Fotó: Veres Nándor
Elfogadta a szenátus a szerencsejáték-reklámok betiltásáról szóló törvénytervezetet, ám módosított, szelídített formában. Az ügy – melyben majd a képviselőház a döntéshozó kamara – alaposan megosztja a sport világát és nem csak azt.
2023. március 02., 12:482023. március 02., 12:48
2023. március 02., 13:222023. március 02., 13:22
Hiszen miközben egyértelmű, hogy a szerencsejáték könnyen függőséget okozhat, csapdába csalhatja a fiatalokat, egyfajta ördögi kör esete áll fenn. Ugyanis a hirdetésekért rengeteget fizető fogadóirodák biztosítják a sporttelevíziók költségvetésének jelentős hányadát, a tévék pedig a sportkluboknak pengetnek nagy összegeket a közvetítési jogokért (ráadásul az esetek többségében szintén sportfogadócégek a csapatok fő szponzorai is).
Az eredeti törvénytervezet – melynek ötletgazdái liberális (PNL) politikusok, Adrian Cozma és Robert Sighiartău, de más pártok törvényhozói is melléjük álltak a tavaly novemberi benyújtáskor – teljes mértékben betiltotta volna a szerencsejáték-reklámokat Romániában: az elektronikus médiában, online és utcai hirdetőfelületeken egyaránt.
A kezdeményezők a szerencsejátékok rendkívül veszélyes velejárói, következményei miatt léptek volna fel drasztikusan a jelenség népszerűsítése ellen. Hiszen köztudott, hogy a játék könnyen függőséget okoz, sokan sok pénzt veszítenek, nem tudnak leállni, a szenvedélybetegség miatt pedig az áldozat társadalmi, családi élete is nagy mértékben sérülhet, vagy egyenesen összeomolhat. Éppen ezért rendkívül visszás, hogy a szerencsejátékokat bármikor reklámozhatják Romániában.
Igaz, jelenleg is bizonyos feltételekkel, de a kötöttségek igen lazák a sporttelevíziók, illetve a sportfogadás esetében. Eredetileg szerencsejátékot csak 23 óra után lehetne reklámozni a televíziókban, de az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a sporttévék, illetve a fogadóirodák reklámjai esetében kénytelen volt kivételt alkalmaznia. Ugyanis a romániai kábelszolgáltatók kínálatában ingyenesen helyet kapnak a Eurosport csatornái is, ahol szabadon, időmegkötések nélkül sugározhatnak hasonló jellegű hirdetéseket.
Tehát gyakorlatilag ha délelőtt 11-kor kezdődik egy meccs, akkor is szabadon nyomhatják a szerencsejáték ezen – de csak ezen – formájának népszerűsítését.
Aminek a tévék nagyon örülnek, hiszen bevételforrásuk jelentős hányadáról van szó. Olyan körülmények kötött, hogy a csatornák az elmúlt bő egy-két évtizedben több száz millió eurót költöttek csupán a romániai focibajnokságok közvetítési jogaiért. A Román Labdarúgóligához (LPF) befolyó összegek nagy része pedig a klubokhoz áramlik. A Gsp.ro bukaresti sportportál tavaly nyári számításai szerint
attól függően, hogy milyen teljesítményt nyújtott az előző szezonban: a bajnok Kolozsvári CFR csak ebből a forrásból 2 640 000 euróhoz jutott, miközben a Sepsi OSK 1 760 000, az Aradi UTA pedig 1 270 000 euróval gazdagodott. Az újonc Kolozsvári U 970 000 euróval számolhatott. Ugyanakkor a részesedések a jövőben nőni fognak.
A televíziók eközben a reklámbevételekből próbálják fedezni kiadásaik minél nagyobb hányadát, a számtalan fogadóiroda pedig nagy összegeket fizet, hiszen „klienseik” egybevágnak. Az sem csoda, hogy a bukmékerek közvetlenül is finanszírozzák a sportcsapatokat: a labdarúgó-élvonal öt gárdájának (az erdélyi csapatok közül az UTA és az U) fő szponzora fogadóiroda, ugyanakkor további hatnak (köztük a CFR-nek) a mezén szintén hirdet szerencsejáték-vállalkozás. Ráadásul magának az élvonalbeli bajnokságnak, illetve a másodosztályos pontvadászatnak és a Román Kupának a névadója is fogadóiroda, illetve a válogatottak fő támogatója is innen érkezik.
