Sebastian Vlădescu (archív)
Fotó: Agerpres
Vasútvonal-felújítási pályázatok kapcsán kenőpénz elfogadásával gyanúsítja Sebastian Vlădescu volt pénzügyminisztert a DNA, amely a bűnvádi eljárás jóváhagyását kéri a volt tárcavezető ellen.
2018. április 18., 17:122018. április 18., 17:12
A bűnvádi eljárás elkezdésének jóváhagyását kérte szerdán az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Sebastian Vlădescu volt pénzügyminiszter ellen, akit kétrendbeli vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak. Mint ismeretes, a hatályos törvények értelmében egy volt miniszter ellen csak akkor indulhat bűnvádi eljárás, ha azt az államfő is jóváhagyja.
A korrupcióellenes ügyészek által folytatott nyomozás során arra a következtetésre jutottak, hogy a volt miniszter és az ügyben érintett többi személy összesen mintegy húszmillió euró kenőpénzt kapott a cégtől a 2005 és 2014 közötti időszakban azért, hogy egyrészt azért vessék latba a befolyásukat, hogy az illető céggel kössön a román állam szerződést, és időben fizesse ki a munkálatok ellenértékét, másrészt azért, hogy egy másik vasútvonal-felújítási munka után visszafizessék a cégnek az áfát.A kenőpénzként kifizetett összeget a román állam által kifizetett pénzek egy bizonyos százalékában szabták meg.
A DNA szerint a bűncselekményeket két szakaszban hajtották végre. A 2005 és 2014 közötti időszakban az érintett külföldi cég illetékesei megegyeztek Vlădescuval, Mircea-Ionuț Costea volt pénzügyminisztériumi vezetővel és Mihaela Mititeluval, aki közel állta a vasúttársaság vezetőihez, hogy a román vasúttársaság által a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújítására kiírt pályázaton elintézik, hogy a céggel kössenek szerződést, és időben fizessék a munkálatokért járó díjat. Cserébe a munkálatok értékének 3,5 százalékát kérték.
A kenőpénz egy fiktív láncolaton keresztül jutott el a címzettekhez, amelynek egy ügyvédi iroda is része volt, valamint a három érintett személy által ellenőrzött cégek, amelyekkel fiktív szerződéseket kötöttek.
A második szakaszban 2009-ben az előző évi kormányváltás és a gazdasági válság nyomán a cég immár az államtól kapott összeg tíz százalékának kifizetését vállalta Vlădescunak, Constantin Dascălu volt közlekedési minisztériumi államtitkárnak és Cristian Boureanu volt demokrata-liberális párti parlamenti képviselőnek.
A volt miniszternek és az államtitkárnak fejenként összesen kétmillió eurót ígértek annak fejében, hogy egyrészt vessék latba a befolyásukat a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújításáért járó összegek időben történő kifizetése érdekében, másrészt azért, hogy megkapják a Bukarest–Câmpina-vasútvonal felújítási munkálataiért járó pénzt, illetve az elmaradt áfa összegét. Ugyancsak kétmillió eurót ígértek Boureanunak, hogy befolyást gyakoroljon Vlădescura és a közlekedési tárca illetékeseire a cég érdekében.
A DNA szerint a beígért kétmillió euróból Vlădescu 2011 és 2013 között 65 ezret kapott meg, ezzel egy olyan offshore céget finanszíroztak meg, amelynek ő volt a társtulajdonosa. Dascălu 1,1, Boureanu pedig 2,2 millió eurót kapott, vagy készpénzben, vagy különböző juttatások formájában.
Vlădescu 2005-től 2007-ig, majd 2009 decemberétől 2010 októberéig töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget. A DNA még kedden házkutatást tartott a volt miniszter otthonában, és ki is hallgatták.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!