Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kedden reggel egyeztet a prefektusokkal és a megyei tanfelügyelőségek vezetőségével a tanévkezdésről Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. A tárcavezető azt állítja, valamennyi szakértővel konzultált a tanügyi reformról.
2022. augusztus 29., 13:442022. augusztus 29., 13:44
2022. augusztus 29., 13:482022. augusztus 29., 13:48
Az oktatási minisztérium valamennyi szakemberrel konzultált öt és fél éven keresztül a Képzett Románia projektről – jelentette ki hétfőn Sorin Cîmpeanu. A Digi24-nek nyilatkozva a tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az új tanügyi törvények tervezetei a Képzett Románia projektre alapulnak, amelynek a végleges jelentése tavaly júliusban készült el. Az Agerpres szerint azt is hozzátette, hogy a jogszabályok közvitája azért késlekedett, mert közbeszólt a világjárvány, majd az ukrajnai háború.
Elmondta, hogy ő nem tartja magát arrogánsnak, mint ahogy a petíció aláírói állítják, kész „kitartóan és érvekkel” elmagyarázni bármilyen közérdekű kérdést az oktatás szakterületéről.
Cîmpeanu közölte: jelenleg a minisztérium elemzi az új tanügyi törvények közvitáján beérkezett több ezer indítványt. Elmondta, hogy a 43 napon át tartó közvita keretében tartott 75 szakmai találkozón nagyon jó javaslatok hangzottak el, és ezeket bele is foglalják a tervezetekbe. A miniszter szerint a petíciók megfogalmazása egy állampolgári jog, amit tiszteletben tart.
A Sorin Cîmpeanu leváltását célzó petíció aláírói szerint az új tanügyi törvények tervezeteiből hiányzik a jövőkép és a koherencia, és a minisztérium nem konzultált róluk a nagyobb egyetemek szakértőivel.
Az oktatási miniszter a Digi24-nek nyilatkozva azt is elmondta, hogy kedden egyeztetni fog a prefektusokkal és a megyei tanfelügyelőségek képviselőivel az iskolakezdésről.
Mint ismeretes, a 2022–2023-as tanév már jövő hétfőn, szeptember 5-én elkezdődik, a romániai oktatás történetében ez a legkorábbi tanévkezdés.
Az új közoktatási és felsőoktatási törvény jelenleg közvitán lévő tervezetének visszavonását kéri a tanügyminisztériumtól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR).
{K2}
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
szóljon hozzá!