Ioan Aurel Pop (állva) „viszonttiltakozásra” szólít
Fotó: Facebook/Ioan Aurel Pop
A román nyelvben a negru (fekete) szó elsősorban színt jelent, és nem faji megkülönböztetésre használják – közölte Facebook-oldalán a Román Akadémia elnöke.
2020. december 12., 14:132020. december 12., 14:13
2020. december 12., 14:182020. december 12., 14:18
Ioan Aurel Pop bejegyzésében a Sebastian Colțescu labdarúgó-játékvezető körül kialakult nemzetközi botrányra reagált. Mint ismeretes, a román sípmester – aki negyedik játékvezetőként tevékenykedett a keddi Paris Saint-Germain–Basaksehir Bajnokok Ligája-mérkőzésen – a fekete szóval illette a török klub egyik stábtagját, amely miatt a csapatok levonultak a pályáról, a mérkőzést csak másnap játszották le más bírókkal.
Új játékvezetőkkel folytatják szerdán este az egyik román bíró rasszistának tulajdonított megjegyzése miatt előző nap félbeszakadt mérkőzést a Paris Saint-Germain és a török Basaksehir között a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörében. Románia sportminisztere bocsánatot kért a történtekért, az UEFA vizsg&a
Ioan Aurel Pop történész szerint a román nyelvben jelenleg például a „negrotei”, „cioroi”, „cioară” számít megalázó, szégyenletes kifejezésnek.
„Vannak olyan románok is, akik szidalmazó, diszkrimináló, megalázó értelmet társítanak a kifejezéshez, ami egyértelműen elítélendő. Akárhogy is nézzük, ebben a pillanatban a román fekete szónak nem az az értelme, mint az amerikai angolban a »nigger«, »nigga« (románul »cioară«, »cioroi«) kifejezéseknek.
– olvasható Ioan Aurel Pop bejegyzésében.
A Román Akadémia elnöke az óriási nemzetközi tiltakozáshullám láttán nemzettársait is tiltakozásra szólítja.
– közölte az intézményvezető, aki korábban „kiegyensúlyozottnak” egyáltalán nem nevezhető kijelentésekkel terhelte a magyar–román viszonyt.
Többek között három éve Ioan Aurel Pop gyakorlatilag „kitessékelte” az országból Kelemen Hunort, miután az RMDSZ elnöke azt nyilatkozta, a románságnak el kell fogadnia, hogy az erdélyi magyarság nem fogja tudni és nem is akarja ünnepelni 1918-at. „Ha nem ismered el a román nemzeti ünnepet, nem élhetsz ebben az országban” – fogalmazott a román történész.
A 22 című folyóirat szerint Ioan Aurel Pop, a Román Akadémia frissen megválasztott elnöke szerepel egy 1985-ös listán, amely a külügyi hírszerzéssel együttműködő személyek nevét tartalmazza.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás