Koronavírus: Romániában is megkezdődtek a karanténba helyezések, fenyegetőznek a hatóságok

Fokozottan ellenőrzik a repülőtereken is az Észak-Olaszországból hazatérő román állampolgárokat •  Fotó: Beliczay László

Fokozottan ellenőrzik a repülőtereken is az Észak-Olaszországból hazatérő román állampolgárokat

Fotó: Beliczay László

Megelőző jelleggel felügyelet alá és 14 napos otthoni karanténba helyezett a Temes Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) három személyt, akik vasárnap a temesvári Traian Vuia repülőtérre érkeztek az olaszországi Bergamóból. Fehér megyében félszáz diákot és pedagógust zárnak el két hétre.

Hírösszefoglaló

2020. február 23., 18:442020. február 23., 18:44

2020. február 26., 11:562020. február 26., 11:56

Cornelia Bubatu, a Temes megyei DSP szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a temesvári mentőszolgálatot előbb arról értesítették, hogy két személy érkezett a repülőgéppel Bergamóból, akik azon a vidéken jártak, ahol több, koronavírussal fertőzödött személyt azonosítottak. A hatóság szakemberei kiszálltak a repülőtérre és gyakorlatba ültették az ilyenkor indokolt eljárást. Kiderült, hogy három személyről van szó, akik azonban nem jártak a járvány sújtotta vidéken.

„A három személyt orvosi vizsgálatnak vetették alá, és megállapították, hogy nincs fertőzésre utaló szimptómájuk, jó egészségi állapotban vannak. Megelőző jelleggel azonban mindhármukat 14 napos karanténba helyezték lakhelyükön és figyelemmel kísérjük az állapotukat” – magyarázta Cornelia Bubatu. Hasonlóképpen tizennégy napra karanténba fogják helyezni hazatértükkor az egyik gyulafehérvári középiskola több tucat tanulóját és tanárát, akik néhány nappal ezelőtt utaztak el az olaszországi Veneto tartományba, ahol több, koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak az olasz hatóságok az elmúlt napokban.

Nicolae Albu Fehér megyei prefektus vasárnap elmondta, eredetileg valamennyiüket az otthonukban akarták karanténba helyezni, mivel mind tünetmentesek, de később úgy döntöttek, hogy mindannyiukat egyetlen helyen fogják elhelyezni, egyelőre azonban még nem tudják, hol.

„Beszéltem az egyik kísérő tanárral, aki elmondta, hogy miután tudomásukra jutottak az esetek (több, koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a tartományban – szerk. megj.), kerülték az érintkezést az emberekkel és maszkot viseltek” – mnyilatkozta Nicolae Albu az Agerpres hírügynökségnek. Alexandru Sinea, a megyei közegészségügyi igazgatóság ügyvezető igazgatója a hírügynökségnek elmondta, 45 diákból és 6 kísérő tanárból áll a csoport, amely csütörtökön utazott el Olaszországba. A tervek szerint a csoport tagjainak még néhány napot ott kellett volna tölteniük, azonban az aggodó szülők a gyerekek mihamarabbi hazatérését kérték. A gyerekek a gyulafehérvári Regina Maria Művészeti Líceum tanulói.

Riadókészültséget foganatosítottak a hatóságok vasárnap Buzău megyében is miután egy Olaszországból hazatért nő orvoshoz fordult, mondván: a nyugat-európai országban kapcsolatba került egy koronavírussal fertőzött személlyel. Az 52 éves nőt – akin eddig nem mutatkoztak a megbetegedés jelei – izolálták. Vasárnap estére karanténba helyeztek Galacon két férfit és egy nőt, akik ugyanazzal a mikrobusszal utaztak Romániába Bresciából, mint a buzăui nő. Közben a Dolj megyei Bechetben vasárnap este mintegy félszáz helyi lakos vonult a polgármesteri hivatal elé tiltakozni az ellen, hogy a hatóságok a város gimnáziumának bentlakásában tervezik elhelyezni a karanténba helyezett észak-olaszországi régióból érkező román állampolgárokat. Az éjszaka folyamán 179 utassal a fedélzetén Craiován landol egy Bergamóból érkező repülőgép, a megyeszékhelytől száz kilométerre fekvő Bechet lakosai azonban hevesen ellenzik, hogy a helyi gimnázium tőszomszédságában lévő kollégiumban helyezzék karanténba az embereket.

