Fotó: USR-PLUS
Lemondanak a jobbközép koalíciós kormányban betöltött tisztségeikről az USR-PLUS szövetség miniszterei, hogy Florin Cîțu liberális miniszterelnök leváltására kényszerítsék a koalíció legnagyobb alakulatát, a Nemzeti Liberális Pártot (PNL).
2021. szeptember 06., 20:232021. szeptember 06., 20:23
2021. szeptember 06., 21:352021. szeptember 06., 21:35
A döntést a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) alkotta pártszövetség társelnöke, Dan Barna jelentette be hétfőn este. A miniszterelnök-helyettes az alakulat vezetőtestületének ülése után nyilatkozott a parlament épületében, az USR-PLUS minisztereinek és parlamenti képviselőinek, szenátorainak jelenlétében.
„Florin Cîţu teljesen tudatosan robbantotta fel ezt a koalíciót” – fogalmazott Barna. A miniszterelnök-helyettes szerint az USR-PLUS képviselőit felháborította, hogy a képviselőház és a szenátus összevont házbizottságának ülésén megkérdőjelezték a bizalmatlansági indítványon levő aláírásaik hitelességét. Hozzátette, erre nem volt példa az utóbbi 30 évben, sőt valószínűleg egyetlen, magát demokratikusnak valló országban sem volt soha példa, és ez visszaveti Romániát a „pszeudodemokrácia bugyraiba”. „Be kell vetnünk a B-tervet, a bizalmatlansági indítvány volt ugyanis az A-terv” – fogalmazott Barna.
Az USR-PLUS vezetője elmondta, a miniszterek lemondásával a kormánynak a parlament elé kell járulnia egy új beiktatásért. Megerősítette korábbi kijelentését, miszerint az USR-PLUS szeretne a kormány tagja maradni, folytatni szeretné a koalíciós kormányzást, de azzal a feltétellel, hogy Florin Cîţut másvalaki váltja fel a miniszterelnöki székben. Az USR-PLUS-nak miniszterelnök-helyettese és hat minisztere volt a tavaly decemberben – a PNL és az RMDSZ részvételével – alakult Cîțu-kabinetben.
„Az egyetlen tény az, hogy az AUR képviselőivel együtt írták alá a bizalmatlansági indítványt saját maguk ellen, akárcsak Liviu Dragnea. Ezáltal legitimáltak egy szélsőséges pártot” – jelentette ki a román kormányfő, aki szerint az USR-PLUS vezetői úgy viselkedtek, mint az „elkényeztetett gyerekek”. Cîțu egyébként a távozó miniszterek helyére legfeljebb 45 napig nevezhet ki ügyvezetőket a kormány hivatalban maradt tagjai közül, azt követően a kormányfőnek teljes jogú minisztereket kell jelölnie, ha pedig megváltozik a kormány politikai összetétele (USR-PLUS nélküli kormány alakul), azt a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Dan Barna hétfőn este megerősítette azt a korábbi sajtóértesülést, miszerint alakulata meghívást kapott kedd délutánra a Cotroceni-palotába. A kormányfőhelyettes közölte, az USR-PLUS képviselői elmennek a Klaus Iohannis államfő által kezdeményezett egyeztetésre, amelyen azt az üzenetet fogják tolmácsolni, hogy új miniszterelnököt akarnak, minél rövidebb időn belül. Barna hozzátette, továbbra is meggyőződésük, hogy nincs alternatíva a jelenlegi kormánykoalícióra, de ragaszkodnak ahhoz, hogy más miniszterelnök álljon a kabinet élére. A politikus úgy vélekedett, a jelenlegi válsághelyzetben az államfő ez idáig nem tett eleget közvetítői szerepének. „Sok nap telt el, lett volna ideje közbelépni, de nem tette. A holnapi egyeztetésen egy új kormányfő nevesítésével bebizonyíthatja az országnak, hogy ő az az elnök, akire mindannyiunknak szüksége van, megmutathatja, hogy két-három napon belül magunk mögött tudhatjuk ezt a válságot” – mondta Dan Barna.
Kvórumhiány miatt hétfőn sem sikerült kijelölnie a bukaresti parlament két háza összevont állandó bizottságának az USR-PLUS és az AUR által beterjesztett bizalmatlansági indítvány menetrendjét.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!