Fotó: Presidency.ro
A nyugdíjemelés mellett érvelt kedden Klaus Iohannis államfő, aki szerint erkölcstelen és nem korrekt, hogy csak a nyugdíjasok fizessék meg az országot sújtó válságok árát.
2022. június 07., 16:182022. június 07., 16:18
2022. június 07., 16:202022. június 07., 16:20
A román elnök egy buzăui iskolában tett látogatása után rendezett sajtótájékoztatóján úgy vélte, mivel növekednek az árak, „egyértelmű”, hogy a nyugdíjakat is emelni kell, hogy a nyugdíjasok legalább „a szükséges minimumot” tudják megengedni maguknak. „Ahogy az infláció közepette, a növekvő árak mellett nőnek a fizetések, úgy kell növekedjenek a nyugdíjak is” – jelentette ki az államfő, hozzátéve, hogy a kormány „komoly” tervet fog ezzel kapcsolatban kidolgozni.
„A nyugdíjasok azzal maradnak, amit kapnak, vagyis a nyugdíjukkal, ezért azt tartom méltányosnak, hogy a nyugdíj szintjét a helyzethez igazítsák. Egyértelmű, hogy a kormánynak kell előállnia egy komoly tervvel a helyzet kezelésére, és elő is fog állni” – idézte az államfőt az Agerpres hírügynökség.
Iohannis a lakosságnak a kormánnyal szemben támasztott jogos elvárásának nevezte, hogy azonnali, illetve közepes és hosszú távra szóló megoldásokkal álljon elő, szerinte ezeken dolgoznak is a Nicolae Ciucă vezette kabinet tagjai, állandóan napirenden vannak ezek a kérdések a bukaresti kormánykoalícióban. Hozzátette, a kormány nem is tudná megmagyarázni azt a lakosságnak, hogy most nem emeli sem a fizetéseket, sem a nyugdíjakat az infláció növekedésének elkerülése érdekében.
„Természetesen a kormánynak gondoskodnia kell a lakosság jövedelmi szintjének stabilizálásáról, de az infláció csökkentéséről is, és ez meg fog történni” – szögezte le Iohannis, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz–ukrán háború következtében a világgazdaság is „bonyolult helyzetben” van. „Ismétlem: nagyon jó, hogy Romániában koalíciós kormányunk van, amelyet szilárd parlamenti többség támogat, és így olyan intézkedésekkel tud előállni, amelyek enyhítik az áremelkedések hatását” – fogalmazott Iohannis. Hangsúlyozta azonban, hogy bármennyire is szeretnék az emberek a problémáik „azonnali megoldását”, a büdzsét nem lehet a végletekig „nyújtani”, emiatt szerinte nagy bölcsességre és sok türelemre van szükség.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!