Fotó: Facebook/Dan Cărbunaru
A kormány és az oktatási szakszervezetek közötti tárgyalásokon született megegyezés értelmében a tanügyi alkalmazottak június 1-jétől érvényes béremelése a jövő évtől hatályba lépő új bértábla szerinti fizetésemelés megelőlegezése – jelentette ki pénteken Dan Cărbunaru kormányszóvivő. Hangsúlyozta: a kormány eleget tett a tanügyi alkalmazottak június 1-jétől érvényes béremeléssel kapcsolatos követeléseinek.
2023. június 02., 10:152023. június 02., 10:15
A kormányszóvivő az Agerpres szerint emlékeztetett, hogy a csütörtökön elfogadott, 2023/53-as sürgősségi kormányrendelet értelmében a pedagógusok és a tanügyi kisegítő személyzet bére bruttó 1000, a kisegítő személyzeté bruttó 400 lejjel nő a hónap elejétől. Ugyanakkor a szakszervezeti szövetségek követeléseinek megfelelően, a sürgősségi rendelet indoklásában
A jogszabály azt is leszögezi, hogy a tanügyi alkalmazottak bére több lépcsőben éri majd el az új bértáblában előirányzott maximális szintet: az első évben a jelenlegi és az új jogszabályban megszabott fizetések különbségének 40 százalékával emelkednek a bérek, a második évben 30, majd a harmadik évben újabb 30 százalékkal.
Hiába fogadta el a kormány csütörtöki ülésén a pedagógusok bruttó bérének 1000 lejjel történő emeléséről szóló sürgősségi rendeletet, a béremelésért múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógus-szakszervezetek többet akarnak, így a sztrájk folytatódik.
Dan Cărbunaru leszögezte: amint arra a koalíciós pártok vezetői ígéretet tettek, a munkaügyi minisztérium szeptember 1-jéig kidolgozza az új közalkalmazotti bértörvény tervezetét, majd a kormány elküldi a parlamentnek elfogadásra, hogy 2024. január elsejétől lépjen hatályba az új jogszabály.
Marcel Ciolacul szociáldemokrata pártelnök csütörtökön felhívást intézett a tanárokhoz, térjenek vissza tanítani. Hangsúlyozta, hogy az oktatási ágazat ,,jogos követeléseiről” folytatni kell az egyeztetéseket, de a gyerekek jövőjéről is szó van.
Mint arról beszámoltunk, a múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógusok 25 százalékos béremelést követelnek. Csütörtökön reggel azt is eldöntötték, hogy csak akkor hagyják abba a sztrájkot, ha a kormány már ettől a hónaptól megadja a nettó 4000 lejes fizetést a jelenleg havi 2500-2600 lejt kereső pályakezdő tanároknak.
Ligia Deca oktatási miniszter szerint amennyiben a tanügyi sztrájk folytatódik, nem lehet elkerülni az érettségi és az országos képességfelmérő vizsga átütemezését vagy a tanév meghosszabbítását.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!