Fotó: Pixabay
Kitiltaná a településekről a szerencsejátékokat egy törvénytervezet, amelynek célja a függőség elleni küzdelem. A jogszabályjavaslatot Alfred Simonis, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakcióvezető-helyettese terjesztette a parlament elé.
2023. április 13., 20:262023. április 13., 20:26
„Állítsátok meg a szerencsejátékot! Ma kezdeményezést nyújtottunk be a parlamentben a szerencsejátékok szervezéséről és működtetéséről szóló 2009/77-es sürgősségi kormányrendelet módosítására, amely a településeken belül található összes, e szegmensben tevékenykedő üzemeltető bezárását írja elő. Tudom, hogy egy ilyen kezdeményezés nagy vitákat fog kiváltani, de úgy gondolom, hogy a szerencsejáték-függőség elleni küzdelem szempontjából szükséges” – érvelt Alfred Simonis a javaslatot bejelentő Facebook-bejegyzésében.
Fotó: 123RF
„Emberek százezrei szenvednek ettől a csapástól, különösen mivel a szerencsejáték-termek mindenhol jelen vannak. Más európai országok tapasztalatai azt mutatják, hogy a játéktermek településeken kívüli elhelyezése csökkenti a szerencsejátékosok számát, és a törvény módosításával mi is teszünk egy lépést a szerencsejáték-függőség megelőzése érdekében” – szögezte le a szociáldemokrata párti politikus.
Sokan válnak Erdély-szerte is szerencsejáték-függővé. Ennek a fajta függőségnek a jellemzőiről, kockázatairól és a gyógyulási lehetőségekről Bartha Éva klinikai pszichológust, az Erdély-szerte működő Bonus Pastor Alapítvány munkatársát faggattuk.
Nem ez ugyanakkor az egyetlen kezdeményezés, amely visszaszorítaná a gombamód szaporodó játéktermek terjeszkedését. A szenátus első megkeresett kamaraként úgy módosította a már említett 2009/77-es sürgősségi rendeletet, hogy
A képviselőházi elfogadásra váró jogszabályjavaslatot valamennyi parlamenti párt támogatta.
Törvényjavaslatot nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) két képviselője, amely megtiltaná, hogy játékterem működhessen 300 méternél kisebb távolságra az iskoláktól, óvodáktól, játszóterektől, templomoktól.
Korábban a szenátus elfogadta a szerencsejáték-reklámok betiltásáról szóló törvénytervezetet, igaz, módosított, szelídített formában.
A szigorítások mellett síkra szálok azzal érvelnek, hogy legalább 100 ezer romániai küzd problémákkal szerencsejáték-függőség miatt. Ám az utóbbi időben nemigen készült reprezentatív kutatás, felmérés e téren, az említett százezres szám egy még 2016-ban készült GfK-felmérésből származhat. Érintettek szerint ugyanakkor ennél jóval többen küzdhetnek hasonló problémákkal; számuk folyamatosan nő, miközben a közbeszédben kevés szó esik a nagy veszélyekről, és kevés szakember foglalkozik kizárólag szerencsejáték-függőkkel.
Elfogadta a szenátus a szerencsejáték-reklámok betiltásáról szóló törvénytervezetet, ám módosított, szelídített formában. Az ügy – melyben majd a képviselőház a döntéshozó kamara – alaposan megosztja a sport világát és nem csak azt.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!