Fotó: Presidency.ro
Az oktatási szakszervezeti vezetőkkel tartott keddi találkozón Klaus Iohannis kifejezte készségét arra, hogy a tanügyi sztrájk mielőbbi lezárása érdekében közvetítőként szavatolja egy politikai megállapodás létrejöttét a bérkövetelések rendezéséről – tájékoztatott az elnöki hivatal.
2023. május 30., 17:522023. május 30., 17:52
2023. május 30., 18:262023. május 30., 18:26
A közlemény szerint az államfő meghallgatta a pedagógusok képviselőinek követeléseit, és közölte velük, hogy
A találkozón az államfő azt mondta a szakszervezeti vezetőknek, hogy csak párbeszéddel, „konstruktív és nyitott” hozzáállással lehet olyan észszerű megoldásokat találni, amelyek mind a tanárok kívánságait, mind a diákok és a szülők igényeit kielégítik.
„Klaus Iohannis hangsúlyozta, hogy az oktatásban kialakult patthelyzet feloldása és a sztrájk befejezése kulcsfontosságú a tanév zavartalan lebonyolítása és az oktatási rendszer stabilitása szempontjából. Az oktatáshoz való alapvető jog biztosításáért prioritásként kell kezelni a tanulók tanulmányi helyzetének lezárását és az országos vizsgák megszervezését” – olvasható a az Agerpres által idézett közleményben.
Az elnöki hivatal szerint az államfő a rugalmasságot és felelősséget kér a tárgyalófelektől, emlékeztetve őket arra, hogy az életképes megoldásokra csak akkor nyílik lehetőség, ha a tanárok igényeit a rendelkezésre álló forrásokhoz igazítják. Ugyanakkor Iohannis továbbra is fenntartja, hogy az oktatás Románia jövője szempontjából kiemelt terület, és az új oktatási törvények parlamenti elfogadása a legjobb bizonyíték erre.
Eközben a tanügyi szakszervezetek vezetői azt közöltek, a Klaus Iohannisszal folytatott tárgyalás után, hogy ha létrejön egy politikai megállapodás a koalíciós pártok vezetőivel a tanárok által kért bértábláról és alkalmazásának konkrét időpontjáról, az államfő kezeskedni fog a betartásáért.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hăncescu elmondta, hogy a keddi találkozón ismertették Klaus Iohannisszal a tanárok két legfontosabb követelését: az azonnali fizetésemelést, illetve annak a szavatolását, hogy az új közalkalmazotti bértábla szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz kisebb az országos bruttó átlagbérnél. Beszámolója szerint az államfő erre azt válaszolta: ezt nem lehet jogszabállyal – sürgősségi rendelettel – szavatolni, de ha létrejön erről egy politikai megállapodás a szakszervezetek és a kormánykoalíció között, akkor kezeskedik a betartásáért.
A Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője, Marius Nistor közlése szerint tájékoztatni fogják a tagságot a Klaus Iohannisszal tartott találkozó eredményeiről, és a pedagógusok döntik majd el, hogy az államfő vállalásai alkalmasak-e a munkakonfliktus megoldására. Hozzátette, hogy jómaga lát esélyt a sztrájk beszüntetésére.
Kérdésre válaszolva Marius Nistor konstruktívnak nevezte az államfővel lefolytatott tárgyalásokat. „Ez egy jó lehetőség a kollégáink számára, hogy a széles nyilvánosság előtt ismert és széles körű támogatást élvező problémáik a lehető leggyorsabban megoldódjanak” – tette hozzá a szakszervezeti vezető.
Amint arról beszámoltunk, miután továbbra sincs megállapodás a pedagógusi bérek emeléséről, így a szakszervezetek folytatják a sztrájkot, Klaus Iohannis államfő is megbeszélést folytatott kedden az oktatási érdekképviseletek képviselőivel. Minderre már csak amiatt is rákényszerült, mert a kormány és a pedagógus-szakszervezetek képviselői közötti keddi egyeztetés kudarcát követően a bukaresti kormánypalota előtt tüntető tanárok megindultak az államfői székhelyként működő Cotroceni-palota felé, hogy „meglátogassák” egykori kollégájukat – mint ismeretes, az államfő korábban fizikatanárként tevékenykedett.
Miután továbbra sincs megállapodás a pedagógusi bérek emeléséről, így a szakszervezetek folytatják a sztrájkot, Klaus Iohannis államfő is megbeszélést folytat kedden az oktatási érdekképviseletek képviselőivel.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!