Ligia Deca a munkabeszüntetés abbahagyására szólította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Ligia Deca oktatási miniszter szerint amennyiben a tanügyi sztrájk folytatódik, nem lehet elkerülni az érettségi és az országos képességfelmérő vizsga átütemezését vagy a tanév meghosszabbítását. Úgy véli, a kormány rendkívüli ülésén elfogadott rendelettel eleget tettek a tanárok követeléseinek.
2023. június 01., 18:042023. június 01., 18:04
2023. június 01., 18:222023. június 01., 18:22
Csütörtöki sajtónyilatkozatában a tárcavezető úgy vélekedett, a tanügyminisztérium mindent megtett annak érdekében, hogy valamennyi oktatási folyamatot be lehessen fejezni vagy át lehessen ütemezni anélkül, hogy az országos vizsgaidőpontok – a nyolcadik osztályosok képességfelmérője és az érettségi vizsga – módosulnának, de főként anélkül, hogy a tanévet meg kelljen hosszabbítani.
„Nem hiszem, hogy bármelyikünk is ezt akarná. Meggyőződésem, hogy meg lehet találni a kellő bölcsességet és a megoldást, hogy minden gyermek időben letehesse a vizsgáit és folytathassa tanulmányait” – válaszolta a tárcavezető az újságírók azon kérdésére, hogy mi történik, ha a tanügyi sztrájk folytatódik.
Arra a felvetésre, hogy az eredeti tanévszerkezet szerint kedden kezdődik a nyolcadik osztályosok feliratkozása az országos képességfelmérő vizsgára, a miniszter elmondta, felmérik a rendelkezésre álló humánerőforrást, és ha szükséges, meghosszabbítják az iratkozás időszakát, ahogyan azt az érettségi esetében is tették. Emlékeztetett, az eredeti ütemterv szerint június 6-9-én zajlana a nyolcadikosok feliratkozása a vizsgákra.
A tanügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az ötnapos minivakáció után a tanulók és a tanárok is visszatérnek az iskolába. Felidézte, hogy a két hete tartó tanügyi sztrájk során naponta kommunikáltak a tanárok képviselőivel, és noha „még sok a tennivaló”, a csütörtökön elfogadott kormányrendelettel eleget tudnak tenni a tanárok nyilvánosan hangoztatott követeléseinek. Emlékeztetett, a pedagógusok és kisegítő tanszemélyzet alapbére bruttó 1000 lejjel, a kisegítő személyzeté 400 lejjel nő azonnali hatállyal.
A tanügyminiszter szerint a kormányrendelet ugyanakkor ismételten garantálja, hogy az új bértörvény értelmében a kezdő tanárok bruttó fizetése az országos átlagbérrel egyenlő lesz. Deca hozzátette, a munkaügyi miniszter megkezdi a tárgyalásokat az új bértábla kidolgozására. Azt is elmondta, hogy a tanügyi alkalmazottak béremelése 2,16 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban, jövő év január elsejétől az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.
Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek a sztrájk folytatását helyezték kilátásba, Deca azt felelte, a kormány a múlt heti és a jelenlegi kormányrendelettel eleget tesz a tanárok követeléseinek, amelyeket „csaknem végig hangoztattak a tárgyalások során”, és itt az ideje, hogy a gyerekek érdekeit helyezzék előtérbe. Megemlítette, hogy a szakszervezeti képviselőkkel folytatott megbeszéléseken a sztrájk befejezését kérte.
„A válasz az volt, hogy ők ugyanazt akarják, és tájékoztatják a szakszervezeti tagokat a rendelet előírásairól. Azt mondták, reményeik szerint keddtől visszatérnek a tanításhoz” – mondta Deca. Leszögezte: véleménye szerint a kormány sürgősségi rendeletének a sztrájk felfüggesztését kellene eredményeznie.
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, és a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
szóljon hozzá!