úr. Nem vagyok a legnagyobb csodálója Cîţu úrnak. (...) A döntéseket Cîţu úr hozta meg, aki mindig konzultált Iohannis úrral” – mondta.
Voiculescu a koronavírus elleni oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) 2020-2022-es évi tevékenységi beszámolójával a kezében nyilatkozott a sajtónak, bemutatva, hogy a dokumentum első oldalán Klaus Iohannis államfő neve szerepel. A volt miniszter kijelentette, azok hozták a döntéseket, akik annak idején a médiában bejelentették, hogy 2020 karácsonyára megérkeztek az első vakcinaadagok, majd folyamatosan tájékoztatták a közvéleményt az oltások helyzetéről és az átoltottságról.
„Mondom önöknek, egyetlen fontos döntést sem hozott Cîţu úr az elnök úr nélkül” – nyomatékosította a volt egészségügyi miniszter.
Azt is kijelentette:
„Amikor többletről beszélünk, el kell gondolkodnunk, mi történt volna, ha Románia nem úgy rendel, mint Európa többi része, vagy ha cseppenként rendelt volna. Emiatt sokan nem jutottak volna oltóanyaghoz. Ismétlem, ezek nem az én döntéseim voltak. Ez az egész dosszié egyedülálló Európában. Sehol máshol nincs olyan ügyész, aki ilyen jellegű politikai döntés miatt indítana kivizsgálást” – mondta Voiculescu, hozzátéve, hogy a politikai döntéseket mindig a pillanatnyi helyzet szüli, és abban a pillanatban az életek megmentése és a gazdaság újraindítása volt a legsürgősebb.
Ugyanakkor
A CNCAV 2020-2022-es évi tevékenységi beszámolója kapcsán – amelyben Klaus Iohannisé mellett a lakosság immunizálásáért felelős többi döntéshozó, Nicolae Ciucă, Valeriu Gheorghiţă és Andrei Baciu fényképe is szerepel – kifejtette: „Ez a dokumentum megjelent online, majd eltűnt. Vajon miért? Szerencsére voltak, akik lementették”.
Voiculescu előzőleg a közösségi oldalán arról írt: az ellene felhozott vádak túlmennek a nevetségesség határán, és azért megy a DNA-hoz, hogy hallja, „hogyan igazolja a valóság elferdítését és a rágalmazó vádak megfogalmazását a román állam egyik intézménye”.
„A vakcinák életeket mentettek meg, és egy európai mechanizmusnak köszönhetően Románia azon országok közé tartozott, amelyek élvezhették a lehetőséget, hogy időben és elegendő vakcinához jussanak. Messze megelőzve emberek milliárdjait ebben a világban. Amit mondok, az nem a felelősség elhárítása, hanem a tényszerű igazság: egészségügyi miniszterként nem volt beleszólásom az oltásokba, és ezt már akkor is elmondtam. 3 hónap alatt a csapatommal megtettem a legjobbat, amit csak tudtam – harcoltam a románok egyenlő hozzáféréséért a vakcinákhoz, kórházakat nyitottam a krónikus betegek számára, megoldást találtam a tisztességes temetésre, megfogalmaztam az egészségügyi PNRR-t és egyebeket.
– fogalmazott Voiculescu.
Mint arról beszámoltunk Cîţu és Voiculescu mellett a szintén USR-es Ioana Mihăilă volt egészségügyi miniszter ellen is eljárást indított a DNA hivatali visszaélés gyanúja miatt.
A DNA tájékoztatása szerint a 2021 májusában hivatalban lévő Cîţu-kabinet 52,8 millió, felesleges Pfizer- és Moderna-vakcinát rendelt meg több mint egymilliárd euró értékben.
Az ügyészség szerint a kormány ezt annak ellenére tette, hogy Románia előzőleg közölte: 10,7 millió beoltható lakosa van, és a korábban leszerződött 37 millió dózis 23 millió ember immunizálására lett volna elegendő, ha kétharmaduk a harmadik, megerősítő oltást is kéri. A nyomozó hatóság szerint az Európai Unió tagállamainak úgynevezett „opt-out” lehetőséget biztosítottak a vakcinabeszerzés során, azaz úgy is dönthettek, hogy nem vesznek részt az adott előzetes beszerzési megállapodásban, így nem kell fizetniük olyan oltóanyagokért, amelyeket nem igényeltek.
Az ügyészség közölte:
A DNA szerint az akkori kormány közölte az Európai Bizottsággal, hogy Romániában az oltásra jogosultak száma 10,7 millió fő, és 2021. január elseje előtt több mint 23 millió személy számára elegendő oltóanyagot (összesen 37 588 366 adagot) rendelt. Ennek ellenére két gyanúsított kormánytag a harmadik segédletével elrendelte további 52 805 690 adag vakcina beszerzését és kifizetését, áfa nélkül összesen 1 005 498 687 euró értékben, és ezzel kárt okozott az állami költségvetésnek.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!