Fotó: Rompres
2007. április 23., 00:002007. április 23., 00:00
A törvényhozó testület döntése azonban nem csitította, hanem fokozta a belpolitikai vitákat, ráadásul az államfő – korábban többször is hangoztatott ígéretével ellentétben, miszerint lemond tisztségéről – meggondolta magát, és bejelentette: a nemzeti érdekre való tekintettel mégsem távozik, hanem a felfüggesztési procedúra utolsó lépésére, a referendumra készül. Eközben hivatalosan Nicolae Vãcãroiu szociáldemokrata szenátor lett Románia elnöke. Az alkotmány előírásai szerint Bãsescu felfüggesztésének idejére átmenetileg a szenátus elnökének kell ellátnia az államfői feladatokat. A parlamenti voks után legkésőbb egy hónapon belül népszavazást kell kiírni Bãsescu leváltásáról. Mircea Geoanã, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke május 20-át jelölte meg a referendum lehetséges időpontjául. A népszavazás akkor érvényes, ha a választópolgároknak több mint a fele – azaz körülbelül 9 millió személy – megjelenik az urnák előtt. Bãsescu teljes jogú államfő lehet, ha a választóknak kevesebb mint a fele jelenik meg az urnák előtt, vagy ha a többség a menesztés ellen voksol.
Bukarestbe az ország valamennyi részéről érkeztek tüntetők, a téren jelen volt több demokrata és liberális-demokrata politikus. A megmozduláson Bãsescu is részt vett. A rendezők személye körül azonban rendkívül éles politikai vita alakult ki. Hivatalosan ugyanis két bukaresti civil szervezet rendezte a tüntetést, a szociáldemokraták és a liberálisok azonban azzal vádolták a demokratákat, hogy a demonstráció hátterében az Emil Boc vezette alakulat áll. Válaszként erre a szervezők sajtóközleményt adtak ki, amelyben azt állították: az egyik civil szervezet elnöke éppen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja. Ezek után a liberálisok bukaresti szervezete adott ki közleményt, tagadva, hogy a civil szervezet vezetője az alakulat tagja lenne.
Bãsescu pénteken előbb megfellebbezte a parlament döntését az Alkotmánybíróságon, ennek elutasítása után pedig bejelentette, hogy az ország érdekeire való tekintettel mégsem mond le tisztségéről. Nyilatkozatában az államfő elmondta: információi vannak arról, hogy a parlament támogatásával a kormány meg akarja akadályozni, hogy az előrehozott elnökválasztásokon versenybe szálljon. Bejelentését megelőzően ugyanis Adriean Videanu, a Demokrata Párt (PD) ügyvezető elnöke bemutatott egy dokumentumot, amelyről azt állította, a kormány tervezete a választási törvény módosítására. Videanu elmondta: a változtatások egyike az lenne, hogy megtiltanák olyan jelölt indulását, akit korábban a parlament felfüggesztett tisztségéből. A kormány képviselői tagadták, hogy ilyen törvénytervezet készülne, és a dokumentumról készített fényképekből kiderül, hogy nincs rajta iktatószám. Az államfő döntését bírálták a PSD-s, konzervatív, nagy-romániás és liberális politikusok, többen gyávasággal vádolták Bãsescut.
F. B.
Pünkösdi királyság
Nicolae Vãcãroiu, Románia ideiglenes államfője a Szociáldemokrata Párt (PSD) tagja (képünkön), Ion Iliescu exállamfő egyik bizalmasának számít, 1992 és 1996 között Románia miniszterelnöke volt. Mandátumának eredményessége meglehetősen vitatott: többször érte az a vád, hogy elodázta a reformintézkedések meghozatalát, s ezzel elmélyítette az akkor még ingatag piacgazdaság válságos helyzetét. Ráadásul korrupciógyanús ügyekbe is keveredett. Ilyen volt például a zsombolyai ügy, amelyben azzal gyanúsították, hogy az ENSZ embargóját megszegve törvénytelen kőolajszállítmányokat engedélyezett Jugoszláviába. Emellett Vãcãroiu ellen vizsgálat indult a csődbe juttatott Befektetési és Fejlesztési Bank (BID) ügyében, amelynek igazgatója volt. Mentelmi joga azonban mindkét esetben védelmet biztosított a politikusnak. A román szenátus elnöki tisztségét az Adrian Nãstase-kabinet idején szerezte meg, így közel hét éve tölti be ezt a funkciót. Az ideiglenes államfő célkitűzései között említette a nemzetbiztonsági törvény elfogadását, ezért hamarosan összehívja a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT). Az ideiglenes elnök hatásköre azonban korlátozott: nem írhat ki népszavazást, nem szólalhat fel a parlamentben, és nem oszlathatja fel a törvényhozó testületet. Vãcãroiu különben nem kívánja elfoglalni Bãsescu irodáját a Cotroceni-palotában, a felfüggesztett államfő tanácsosai pedig valamennyien szabadságot vettek ki.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.