Fotó: Haáz Vince
Hiába fogadta el a kormány csütörtöki ülésén a pedagógusok bruttó bérének 1000, a kisegítő személyzet fizetésének pedig 400 lejjel történő emeléséről szóló sürgősségi rendeletet, a béremelésért múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógus-szakszervezetek többet akarnak, így a sztrájk folytatódik.
2023. június 01., 14:152023. június 01., 14:15
2023. június 01., 14:182023. június 01., 14:18
A kormányülést követően Dan Cărbunaru kormányszóvivő leszögezte:
Marius Budăi munkaügyi miniszter is megerősítette, hogy a tárgyalásoknak vége, az iskolák keddtől – a hosszú hétvége utáni első munkanaptól – kielemezhetik a rendeletet, és dönthetnek a továbbiakról.
Hozzátette: a bértábla módosításáról folytatják az egyeztetéseket a közalkalmazotti szakszervezetekkel.
Ligia Deca oktatási miniszter szerint a csütörtökön elfogadott rendelet, amely
teljesíti a szakszervezetek elvárásait, a béremelések megfelelnek a korábban elfogadott bértáblában rögzítetteknek.
Mint elmondta, arra kérte a pedagógusok képviselőit, hogy térjenek vissza az osztálytermekbe, és reményét fejezte ki, hogy teljesítik is a kérést.
A pedagógus-szakszervezetek azonban másként gondolják: a vezetők a kormánnyal az ülést követően folytatott tárgyalásokat követően
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke leszögezte: a pedagógusok kedden is folytatják a munkabeszüntetést, mivel a csütörtökön elfogadott kormányrendelet semmi újdonságot nem tartalmaz ahhoz az ajánlathoz képest, amit a szakszervezeteke szerdán este már elutasítottak.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke kifejtette: kormányrendelet elfogadása után a tanárok szuverén döntése, hogy mit lépnek. Emlékeztetett: a pedagógusok álláspontja eddig az volt, hogy folytatják a sztrájkot, mivel nem fogadják el a kormány javaslatát, hogy három év alatt nőjön a követelt szintre a fizetésük.
Mint arról beszámoltunk, a múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógusok 25 százalékos béremelést követelnek.
Csütörtökön reggel azt is eldöntötték, hogy
Egyébként Nicolae Ciucă miniszterelnök még a kormányülés előtt arról beszélt: a koalíció garantálja azokat a béremeléseket, amelyekben az oktatási rendszerben dolgozók részesülni fognak.
Elmondta, a kormány nem tudja egyetlen határozattal jóvá tenni az oktatási rendszerben 30 év alatt felgyülemlett igazságtalanságokat és egyenlőtlenségeket, de a csütörtöki sürgősségi rendelet radikálisan megváltoztatja a tanügyi bérezés rendszerét.
– mutatott rá.
„Itt az ideje felismerni, hogy Románia ma már nem engedheti meg magának, hogy a tanárokat és a diákokat távol tartsa az iskolától. Ezek nagyon fontos pillanatok a nyolcadik osztályos gyermekek számára, fontos pillanatok a gimnáziumot befejező fiatalok számára, akiknek érettségi vizsgát kell tenniük. Ezek olyan kérdések, amelyeket szem előtt tartottunk és tartunk, hogy visszatérjünk normalitásba, és biztosítsuk a romániai oktatás egész átalakítási és modernizációs folyamatának koherenciáját” – tette hozzá a kormányfő.
Nicolae Ciucă meggyőződését fejezte ki, hogy ez a döntés és az oktatási szakszervezetek képviselőivel való újabb egyeztetés visszaadja a gyermekeknek „a reményt egy jobb jövőhöz". Elismételte ugyanakkor, hogy
A miniszterelnök a gyermeknap kapcsán arról is beszélt, hogy iskola nélkül kiszámíthatatlanná válik a gyerekek jövője, ezért a hatóságok, a szülők és a tanárok közös felelőssége a gyerekek oktatáshoz való jogának biztosítása.
Mint elmondta, az utóbbi két hétben bebizonyosodott az oktatás alapvető fontossága.
„Ezért továbbra is készek és nyitottak vagyunk a párbeszédre, mert csak a párbeszéd révén tudjuk megoldani jelenlegi problémáinkat” – mondta a kormányfő.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!