Ligia Deca a munkabeszüntetés abbahagyására szólította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Ligia Deca oktatási miniszter szerint amennyiben a tanügyi sztrájk folytatódik, nem lehet elkerülni az érettségi és az országos képességfelmérő vizsga átütemezését vagy a tanév meghosszabbítását. Úgy véli, a kormány rendkívüli ülésén elfogadott rendelettel eleget tettek a tanárok követeléseinek.
2023. június 01., 18:042023. június 01., 18:04
2023. június 01., 18:222023. június 01., 18:22
Csütörtöki sajtónyilatkozatában a tárcavezető úgy vélekedett, a tanügyminisztérium mindent megtett annak érdekében, hogy valamennyi oktatási folyamatot be lehessen fejezni vagy át lehessen ütemezni anélkül, hogy az országos vizsgaidőpontok – a nyolcadik osztályosok képességfelmérője és az érettségi vizsga – módosulnának, de főként anélkül, hogy a tanévet meg kelljen hosszabbítani.
„Nem hiszem, hogy bármelyikünk is ezt akarná. Meggyőződésem, hogy meg lehet találni a kellő bölcsességet és a megoldást, hogy minden gyermek időben letehesse a vizsgáit és folytathassa tanulmányait” – válaszolta a tárcavezető az újságírók azon kérdésére, hogy mi történik, ha a tanügyi sztrájk folytatódik.
Arra a felvetésre, hogy az eredeti tanévszerkezet szerint kedden kezdődik a nyolcadik osztályosok feliratkozása az országos képességfelmérő vizsgára, a miniszter elmondta, felmérik a rendelkezésre álló humánerőforrást, és ha szükséges, meghosszabbítják az iratkozás időszakát, ahogyan azt az érettségi esetében is tették. Emlékeztetett, az eredeti ütemterv szerint június 6-9-én zajlana a nyolcadikosok feliratkozása a vizsgákra.
A tanügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az ötnapos minivakáció után a tanulók és a tanárok is visszatérnek az iskolába. Felidézte, hogy a két hete tartó tanügyi sztrájk során naponta kommunikáltak a tanárok képviselőivel, és noha „még sok a tennivaló”, a csütörtökön elfogadott kormányrendelettel eleget tudnak tenni a tanárok nyilvánosan hangoztatott követeléseinek. Emlékeztetett, a pedagógusok és kisegítő tanszemélyzet alapbére bruttó 1000 lejjel, a kisegítő személyzeté 400 lejjel nő azonnali hatállyal.
A tanügyminiszter szerint a kormányrendelet ugyanakkor ismételten garantálja, hogy az új bértörvény értelmében a kezdő tanárok bruttó fizetése az országos átlagbérrel egyenlő lesz. Deca hozzátette, a munkaügyi miniszter megkezdi a tárgyalásokat az új bértábla kidolgozására. Azt is elmondta, hogy a tanügyi alkalmazottak béremelése 2,16 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban, jövő év január elsejétől az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.
Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek a sztrájk folytatását helyezték kilátásba, Deca azt felelte, a kormány a múlt heti és a jelenlegi kormányrendelettel eleget tesz a tanárok követeléseinek, amelyeket „csaknem végig hangoztattak a tárgyalások során”, és itt az ideje, hogy a gyerekek érdekeit helyezzék előtérbe. Megemlítette, hogy a szakszervezeti képviselőkkel folytatott megbeszéléseken a sztrájk befejezését kérte.
„A válasz az volt, hogy ők ugyanazt akarják, és tájékoztatják a szakszervezeti tagokat a rendelet előírásairól. Azt mondták, reményeik szerint keddtől visszatérnek a tanításhoz” – mondta Deca. Leszögezte: véleménye szerint a kormány sürgősségi rendeletének a sztrájk felfüggesztését kellene eredményeznie.
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, és a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!