Sebastian Vlădescu (archív)
Fotó: Agerpres
Vasútvonal-felújítási pályázatok kapcsán kenőpénz elfogadásával gyanúsítja Sebastian Vlădescu volt pénzügyminisztert a DNA, amely a bűnvádi eljárás jóváhagyását kéri a volt tárcavezető ellen.
2018. április 18., 17:122018. április 18., 17:12
A bűnvádi eljárás elkezdésének jóváhagyását kérte szerdán az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Sebastian Vlădescu volt pénzügyminiszter ellen, akit kétrendbeli vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak. Mint ismeretes, a hatályos törvények értelmében egy volt miniszter ellen csak akkor indulhat bűnvádi eljárás, ha azt az államfő is jóváhagyja.
A korrupcióellenes ügyészek által folytatott nyomozás során arra a következtetésre jutottak, hogy a volt miniszter és az ügyben érintett többi személy összesen mintegy húszmillió euró kenőpénzt kapott a cégtől a 2005 és 2014 közötti időszakban azért, hogy egyrészt azért vessék latba a befolyásukat, hogy az illető céggel kössön a román állam szerződést, és időben fizesse ki a munkálatok ellenértékét, másrészt azért, hogy egy másik vasútvonal-felújítási munka után visszafizessék a cégnek az áfát.A kenőpénzként kifizetett összeget a román állam által kifizetett pénzek egy bizonyos százalékában szabták meg.
A DNA szerint a bűncselekményeket két szakaszban hajtották végre. A 2005 és 2014 közötti időszakban az érintett külföldi cég illetékesei megegyeztek Vlădescuval, Mircea-Ionuț Costea volt pénzügyminisztériumi vezetővel és Mihaela Mititeluval, aki közel állta a vasúttársaság vezetőihez, hogy a román vasúttársaság által a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújítására kiírt pályázaton elintézik, hogy a céggel kössenek szerződést, és időben fizessék a munkálatokért járó díjat. Cserébe a munkálatok értékének 3,5 százalékát kérték.
A kenőpénz egy fiktív láncolaton keresztül jutott el a címzettekhez, amelynek egy ügyvédi iroda is része volt, valamint a három érintett személy által ellenőrzött cégek, amelyekkel fiktív szerződéseket kötöttek.
A második szakaszban 2009-ben az előző évi kormányváltás és a gazdasági válság nyomán a cég immár az államtól kapott összeg tíz százalékának kifizetését vállalta Vlădescunak, Constantin Dascălu volt közlekedési minisztériumi államtitkárnak és Cristian Boureanu volt demokrata-liberális párti parlamenti képviselőnek.
A volt miniszternek és az államtitkárnak fejenként összesen kétmillió eurót ígértek annak fejében, hogy egyrészt vessék latba a befolyásukat a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújításáért járó összegek időben történő kifizetése érdekében, másrészt azért, hogy megkapják a Bukarest–Câmpina-vasútvonal felújítási munkálataiért járó pénzt, illetve az elmaradt áfa összegét. Ugyancsak kétmillió eurót ígértek Boureanunak, hogy befolyást gyakoroljon Vlădescura és a közlekedési tárca illetékeseire a cég érdekében.
A DNA szerint a beígért kétmillió euróból Vlădescu 2011 és 2013 között 65 ezret kapott meg, ezzel egy olyan offshore céget finanszíroztak meg, amelynek ő volt a társtulajdonosa. Dascălu 1,1, Boureanu pedig 2,2 millió eurót kapott, vagy készpénzben, vagy különböző juttatások formájában.
Vlădescu 2005-től 2007-ig, majd 2009 decemberétől 2010 októberéig töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget. A DNA még kedden házkutatást tartott a volt miniszter otthonában, és ki is hallgatták.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!