Fotó: Pinti Attila
A 6 ezrelékes fertőzöttségi arányt meghaladó településeken kötelezővé válik a maszk viselése a szabadban, a koronavírus ellen beoltott személyek pedig mentesülnek más korlátozások alól – tartalmazza a román kormány által szombaton elfogadott határozat.
2021. október 02., 13:442021. október 02., 13:44
2021. október 02., 16:592021. október 02., 16:59
A Florin Cîțu vezette kabinet nagy vonalakban az országos járványügyi operatív törzs (CNSU) csütörtökön hozott döntéseit hagyta jóvá. Az éjszakai kijárási korlátozásokat kiterjesztették mindenkire, aki nem kapta meg legalább tíz napja a koronavírus-elleni oltás második (a Johnson&Johnson vakcina egyetlen) adagját, vagy nem szerzett ideiglenes védettséget azáltal, hogy az utóbbi fél évben gyógyult ki a fertőzésből. A friss negatív teszttel rendelkező beoltatlan embereket már nem tekintik védetteknek a román hatóságok, tehát az ilyen alapon szerzett uniós digitális Covid-igazolvány már nem nyújt felmentést a beoltatlanokra érvényes kijárási és gyülekezési korlátozások alól.
A határozat kimondja, hogy az adott település fertőzési rátájától függetlenül nyitva maradhatnak az iskolák, az oktatást csak azokban az osztályokban, illetve tanintézetekben kell az internetre költöztetni, amelyekben koronavírus-fertőzést diagnosztizálnak. Csak azokban az oktatási intézményekben térnek át teljes mértékben online oktatásra, ahol az osztályok 50 százalékában fertőzéses eseteket diagnosztizáltak.
Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője a kormányülést követően rendezett sajtóértekezletén elmondta, a szombaton elfogadott új rendelkezés kizárólag az oltottak és a koronavírus-fertőzésen átesettek számára tesz lehetővé bizonyos tevékenységet, valamint eseményeken történő részvételt 6 ezrelékes fertőzöttségi ráta fölött. Hozzátette, a korlátozások alól azért nem mentesülnek a negatív tesztet felmutató személyek, mert ők megfertőződhetnek, és a hatóságok célja csökkenteni azoknak a személyeknek a számát, akik intenzív terápiás ellátásra szorulhatnak. A 12 év alatti gyerekekre viszont nem vonatkoznak ezek a korlátozások.
Raed Arafat azt is elmondta, hogy a kültéri maszkviseletre vonatkozó kötelezettség alól is lesznek kivételek, például sporteseményeken, parkban ez nem lesz kötelező, de az erre vonatkozó pontos rendelkezést várhatóan hétfőn teszik közzé. A kormányrendelet értelmében a 6 ezrelékes fertőzöttségi arányt meghaladó településeken 22 óráig maradhatnak nyitva az üzletek, bevásárlóközpontok, plázák hétvégi napokon (péntek, szombat, vasárnap), míg a 7,5 ezrelékes incidenciát meghaladó településeken a 22 órás boltzár a hét minden napján érvényes. A 6 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátájú településeken csak hétvégén (péntektől vasárnapig), a 7,5 ezrelék felett pedig a hét minden napján korlátozzák az éjszakai (20 és 5 óra közötti) kijárást.
Lényeges szabály, hogy a beoltott (akik legalább 10 napja megkapták az oltás második adagját) és a fertőzésen átesett személyekre (akiknél több mint 15, de kevesebb mint 180 napja mutatták ki a koronavírus-fertőzést) nem vonatkoznak az adott településeken foganatosított kijárási korlátozások, az imunizáltak tehát akkor is elhagyhatják otthonukat, ha egy településen esti kijárási tilalmat vezetnek be. Védettség nélkül azonban csak munkahelyi igazolással, vagy a sürgősséget indokló írásos nyilatkozattal szabad kimenni az utcára, akárcsak a tavalyi sürgősségi állapot idején.
Kizárólag a koronavírus ellen beoltott személyek vehetnek részt különböző magánjellegű rendezvényeken: esküvőkön, keresztelőkön, egyéb ünnepségeken. Ezek a magánjellegű események (szabadban vagy zárt helyen) csak reggel 5 és 24 óra között tarthatóak meg, a részvevők száma nem haladhatja meg az adott vendéglátóipari egység vagy helyiség kapacitásának 50 százalékát, de maximum 200 főt, és csak azok vehetnek részt, akik oltottak, illetve akik az elmúlt 180 nap során átestek a fertőzésen. A rendezvény szervezőinek vagy a vendéglátóhely üzemeltetőinek ellenőrizniük kell a belépők megfelelő védettségét az uniós digitális covid-igazolványon szereplő QR-kód leolvasása által.
Mozikban, színházakban, előadótermekben szintén csak 5 és 24 óra között szervezhetők vetítések, előadások, események, kizárólag oltottak és a fertőzésen átesettek számára, a részvevők száma itt sem haladhatja meg a helyiség kapacitásának 50 százalékát, és mindenkinek kötelező a maszkviselet. Ugyanez érvényes a szabadtéri művészeti, kulturális rendezvényekre, előadásokra is.
A sportvetélkedők zárt és nyílt téren egyaránt csak a terem vagy terület befogadóképességének 50 százalékos kihasználásával bonyolíthatók le, és csak az említett két kategóriához tartozó személyek vehetnek részt rajtuk. A nézők között 1 méteres távolságot kell biztosítani, és minden nézőnek maszkot kell viselnie. A sport- és rekreációs kültéri tevékenységeket maximum 10 fős csoportokban szabad végezni 6 ezrelék fölötti településen, ha a csoport tagjai nem élnek egy háztartásban.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!