Fotó: Pixabay.com
Az új közoktatási és felsőoktatási törvény jelenleg közvitán lévő tervezetének visszavonását kéri a tanügyminisztériumtól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), arra hivatkozva, hogy ezek a „liberálisellenes” jogszabályok felerősítik a politika befolyását az oktatásra.
2022. augusztus 11., 15:152022. augusztus 11., 15:15
2022. augusztus 11., 15:282022. augusztus 11., 15:28
Az ellenzéki párt csütörtöki közleménye szerint a törvénytervezetek víziótlanok, előírásaikat a „bezárkózás és a restauráció” jellemzi, és „brezsnyevista reformot” képviselnek. Az USR többek között azt kifogásolja, hogy a jogszabályok 43 százalékos bérnövekedést irányoznak elő a tanügyben, a fizetésemelés forrásának megjelölése nélkül.
Az ellenzéki párt szerint a politika befolyásának felerősödéséhez, a parlament és az alkotmánybíróság szerepének mellőzéséhez vezet, hogy a tervezetek szerint az oktatási rendszer működésének szabályozásához nem kevesebb mint 240 miniszteri rendeletre lesz majd szükség.
Közleményében az USR kifogásolja azt is, hogy az új törvény nem növeli az iskolák vezetőségének hatáskörét, és az érettségin továbbra sem diákok kreatív, kritikus gondolkodását és általános műveltségét mérnék, hanem a lexikális tudást kérnék számon – közölte az Agerpres.
A tanügyi intézményekben dolgozó tanácsadók számát sokszorozná meg Sorin Cîmpeanu, az oktatási miniszter javaslata szerint minden 500 diák esetén szükség van egy tanácsadóra a közoktatásban.
Nagyon sokat várnak a kezdeményezők az oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzat módosításától, melynek egyik legfontosabb eleme a félévek megszüntetése.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!