A friss felmérés szerint uniós szinten a megélhetés és az egészségügy jelenti a legnagyobb problémát
Fotó: Veres Nándor
A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.
2024. április 11., 18:482024. április 11., 18:48
Az adatok szerint országosan a megkérdezettek 7 százaléka tartja nagyon jónak a gazdasági helyzetet. A pozitívan vélekedők aránya meghaladta az országos átlagot a Bukarest-Ilfov (13 százalék), a nyugat-romániai (11), az északnyugat-romániai (10) és a közép-romániai (9) régióban – számolt be az Agerpres.
Uniós szinten a polgárok 10 százaléka nagyon jónak, 55 százaléka inkább jónak, 25 százaléka inkább rossznak, 7 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója gazdasági helyzetét. A romániai válaszadók 58 százaléka inkább jónak, 20 százaléka inkább rossznak, 11 százaléka nagyon jónak és 10 százaléka nagyon rossznak ítéli az életminőségét. Az életminőségüket nagyon jónak tartók aránya 16 százalék az északnyugat- és nyugat-romániai régióban, 15 százalék a közép- és 14 százalék a délnyugat-romániai régióban. Az életminőségüket nagyon rossznak ítélők aránya a délkelet- és északkelet-romániai (15 százalék), illetve a délnyugat-romániai (14 százalék) régióban a legnagyobb. Az életminőségét az uniós polgárok 20 százaléka tartja nagyon jónak, 62 százaléka inkább jónak, 13 százaléka pedig inkább rossznak.
Uniós szinten a fő problémák a megélhetési költségek (31 százalék), az egészségügy (26), a gazdasági helyzet és a munkanélküliség (26), valamint a lakhatás (20). Arra a kérdésre, hogy milyen valószínűséggel mennek el szavazni a júniusi európai parlamenti választásokon, a romániaiak 53 százaléka nagyon valószínűnek, 22 százaléka elég valószínűnek, 10 százaléka elég valószínűtlennek és 14 százaléka nagyon valószínűtlennek tartotta a részvételét. Uniós szinten a válaszok a következők voltak: 57 százalék nagyon valószínű, 20 százalék elég valószínű, 10 százalék inkább valószínűtlen és 10 százalék nagyon valószínűtlen. A felmérés 2024. január 11. és február 15. között készült, uniós szinten 62 091, romániai szinten 2455 személy megkérdezésével.
A Nemzetközi Polgári és Állampolgári Nevelési Tanulmány (ICCS) országos jelentése szerint a romániai diákok 470-es pontszámmal az ICCS 2022-es átlaga (508) alatt vannak az állampolgári ismeretek és polgári szemléletről szóló felmé
A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!