Fotó: Pixabay.com
Az új közoktatási és felsőoktatási törvény jelenleg közvitán lévő tervezetének visszavonását kéri a tanügyminisztériumtól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), arra hivatkozva, hogy ezek a „liberálisellenes” jogszabályok felerősítik a politika befolyását az oktatásra.
2022. augusztus 11., 15:152022. augusztus 11., 15:15
2022. augusztus 11., 15:282022. augusztus 11., 15:28
Az ellenzéki párt csütörtöki közleménye szerint a törvénytervezetek víziótlanok, előírásaikat a „bezárkózás és a restauráció” jellemzi, és „brezsnyevista reformot” képviselnek. Az USR többek között azt kifogásolja, hogy a jogszabályok 43 százalékos bérnövekedést irányoznak elő a tanügyben, a fizetésemelés forrásának megjelölése nélkül.
Az ellenzéki párt szerint a politika befolyásának felerősödéséhez, a parlament és az alkotmánybíróság szerepének mellőzéséhez vezet, hogy a tervezetek szerint az oktatási rendszer működésének szabályozásához nem kevesebb mint 240 miniszteri rendeletre lesz majd szükség.
Közleményében az USR kifogásolja azt is, hogy az új törvény nem növeli az iskolák vezetőségének hatáskörét, és az érettségin továbbra sem diákok kreatív, kritikus gondolkodását és általános műveltségét mérnék, hanem a lexikális tudást kérnék számon – közölte az Agerpres.
A tanügyi intézményekben dolgozó tanácsadók számát sokszorozná meg Sorin Cîmpeanu, az oktatási miniszter javaslata szerint minden 500 diák esetén szükség van egy tanácsadóra a közoktatásban.
Nagyon sokat várnak a kezdeményezők az oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzat módosításától, melynek egyik legfontosabb eleme a félévek megszüntetése.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!