2012. szeptember 11., 12:182012. szeptember 11., 12:18
Andrei Marga filozófus kinevezését kedden 50 szavazattal, 26 ellenében és öt tartózkodás mellett hagyta jóvá a szenátus plénuma anélkül, hogy a jelöltet a szenátus kulturális szakbizottsága meghallgatta volna. A keddre tervezett bizottsági meghallgatásra azért nem került sor, mert Marga külföldön tartózkodott. Ennek ellenére, a kormányban részt vevő Nemzeti Liberális Párt javaslatára, amelynek Marga is tagja, a plénum bizottsági véleményezés nélkül napirendre tűzte és megszavazta Marga kinevezését.
Margát a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) javasolta az ICR élére, miután az intézmény előző elnöke, Horia-Roman Patapievici nyolc év után lemondott, az ICR teljes vezetőségével együtt. Patapievici-ék amiatt tiltakozva távoztak augusztus elején, hogy a kormány június 13-án sürgősségi rendelettel az államelnöki hivatal hatásköréből a szenátuséba utalta át a tizenhét külföldi román kulturális intézet ernyőszervezeteként működő ICR felügyeletét. A kormányrendelet értelmében az intézmény vezetőségét a szenátus nevezi ki. A rendeletet az ombudsman megtámadta az alkotmánybíróságon. Ezt követően a parlament leváltotta tisztségéből az ombudsmant, az alkotmánybíróság pedig július 31-én úgy döntött, hogy a sürgősségi kormányrendelet nem ütközik az alaptörvénybe.
Andrei Marga korábban a Ponta-kabinet tagjaként három hónapig vezette a külügyminisztériumot. A filozófus 19 évig a BBTE rektora volt.
Marga miniszteri kinevezése előtt Sebastian Lăzăroiu volt államfői tanácsos utalt arra, hogy a volt rektor Andrei Mureşan néven jelentett a Szekuritáténak, augusztusban pedig az Evenimentul Zilei című napilap írt Marga állítólagos szekusmúltjáról. Néhány nappal ezelőtt a BBTE egyik tanára vádolta meg Margát, hogy együttműködött a kommunista titkosrendőrségnek. A filozófus tagadta, és politikai támadásoknak minősítette a vádakat.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.