Fotó: Románia parlamentje
A szenátus és a képviselőház csütörtökön kezdi meg az év első rendes parlamenti ülésszakát, amely egyben ennek a törvényhozási ciklusnak az utolsó előtti ülésszaka is.
2024. február 01., 10:062024. február 01., 10:06
A szenátus és a képviselőház 16 órától külön-külön plenáris ülést tart. Előtte a házbizottságok üléseznek – emlékeztet az Agrepres.
A szabályzat értelmében az ülésszak első plenáris ülésén megválasztják a házbizottságok alelnökeit, titkárait és háznagyait. Az elnökök személye nem változik, mert elnököt csak a törvényhozási ciklus elején választanak. A képviselőház ügyvivő alelnöke Alfred Simonis (PSD), a szenátus elnöke Nicolae Ciucă, aki egyben a PNL elnöke is.
A házbizottságokba a frakciók jelölnek tagokat, a parlamentben képviselt pártok súlyának és a frakcióvezetők egyeztetéseinek megfelelően. A testületekbe javasolt jelöltek listájáról a jelen lévő törvényhozók többségi szavazatával dönt a képviselőház és a szenátus.
A tavaszi ülésszak prioritásai közé tartozik az országos helyreállítási terv (PNRR) mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges jogszabályok elfogadása, hogy Románia be tudja nyújtani a kifizetési kérelmeket a kiutalt uniós forrásokra.
Gabiel Andronache, a Nemzeti Liberális Párt képviselőházi frakcióvezetője január 29-én úgy nyilatkozott, hogy
a szabadfoglalkozások támogatása, a drogfogyasztás és -kereskedelem visszaszorítása és a szerencsejátékok reklámozásának betiltása tartozik az idei év első parlamenti ülésszakában a Nemzeti Liberális Párt (PNL) prioritásai közé.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdán azt mondta,
illetve az a tervezet, amelyik megtiltaná a szerencsejáték-gépek működtetését a 15 ezernél kisebb lélekszámú településeken.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy az RMDSZ képviselőházi, illetve szenátusi frakciójának pénteki összevont ülésén tárgyalnak majd a szövetség 2024-e évre vonatkozó jogalkotási prioritásairól, de az már most előrevetíthető, hogy
Emlékeztetett, hogy az RMDSZ már korábban is nagy hangsúlyt fektetett a családok anyagi védelmét célzó tervezetekre, és ezt a munkát folytatni kívánják 2024-ben is, függetlenül attól, hogy ez választási év. Ugyanakkor az RMDSZ tervei között szerepel a gazdák követeléseinek mérlegelése, majd a helyzet kezelését célzó jogalkotás. Csoma azt is elmondta, az RMDSZ törvényhozói párbeszédet terveznek a vállalkozókkal a 2024 január elsejétől életbe lépett adóügyi módosítások hatásairól, és olyan törvényjavaslatokkal tervezik korrigálni az esetleges negatívumokat, amelyek az üzleti szféra érdekeit szolgálják.
2024-ben négy választásra kerül sor Romániában. Gabriel Andronache azt mondta, választási évben általában többet hiányoznak a törvényhozók a plenáris ülésekről, de a parlamentben mindent megtesznek majd, hogy a választási kampányok dacára meglegyen a határozatképesség a törvénytervezetek elfogadásához. Azt is leszögezte: a választási kampányok idején a parlamenti képviselők és szenátorok nem fogják szüneteltetni törvényhozói tevékenységüket.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Laura Vicol és a férje, Vladimir Ciorbă a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat becsapott ügyfeleinek pénzét többek között luxuscikkekre és drága utazásokra költötte – derül ki a Nordis-ügyben indított büntetőeljárás nyomozati anyagából.
Florin Barbu mezőgazdasági tárcavezető szerint a minisztérium és az alárendelt intézmények egyetlen alkalmazottját sem fogják elbocsátani az átszervezéskor, annak ellenére, hogy tavalyhoz képest idén 5 százalékkal kevesebbet fordíthatnak bérekre.
Az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, Roxana Mînzatu kedden Bukarestben arra figyelmeztetett, hogy a nagy közösségimédia-platformoknak, köztük a TikToknak be kell tartaniuk a tartalom moderálására vonatkozó törvényi előírásokat.
Románia egy biztonságos, politikai és gazdasági szempontból is stabil, reform- és befektetésorientált ország – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedden a Világbank képviselőivel folytatott megbeszélésen.
Elutasította keddi együttes ülésén a parlament két házának összevont költségvetési bizottsága az alkotmánybíróság idei költségvetésének egyik tételét, az intézmény alkalmazottainak és a nyugdíjas bíráknak szánt gyógyszerekre előirányzott 700 ezer lejt.
Megfellebbezte kedden a 2 Mai településen drogos állapotban vezetve két fiatalt halálra gázoló Vlad Pascu a mangaliai bíróság alapfokú ítéletét, amely szerint tíz évet kellene börtönben töltenie.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint „pluszteher” Crin Antonescu államfőjelölt számára, hogy Klaus Iohannis nem mond le az elnöki tisztségről.
Az egykori nacionálkommunista Ceaușescu-rendszer hírhedt titkosrendőrsége, a Securitate egyik egykori besúgóját választották a Külügyi Hírszerző Szolgálatot (SIE) felügyelő parlamenti bizottság alelnökévé az új törvényhozási ülésszak kezdetén.
Bár még mindig az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu neve bukkan fel a legtöbbször az online térben a lehetséges államfőjelöltek közül, ellenfelei lassan felzárkóznak hozzá – derül ki egy elemzésből.
szóljon hozzá!