Fotó: Veres Nándor
Az új karanténtörvény ellen is alkotmányossági óvást emelt pénteken Renate Weber ombudsman, miután július első három hetében a korábbi karanténintézkedések jogalapját megszüntető alkotmánybírósági határozat hátráltatta a koronavírus-járvány elleni védekezést. Ludovic Orban miniszterelnök szerint a nép ügyvédje „támadást intéz Románia alapvető érdekei ellen”.
2020. augusztus 07., 22:512020. augusztus 07., 22:51
2020. augusztus 08., 00:412020. augusztus 08., 00:41
A nép ügyvédjének nevezett alapjogi biztos ezúttal nem a törvény egésze ellen emelt kifogást, hanem azt a rendelkezést találta alkotmánysértőnek, amely szerint a tünetmentes fertőzöttet legfeljebb 48 óráig lehet orvosi kivizsgálás céljából akarata ellenére elszigetelni egy egészségügyi intézményben. Renate Weber ombudsman szerint a szabadságvesztéssel felérő elszigetelés az utolsó megoldás kellene legyen, ha már a kevésbé korlátozó lehetőségek kimerültek, nem pedig az első, a törvény erejével előírt intézkedés.
A kormányfő érthetetlennek nevezte a „kitartást”, amellyel az ombudsman azokat a törvényeket támadja, amelyek nélkülözhetetlenek a járvány megfékezése, az emberek életének és egészségének megvédése szempontjából. „A nép ügyvédje visszaesőnek számít, egy olyan törvényt támad meg, amelyet a parlament az alkotmánybíróság határozata szerint fogadott el. A dolgok olyan fordulatot vettek, amit személy szerint már nem értek. És ez a makacsság, amellyel megtámad olyan törvényeket, amelyek lehetővé tennék a kormány és az egészségügyi hatóságok számára a járvány elleni küzdelmet, az emberek egészségének és életének védelmét, számomra már olyannak tűnik, mint egy támadás Románia alapvető érdekei ellen” – jelentette ki Ludovic Orban a pénteki kormányülésen.
A miniszterelnök felidézte, hogy a korábbi karanténintézkedések jogalapját is az ombudsman óvása nyomán számolta fel az alkotmánybíróságnak és a kormánynak ezért három hétig nem voltak eszközei arra, hogy a fertőzötteket elkülönítse, a velük érintkezésbe került embereket pedig karanténban tartsa. A joghézag három hetében – az új karanténtörvény hatályba lépéséig eltelt időszakban – több mint kétszeresére emelkedett az ismert koronavírusos aktív fertőzöttek, illetve a naponta diagnosztizált új esetek száma. Ludovic Orban szerint ennek betudható, hogy „több ezer fertőzött járt-kelt az utcán”, aminek „drámai következményei” meglátszottak a fertőzési statisztikákon.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!