A friss felmérés szerint uniós szinten a megélhetés és az egészségügy jelenti a legnagyobb problémát
Fotó: Veres Nándor
A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.
2024. április 11., 18:482024. április 11., 18:48
Az adatok szerint országosan a megkérdezettek 7 százaléka tartja nagyon jónak a gazdasági helyzetet. A pozitívan vélekedők aránya meghaladta az országos átlagot a Bukarest-Ilfov (13 százalék), a nyugat-romániai (11), az északnyugat-romániai (10) és a közép-romániai (9) régióban – számolt be az Agerpres.
Uniós szinten a polgárok 10 százaléka nagyon jónak, 55 százaléka inkább jónak, 25 százaléka inkább rossznak, 7 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója gazdasági helyzetét. A romániai válaszadók 58 százaléka inkább jónak, 20 százaléka inkább rossznak, 11 százaléka nagyon jónak és 10 százaléka nagyon rossznak ítéli az életminőségét. Az életminőségüket nagyon jónak tartók aránya 16 százalék az északnyugat- és nyugat-romániai régióban, 15 százalék a közép- és 14 százalék a délnyugat-romániai régióban. Az életminőségüket nagyon rossznak ítélők aránya a délkelet- és északkelet-romániai (15 százalék), illetve a délnyugat-romániai (14 százalék) régióban a legnagyobb. Az életminőségét az uniós polgárok 20 százaléka tartja nagyon jónak, 62 százaléka inkább jónak, 13 százaléka pedig inkább rossznak.
Uniós szinten a fő problémák a megélhetési költségek (31 százalék), az egészségügy (26), a gazdasági helyzet és a munkanélküliség (26), valamint a lakhatás (20). Arra a kérdésre, hogy milyen valószínűséggel mennek el szavazni a júniusi európai parlamenti választásokon, a romániaiak 53 százaléka nagyon valószínűnek, 22 százaléka elég valószínűnek, 10 százaléka elég valószínűtlennek és 14 százaléka nagyon valószínűtlennek tartotta a részvételét. Uniós szinten a válaszok a következők voltak: 57 százalék nagyon valószínű, 20 százalék elég valószínű, 10 százalék inkább valószínűtlen és 10 százalék nagyon valószínűtlen. A felmérés 2024. január 11. és február 15. között készült, uniós szinten 62 091, romániai szinten 2455 személy megkérdezésével.
A Nemzetközi Polgári és Állampolgári Nevelési Tanulmány (ICCS) országos jelentése szerint a romániai diákok 470-es pontszámmal az ICCS 2022-es átlaga (508) alatt vannak az állampolgári ismeretek és polgári szemléletről szóló felmé
A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!