Így hát nem csoda, hogy a reklámbetiltás terve hallatán azonnal beindult az ellenlobbi. Sajtóértesülések szerint a fociliga képviselőinek szociáldemokrata (PSD) vonalon sikerült megtörniük a tervezet mögötti politikai összefogást. Végül a parlamenti szakbizottságokban beindult a jogszabály-finomítás liberális vezetéssel, a szenátus pedig szerdán már a szelídített verziót fogadta el 80 igen szavazattal, ellenvoks nélkül, két tartózkodással.
ha ezeket a Légy felelősségteljes! figyelmeztetés kíséri, ha játékoscsere vagy gól közben jelenítik meg őket, és ha nem tartják a képernyőn tíz másodpercnél többet, a megjelenítések összideje pedig nem haladja meg a két percet.
Az értelmezések szerint a csapatok továbbra is viselhetik mezükön játék közben a mezszponzorok reklámjait. Eközben utcán is hirdethetnek szerencsejátékot, de legtöbb 30 négyzetméteres felületen, a megjelenített üzenetben pedig nem csábíthatnak pénzbeli vagy egyéb nyereményekkel.
Ez pedig nemcsak a játékosokat tenné kiszolgáltatottá, hanem jelentős jövedelemkiesést is eredményezne az államnak a csökkenő adóbevételek miatt. Egyébként a szenátus elfogadta az RMDSZ módosító javaslatát is, miszerint népszerű közéleti szereplők, sportszemélyiségek ne reklámozhassák a szerencsejátékokat.
A törvénytervezet kapcsán kialakult vita során a drasztikus fellépést sürgetők többek között azzal érveltek, hogy legalább 100 ezer romániai küzd problémákkal szerencsejáték-függőség miatt. Ám az utóbbi időben nemigen készült reprezentatív kutatás, felmérés e téren, az említett százezres számot egy még 2016-ban készült GfK-felmérésből származhat. Érintettek szerint ugyanakkor ennél jóval többen küzdhetnek hasonló problémákkal; számuk folyamatosan nő, miközben a közbeszédben kevés szó esik a nagy veszélyekről, és kevés szakember foglalkozik kizárólag szerencsejáték-függőkkel.
Bartha Éva klinikai pszichológus, a Bonus Pastor Alapítvány munkatársa nemrég készült interjúnkban megerősítette: sokan válnak Erdély-szerte is szerencsejáték-függővé. A szakember leszögezte, azok közül, akik szerencsejátékot űznek, nem mindenki lépi át azt a határt, hogy alkalmi szerencsejátékosból vagy a szórakozásként játszóból függő legyen.
– magyarázta a pszichológus. Hozzátette, a szerencsejáték-függőség úgynevezett progresszív betegség, vagyis kezelés, beavatkozás nélkül, az idő múlásával az illető személy állapota egyre romlik.
Sokan válnak Erdély-szerte is szerencsejáték-függővé. Ennek a fajta függőségnek a jellemzőiről, kockázatairól és a gyógyulási lehetőségekről Bartha Éva klinikai pszichológust, az Erdély-szerte működő Bonus Pastor Alapítvány munkatársát faggattuk.
Az UEFA 55 000 eurós bírságot rótt ki a Román Labdarúgó-szövetségre (FRF) a 2024. november 14-én Bukarestben a Nemzetek Ligájában lejátszott Románia–Ciprus mérkőzésen a szurkolók által okozott botr
Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.
A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.
Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.
Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.
A román élvonalba feljutott FK Csíkszereda labdarúgócsapata közösségi oldalán jelentette be, hogy leigazolta Szabó Bálintot. A 24 éves támadó Székesfehérvárról érkezve csatlakozott a székelyföldi csapathoz az ausztriai edzőtáborban.
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna.
Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.
A keddi sorsolás alapján a Kolozsvári CFR ellen játszik a Paksi FC a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első fordulójában.
George Russell, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat vasárnap Montréalban, míg a negyedikként záró Oscar Piastri, a McLaren ausztrál pilótája növelte az előnyét az összetett élén.
szóljon hozzá!