A friss felmérés szerint uniós szinten a megélhetés és az egészségügy jelenti a legnagyobb problémát
Fotó: Veres Nándor
A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.
2024. április 11., 18:482024. április 11., 18:48
Az adatok szerint országosan a megkérdezettek 7 százaléka tartja nagyon jónak a gazdasági helyzetet. A pozitívan vélekedők aránya meghaladta az országos átlagot a Bukarest-Ilfov (13 százalék), a nyugat-romániai (11), az északnyugat-romániai (10) és a közép-romániai (9) régióban – számolt be az Agerpres.
Uniós szinten a polgárok 10 százaléka nagyon jónak, 55 százaléka inkább jónak, 25 százaléka inkább rossznak, 7 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója gazdasági helyzetét. A romániai válaszadók 58 százaléka inkább jónak, 20 százaléka inkább rossznak, 11 százaléka nagyon jónak és 10 százaléka nagyon rossznak ítéli az életminőségét. Az életminőségüket nagyon jónak tartók aránya 16 százalék az északnyugat- és nyugat-romániai régióban, 15 százalék a közép- és 14 százalék a délnyugat-romániai régióban. Az életminőségüket nagyon rossznak ítélők aránya a délkelet- és északkelet-romániai (15 százalék), illetve a délnyugat-romániai (14 százalék) régióban a legnagyobb. Az életminőségét az uniós polgárok 20 százaléka tartja nagyon jónak, 62 százaléka inkább jónak, 13 százaléka pedig inkább rossznak.
Uniós szinten a fő problémák a megélhetési költségek (31 százalék), az egészségügy (26), a gazdasági helyzet és a munkanélküliség (26), valamint a lakhatás (20). Arra a kérdésre, hogy milyen valószínűséggel mennek el szavazni a júniusi európai parlamenti választásokon, a romániaiak 53 százaléka nagyon valószínűnek, 22 százaléka elég valószínűnek, 10 százaléka elég valószínűtlennek és 14 százaléka nagyon valószínűtlennek tartotta a részvételét. Uniós szinten a válaszok a következők voltak: 57 százalék nagyon valószínű, 20 százalék elég valószínű, 10 százalék inkább valószínűtlen és 10 százalék nagyon valószínűtlen. A felmérés 2024. január 11. és február 15. között készült, uniós szinten 62 091, romániai szinten 2455 személy megkérdezésével.
A Nemzetközi Polgári és Állampolgári Nevelési Tanulmány (ICCS) országos jelentése szerint a romániai diákok 470-es pontszámmal az ICCS 2022-es átlaga (508) alatt vannak az állampolgári ismeretek és polgári szemléletről szóló felmé
A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
szóljon hozzá!