Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Kvórumhiány miatt hétfőn sem sikerült kijelölnie a bukaresti parlament két háza összevont állandó bizottságának az USR-PLUS és az AUR által beterjesztett bizalmatlansági indítvány menetrendjét.
2021. szeptember 06., 14:052021. szeptember 06., 14:05
2021. szeptember 06., 15:562021. szeptember 06., 15:56
Ez már a harmadik kudarcos kísérlet volt a házbizottságban, először ugyanis pénteken 23 órára, majd szombatra hívták össze az egyesített testületet, de létszámhiány miatt mindannyiszor határozatképtelennek bizonyult. A kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) hétfőn az indítvány megvitatásának kéthetes halasztását kezdeményezte, az RMDSZ pedig támogatta a javaslatot, amelyet viszont csak 9 törvényhozó szavazott meg. A legnagyobb ellenzéki alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) honatyái visszavonultak az ülésről.
Ludovic Orban, a képviselőház liberális elnöke az ülés után úgy nyilatkozott, az igénylés elfogadását a testület 9 tagja támogatta, heten ellenezték, két személy – jómaga és a nemzeti kisebbségek egyik képviselője, Ovidiu Ganţ – tartózkodott. Így a kérés elutasítottnak minősül, a házszabály értelmében ugyanis egy javaslat elfogadásához a jelenlévők fele plusz egy szavazatára van szükség. A kezdeményezés elfogadása azt feltételezte volna, hogy a biuzalmatlansági indítvány két hétre az alapszabályt vizsgáló parlamenti bizottság elé kerül.
Ludovic Orban közölte, azért tartózkodott, mert nem ért egyet azzal, hogy a PNL Florin Cîțu miniszterelnököt támogató tábora kezdeményezte a házbizottságok együttes ülésén a péntek este benyújtott bizalmatlansági indítvány aláírásainak ellenőrzését. Orban közölte, nem érthet egyet a bizalmatlansági indítvány betrejesztéséhez fűződő jog „cenzúrázásával”, szerinte a parlamenti képviselők és szenátorok aláírása kapcsán kizárólag maguk az érintettek emelhetnek kifogást, és eddig ez nem történt meg. A bizalmatlansági indítvány menetrendjének rögzítéséhez ismét össze kell hívni a házbizottságok ülését.
Daniel Fenechiu, a liberálisok szenátusi frakcióvezetője szerint meg akarnak bizonyosodni afelől, hogy a bizalmatlansági indítvány több mint száz aláírásával kapcsolatban nem merül fel törvénytelenség, gyanú merült fel ugyanis ezekkel kapcsolatban. A liberálisok közölték: néhány aláírással kapcsolatban szabálytalanságok merültek fel, azaz néhányat fénymásoltak, másoknál törlés vagy javítás nyoma látható, és több törvényhozó aláírása nem egyezik a két ház plenáris ülésein alkalmazott jelenléti listákon szereplő kézjeggyel. Anca Dragu, a felsőház elnöke ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy a bizalmatlansági indítványhoz csatolt aláírások „teljesen törvényes, tökéletes, kézzel írt aláírások”.
Közben Ionuţ Moşteanu, az USR-PLUS szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján azt állította: Florin Cîţu csapatának tagjai telefonon keresték meg a bizalmatlansági indítvány aláíróit, és megpróbálták meggyőzni őket, hagyjanak fel tervükkel. „A törvényhozókat felhívják, hogy vonják vissza aláírásukat. A Florin Cîţu csapatának tagjai hívják őket, hogy vonják vissza aláírásukat, és mindenféléket ígérnek nekik” – jelentette ki az USR-PLUS képviselőházi frakcióvezetői tisztségét is betöltő Moşteanu. A törvényhozó ugyanakkor azt állította, hogy a PSD többségi pártként megakadályozza a kisebbséget abban az alkotmányos jogában, hogy bizalmatlansági indítványt nyújthasson be.
A bizalmatlansági indítványt támogató aláírások valódiságának megkérdőjelezésével kapcsolatban Ionuţ Moşteanu kijelentette, az „porhintés” csupán. Kifejtette, az aláírás hitelességét csak az aláíró vitathatja, és emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évben, a világjárvány miatt többször elfogadták a törvényhozók beszkennelt aláírását különböző jogalkotási kezdeményezések esetén.
A Románia egyetlen esélye a túlélésre a Cîţu-kormány menesztése! című bizalmatlansági indítványt péntek este nyújtotta be a szélsőségesen nacionalista Románia Egyesüléséért Szövetség (AUR), valamint az önmagát progresszívként meghatározó Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) alkotta USR-PLUS, 122 törvényhozó aláírásával.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
szóljon hozzá!