Ezzel egy időben Adrian Streinu Cercel, a bukaresti Matei Balş intézet vezetője úgy nyilatkozott: az egészségügyi hatóságok 14 napos karanténba fogják helyezni azokat a személyeket, akik az olaszországi Veneto és Lombardia tartományból érkeznek Romániába.

A szakember egyúttal arra figyelmeztetett: ha ezek a személyek nem tartják be a szabályokat, szankciókra számíthatnak.

Arra a kérdésre, hogy miként fognak eljárni a hatóságok azon személyek esetében, akik azokból a térségekből érkeznek, ahol több koronavírus-fertőzéses eset van, és nem tartják be az egészségügyi hatóságok javaslatait, Streinu Cercel leszögezte: ha nem tartják be azokat, szankciókra számíthatnak, de reméli, nem fajul idáig a helyzet. „A bukaresti karantén-központ helyeit azoknak tartjuk fenn, akiket a román légierő katonai repülőgépekkel hazaszállít, a többi személynek a lakásán kell karanténba vonulnia a közegészségügyi igazgatóság felügyelete alatt” – jelentette ki Streinu Cercel az Agerpres hírügynökségnek.

Rámutatott, a Matei Balş Intézet fel van készülve a páciensek fogadására, és a többi három – Kolozsváron, Temesváron és Iaşiban létrehozott – központ személyzetét is megfelelő szakmai felkészítésben részesítették. Az orvos szerint a kínai kutatók kifejlesztettek egy oltást, amely azonban még tesztelés alatt áll. „Ha hatékonynak bizonyul, gyorsan szét fogják osztani az oltást” – mondta Streinu Cercel.

Az olasz hatóságok szerint egyébként nincsenek román állampolgárok a koronavírus-gyanús személyek között. A román egészségügyi minisztérium vasárnaőpi tájékoztatása szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Románia területén jelennek meg esetek, mivel az Olaszországban élő román állampolgárok gyakran utaznak haza, és közöttük vannak olyanok, akik Kínában jártak. A minisztérium szerint fokozzák ugyanakkor az ellenőrzéseket az országhatárokon, beleértve a nemzetközi repülőtereket is; ennek érdekében, ha szükséges, a minisztérium ideiglenes jelleggel áthelyez személyzetet a megyei egészségügyi igazgatóságoktól. „Az egészségügyi intézmények kötelesek azonnal jelenteni a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak minden olyan esetet, amelyben felmerül a fertőzöttség gyanúja” – szerepel a tárca közleményében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Egyelőre nem változik az eltörölni kívánt képességfelmérő vizsga

Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.

Egyelőre nem változik az eltörölni kívánt képességfelmérő vizsga
2025. július 05., szombat

Kilószámra koboztak el kannabiszt, kokaint is lefoglaltak az elmúlt két hétben a rendőrök

Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).

Kilószámra koboztak el kannabiszt, kokaint is lefoglaltak az elmúlt két hétben a rendőrök
2025. július 05., szombat

Iohannis és Ciolacu is tudta, hogy ez lesz: szigorúan bizalmas levelek a várható összeroppanásról

Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.

Iohannis és Ciolacu is tudta, hogy ez lesz: szigorúan bizalmas levelek a várható összeroppanásról
2025. július 04., péntek

Vége lesz a különleges nyugdíjaknak – Ilie Bolojan szerint hamarosan újabb adócsomag kerül napirendre

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.

Vége lesz a különleges nyugdíjaknak – Ilie Bolojan szerint hamarosan újabb adócsomag kerül napirendre
2025. július 04., péntek

Csökkentik a polgárok vásárlóerejét a deficitcsökkentő intézkedések

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

Csökkentik a polgárok vásárlóerejét a deficitcsökkentő intézkedések
2025. július 04., péntek

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

Munkáltatók: igazságtalan, hogy a magánszektor fizeti meg a kormányok felelőtlenségét

A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.

Munkáltatók: igazságtalan, hogy a magánszektor fizeti meg a kormányok felelőtlenségét
2025. július 04., péntek

Újabb medveveszély a Fogarasi-havasokban: agresszív vad üldözött egy juhászt, aki megsérült

Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.

Újabb medveveszély a Fogarasi-havasokban: agresszív vad üldözött egy juhászt, aki megsérült
2025. július 04., péntek

A szakszervezetek elkezdték az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantására

A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.

A szakszervezetek elkezdték az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantására
2025. július 04., péntek

A kormányfő a szakszervezetekkel egyeztetett a deficitcsökkentő csomagról, amely a parlament elé kerül

Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.

A kormányfő a szakszervezetekkel egyeztetett a deficitcsökkentő csomagról, amely a parlament elé kerül