Fotó: Románia parlamentje
A szenátus és a képviselőház csütörtökön kezdi meg az év első rendes parlamenti ülésszakát, amely egyben ennek a törvényhozási ciklusnak az utolsó előtti ülésszaka is.
2024. február 01., 10:062024. február 01., 10:06
A szenátus és a képviselőház 16 órától külön-külön plenáris ülést tart. Előtte a házbizottságok üléseznek – emlékeztet az Agrepres.
A szabályzat értelmében az ülésszak első plenáris ülésén megválasztják a házbizottságok alelnökeit, titkárait és háznagyait. Az elnökök személye nem változik, mert elnököt csak a törvényhozási ciklus elején választanak. A képviselőház ügyvivő alelnöke Alfred Simonis (PSD), a szenátus elnöke Nicolae Ciucă, aki egyben a PNL elnöke is.
A házbizottságokba a frakciók jelölnek tagokat, a parlamentben képviselt pártok súlyának és a frakcióvezetők egyeztetéseinek megfelelően. A testületekbe javasolt jelöltek listájáról a jelen lévő törvényhozók többségi szavazatával dönt a képviselőház és a szenátus.
A tavaszi ülésszak prioritásai közé tartozik az országos helyreállítási terv (PNRR) mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges jogszabályok elfogadása, hogy Románia be tudja nyújtani a kifizetési kérelmeket a kiutalt uniós forrásokra.
Gabiel Andronache, a Nemzeti Liberális Párt képviselőházi frakcióvezetője január 29-én úgy nyilatkozott, hogy
a szabadfoglalkozások támogatása, a drogfogyasztás és -kereskedelem visszaszorítása és a szerencsejátékok reklámozásának betiltása tartozik az idei év első parlamenti ülésszakában a Nemzeti Liberális Párt (PNL) prioritásai közé.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdán azt mondta,
illetve az a tervezet, amelyik megtiltaná a szerencsejáték-gépek működtetését a 15 ezernél kisebb lélekszámú településeken.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy az RMDSZ képviselőházi, illetve szenátusi frakciójának pénteki összevont ülésén tárgyalnak majd a szövetség 2024-e évre vonatkozó jogalkotási prioritásairól, de az már most előrevetíthető, hogy
Emlékeztetett, hogy az RMDSZ már korábban is nagy hangsúlyt fektetett a családok anyagi védelmét célzó tervezetekre, és ezt a munkát folytatni kívánják 2024-ben is, függetlenül attól, hogy ez választási év. Ugyanakkor az RMDSZ tervei között szerepel a gazdák követeléseinek mérlegelése, majd a helyzet kezelését célzó jogalkotás. Csoma azt is elmondta, az RMDSZ törvényhozói párbeszédet terveznek a vállalkozókkal a 2024 január elsejétől életbe lépett adóügyi módosítások hatásairól, és olyan törvényjavaslatokkal tervezik korrigálni az esetleges negatívumokat, amelyek az üzleti szféra érdekeit szolgálják.
2024-ben négy választásra kerül sor Romániában. Gabriel Andronache azt mondta, választási évben általában többet hiányoznak a törvényhozók a plenáris ülésekről, de a parlamentben mindent megtesznek majd, hogy a választási kampányok dacára meglegyen a határozatképesség a törvénytervezetek elfogadásához. Azt is leszögezte: a választási kampányok idején a parlamenti képviselők és szenátorok nem fogják szüneteltetni törvényhozói tevékenységüket.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!