Dan Barna, Ludovic Orban, Florin Cîțu és Kelemen Hunor nyilatkozik a koalíciós tárgyalásokat követően
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Közel egy héttel az egészségügyi miniszter leváltása gerjesztette válság kirobbanása után közös nevezőre jutottak kedden a jobbközép kormánykoalíció vezetői Bukarestben. A konfliktust a koalíciós szerződés kiegészítésével sikerült elsimítani.
2021. április 20., 22:262021. április 20., 22:26
2021. április 20., 23:502021. április 20., 23:50
A több órás tárgyalás végén, kedden este a hárompárti koalíciói vezetői közösen álltak ki a sajtó elé. Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke közölte, a kormánypártok vezetői a tavaly decemberi választásokat követően szentesített koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentumot írtak alá, amely az egymás közötti bizalmat hivatott erősíteni, illetve elősegíti majd a kormány jobb működését. A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus rámutatott, a kormánykoalíciót alkotó alakulatok „tudatában vannak felelősségüknek a jó kormányzás biztosítását illetően”.
A kedden aláírt „bizalomerősítő” kiegészítés szerint a miniszterelnök ezentúl csak a koalícióval egyeztetve alakíthatja át kormányát. A dokumentum nem fosztja meg a kormányfőt a miniszterek visszahívásának alkotmányos jogától, de előírja számára, hogy – még mielőtt egy miniszter felmentését kérné az államfőtől – szándékának okairól egy „tárgyilagos értékelőben” tájékoztassa az érintett koalíciós pártot és kikérje a teljes koalíció véleményét.
Florin Cîţu miniszterelnök elmondta, a koalíció megy tovább, és az azt alkotó pártok a két napon át tartó megbeszélések eredményeként fontos lépést tettek egy sokkal hatékonyabb kormányzás irányába. „Amint mondtam, a koalíció megy tovább. Ma fontos lépést tettünk a hatékonyabb kormányzás és a politikai döntések koherensebbé tétele felé” – fejtette ki Cîţu a koalíciós ülést követően a parlament épületében adott nyilatkozatában.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök úgy nyilatkozott, hogy a koalícióban konszenzus született a kormányzás folytatásáról. A miniszterelnök-helyettes szerint a koalíción belüli harmónia megteremtése „türelmet, kiegyensúlyozottságot és empátiát igényel”. Kelemen szerint a frissen aláírt, a koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentumban nincsenek „rendkívüli, extravagáns dolgok”. „Olyan dolgok vannak benne, amelyek biztosítják a koalíció koherens működését, a koherens döntések meghozatalát a kormányban és a parlamentben egyaránt, és a kormányprogram néhány hangsúlyos pontját, anélkül, hogy bármit is hozzátennénk a kormányprogramunkhoz” – közölte az RMDSZ elnöke.
Az egyeztetést követően Dragoş Tudorache, a PLUS ügyvezető elnöke elmondta, a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység, Szolidaritás Pártja alkotta USR-PLUS Szövetség szerda reggel nevesíti jelöltjét az egészségügyi minisztérium élére. Rámutatott, úgy kezdték el a keddi megbeszélést, hogy bíztak benne, megtalálják a szükséges megoldásokat a koalíció megfelelő működésének biztosításához, és ez így is történt.
A koalíciós megállapodáshoz fűzött kiegészítés szerint a parlament napirendjét a közös kormányprogramnak és a koalíciós egyeztetéseken kialakított konszenzusnak megfelelően alakítják ki, ugyanakkor a dokumentum felhatalmazza a koalíciós pártokat, hogy a partnerek által nem támogatott törvénykezdeményezéseikhez – figyelmeztetés után – az ellenzéki pártoknál keressenek alkalmi támogatást.
A dokumentum a koalíció prioritásai közé sorolja a koronavírus elleni oltáskampányt, a közpénzek elköltésével kapcsolatos adatok átláthatóvá tételét, az egészségügyi reform folytatását, a „kiváltságosok” speciális nyugdíjainak reformját, és az igazságügyi törvények módosítását az európai intézmények elvárásai alapján. Az intézményrendszer hatékonyabbá tétele, illetve egy új választási törvénykönyv kidolgozása érdekében a koalíció munkacsoportokat hoz létre.
A négy hónappal ezelőtt összeállt bukaresti koalícióban azt követően alakult ki válság, hogy Florin Cîțu kormányfő a koalíciós partner hozzájárulása nélkül váltotta le az USR-PLUS által jelölt Vlad Voiculescu egészségügyi minisztert, miután a tárca a miniszterelnök tudta nélkül módosította a települések vesztegzár alá helyezésének feltételeit. Az USR-PLUS ennek nyomán bejelentette, hogy megvonta a bizalmat a miniszterelnöktől, és Cîțu nélkül akarja folytatni a koalíciós kormányzást. Az USR-PLUS a hatalomból való kilépést is fontolóra vette, a hétfőn kudarcba fulladt tárgyalások után végül a pártszövetség vezetői meggondolták magukat, az egyeztetések pedig kedden eredményre vezettek.
Ki fogjuk javítani a koalíció működésével kapcsolatos hibákat, majd továbbléphetünk – jelentette ki a bukaresti politikai válsággal kapcsolatban a Krónikának nyilatkozva Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke elmondta, az általa vezetett szövetségnek nincs oka panaszra a Florin Cîțu miniszterelnökkel való együttműködést illetően. A kormányfőhelyette
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!