Fotó: Presidency.ro
Alkotmányossági óvást emelt Klaus Iohannis román államfő a Kübekháza és Óbéb (Beba Veche) közötti magyar–román nemzetközi közúti határátkelő létesítéséről elfogadott törvény ellen – közölte pénteken a román elnöki hivatal.
2020. június 19., 13:322020. június 19., 13:32
2020. június 19., 22:532020. június 19., 22:53
A bukaresti képviselőház által május végén elfogadott jogszabály előírja, hogy a román kormány kezdjen diplomáciai tárgyalásokat Magyarországgal a magyar–román–szerb hármas határnál található új nemzetközi határátkelőhely létrehozásáról.
Az óvás szerint a nemzetközi kapcsolatok terén a parlamentnek az a szerepe, hogy a kormány által kidolgozott, az államfő által aláírt nemzetközi szerződéseket ratifikálja. Románia nevében kizárólag a végrehajtó hatalom kezdeményezhet nemzetközi tárgyalásokat, ezt törvény nem írhatja elő a kormány számára – olvasható az elnöki hivatal közleményében.
Románia elutasítja, elfogadhatatlannak és nyelvezetét tekintve tiszteletlennek tartja azokat a bírálatokat, amelyeket Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogalmazott meg pénteken Klaus Iohannis román elnökkel szemben – olvasható a román külügyminisztérium közleményében.
A kihirdetésre váró törvényt a Szociáldemokrata Párt három Temes megyei, valamint a szerb kisebbség parlamenti képviselője kezdeményezte. A jogszabály indoklása szerint
A kezdeményezők szerint egy állandó határátkelő működtetése visszaszoríthatja az illegális migrációt is, és a jelenlegi 85-ről 22 kilométerre csökkentené az utat Óbéb és a térség legfontosabb városa, Szeged között.
A képviselőház elfogadott szerdán egy törvénytervezetet, amelynek értelmében a kormány tárgyalásokat kezd Magyarországgal a Temes megyei Óbéba (Beba Veche) és Kübekháza közötti határátkelő létrehozásáról.
A magyar–román–szerb hármas határnál a magyarországi Kübekháza és a szerbiai Rábé között már megnyílt az állandó határátkelőhely, amelyet tavaly októberben avatott fel Szijjártó Péter magyar és Ivica Dacic szerb külügyminiszter. A jövő évben a DMKT Eurorégió két nagyvárosa – Temesvár és Újvidék – is Európa kulturális fővárosa lesz.
Határozottan cáfolja Florian Coldea, a SRI tábornoka azokat a vádakat, hogy titkos találkozón vett volna részt két államfőjelölttel, Nicușor Dan bukaresti főpolgármesterrel és Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnökkel.
Továbbra is George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje rendelkezik a legnagyobb támogatottsággal az elnökjelöltek közül – derül ki egy friss felmérésből.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Példátlan, mondhatni történelmi jelentőségű eseményre készülhetünk vasárnap: megismételt elnökválasztásra várják Románia több mint 18 millió választópolgárát.
Totális háborúvá fajult a liberális oldal két államfőjelöltje, Nicușor Dan és Elena Lasconi közötti kampányharc.
A nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát, Huși volt ortodox püspökét a bákói börtönbe vitték a rendőrök.
Az Eurostat 2025-ös Digitalisation in Europe kiadványa szerint Románia továbbra is az Európai Unió sereghajtója a digitális technológiák vállalati alkalmazásában.
Törvénytelenül küldött a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje nevében személyre szóló kampányleveleket – állapította meg szerdán este a Központi Választási Iroda (BEC).
Szerdán este lezajlott a romániai elnökválasztás első fordulója előtti utolsó, harmadik elnökjelölti vitája, amelyen Crin Antonescu és Nicușor Dan ismét az ingatlanmaffia témájában csapott össze.
Cáfolta szerdán az energiaügyi miniszter azokat a közösségi médiában terjedő híreszteléseket, miszerint az elnökválasztás első fordulója idején áramkiesés várható.
1 hozzászólás